Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють заяву окупаційної адміністрації Запоріжжя про те, що на Заході в українських біженців нібито забирають дітей. Про це заявив місцевий колаборант Володимир Рогов. Мовляв, до нього звертаються за допомогою українці, в яких на Заході забирають дітей.
Це — фейк.
Приклад фейкової публікації
Володимир Рогов, на якого посилаються у статтях, — це проросійський колаборант в окупованому Мелітополі. Він не займає ніякої легітимної посади в Запоріжжі чи області і не може бути офіційним джерелом інформації. У своїх соцмережах Рогов поширює російські фейки про нацизм, біологічну зброю, «звільнення» територій «армією ДНР» та подібне, пише «Детектор медіа». Російських окупантів він називає «армією звільнення».
Заява Рогова неправдоподібна одразу з кількох причин. По-перше, Рогов — не офіційна посадова особа, а колаборант, призначений російськими окупантами. Його не уповноважували виконувати певні обов’язки українська влада чи місцеві виборці. Його так звана «посада» — нелегітимна, її не визнають в Україні чи будь-де за кордоном. Тому навряд українські біженці могли «звертатися до нього по допомогу» — він не зміг би ніяк допомогти, бо не представляє інтереси українців за кордоном. Для цього українці мали б звертатися до консульств у тих країнах, де перебувають.
По-друге, Рогов каже, ніби до нього також звернулися за допомогою також жителі Дніпра, Києва та заходу України. Незрозуміло, чому б жителі підконтрольних Україні регіонів зверталися по допомогу до колаборанта, який перебуває в окупації.
По-третє, Рогов не згадує жодного конкретного випадка, коли у біженців забирали дітей, та за яких обставин. Натомість називає комічні причини, з яких це нібито робили: бо діти «не доїдають порції, які їм дали, або, навпаки, швидко з’їдають, за дуже сильну емоційну прихильність до батьків, за те, що мама голосно лаяла дитину».
Рогов згадує, ніби зафіксував уже 79 сходих інцидентів, більшість відбулася в Німеччині. У Німеччині наглядом за дітьми займається Управління у справах молоді. На його сайті пояснюють, що забрати дитину з сім’ї можна тільки за рішенням сімейного суду. Якщо Управління дізнається, що дитина зазнала жорстокого поводження, співробітники можуть поговорити з сім’єю та, можливо, із сусідами, вчителями чи опікунами. Якщо під час візиту виявиться, що дитина справді в небезпеці, а іншого рішення немає, дитину заберуть із сім’ї. У виняткових випадках судове рішення може бути подано пізніше. Рогов не згадує про жоден вирок суду. А «недоїдання порцій» чи «емоційна прихильність до батьків» — не жорстоке поводження з дитиною.
Крім цього, у Конвенції ООН про статус біженців згадується, що єдність сім’ї, природної та фундаментальної одиниці суспільства, є основним правом біженця. А права, надані біженцю, поширюються на членів його сім’ї. Уряди країн мають забезпечити збереження єдності сім’ї біженця, особливо у випадку, коли голова сім’ї виконав/-ла необхідні умови для допуску для країни.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний