ФЕЙК: Володимир Зеленський готується тікати до США за наказом Вашингтону — стаття The DC Weekly

ФЕЙК: Володимир Зеленський готується тікати до США за наказом Вашингтону — стаття The DC Weekly

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
276

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Володимир Зеленський готується тікати до США за наказом Вашингтону, бо термін його президентства закінчується 31 березня 2024 року. Йому та його сім’ї вже підготували будинок у Флориді. Джерелом виступає стаття начебто американської журналістки Джессіки Делвін на порталі The DC Weekly. Вона ж отримала дані від «анонімного інформатора з американських спецслужб». Відео з такими ж звинуваченнями також виклав у ютубі користувач з ніком «John Doe», що представляється працівником Секретної служби США. 

Наголошується, що дата подачі заявки на громадянство та співбесіди була призначена на 20 вересня —  день, коли Зеленський виступив на саміті НАТО під час візиту до США. Це має свідчити про те, що адміністрація Байдена завчасно планувала переїзд президента Зеленського. 

Утім, це —  фейк. Надані в статті «докази» не відповідають дійсності.

Скриншот статті

Так, статтю ілюструє нібито фото сертифіката з натуралізації на ім’я Володимира Зеленського. Це свідоцтво, що підтверджує право людини на отримання громадянства США. На те, що документ підроблений, вказує наступне:

  • На ньому відсутні печатка Міністерства національної безпеки США та підпис власника сертифіката.
  • Фотографія Зеленського узята з відкритих джерел. Зразок подібного документа теж знаходиться у відкритому доступі. Цікаво те, що на знайденому зразку вказано ім’я John Doe —  це ж ім’я має і «інформатор», котрий згодом виклав відео із «зізнанням» в ютубі. Загалом  John Doe є так званим «іменем-заповнювачем», котре використовують для заповнення документації в умовах, коли особа неідентифікована. 
  • Наявна примітка про те, що копіювати цей зразок заборонено. На фото реальних сертифікатів такої примітки немає. Її ставлять лише на шаблони документів.
  • Зріст Зеленського — близько 170 см, натомість на сертифікаті вказано «5 футів 6 дюймів», що дорівнює 167 см. 

Ліворуч — фрагмент «сертифіката Зеленського». Джерело: DCWeekly. Праворуч — фрагмент реального сертифіката про натуралізацію в США. Джерело: GettyImages

Оригінальне фото Зеленського. Джерело: Радіо Свобода

Крім того, як стверджують пропагандисти в фейковому пості,  заявку Зеленський подав 20 вересня 2023 року, коли перебував у США для виступу на саміті НАТО. Однак 20 вересня президент насправді виступав на спеціальному засіданні Ради безпеки ООН. Останній же саміт НАТО пройшов у Вільнюсі, Литва, 11-12 липня 2023 року.

Ба більше, першочерговою умовою для отримання сертифіката про натуралізацію є наявність імміграційної візи (Green Card), постійне проживання в США щонайменше 5 років. Або ж 3 роки, якщо кандидат перебуває в шлюбі з громадянином США. І лише діючі військовослужбовці армії США можуть подати заявку на громадянство раніше цих термінів. Зеленський не належить до жодної з цих категорій.

Проведення президентських виборів у 2024 році теж не планується. «Ми повинні визначитися, що зараз час оборони, час битви, від якої залежить доля держави й людей, а не час вкидів, яких від України очікує лише Росія. Я вважаю, що зараз вибори не на часі»,  —  заявив Зеленський під час вечірнього відеозвернення 6 листопада. 

Також у статті наводять зображення вілли, на яку начебто має переселитись Зеленський із сім’єю. Її описують як розкішний маєток, розташований на березі Атлантичного океану, вартістю $20 млн. Натомість зворотний пошук у гугл показує, що ця вілла ще доступна до купівлі та справжня ціна будівлі —  майже $11 млн.

«Вілла Зеленського» на продажу. Джерело: Homes for Sale in Jacksonville, FL

Авторкою статті є «визнана журналістка» Джессіка Делвін. З усім тим, у гуглі немає жодної інформації про її журналістську діяльність. Пошук по фото з біографії показує, що насправді на ньому — письменниця Джуді Баталіон. Тож, ймовірно, такої журналістки, як Джессіка Делвін, взагалі не існує.

The DC Weekly не вперше виступає платформою для поширення фейків. Наприклад, раніше ми вже спростовували фейк про те, що Олена Зеленська витратила $1,1 млн на дорогоцінні прикраси ювелірного дому «Cartier» у США. 

Дослідники Даррен Лінвілл та Патрік Воррен з Університету Клемсона припускають, що  The DC Weekly заснував Джон Марк Дуган, колишній офіцер морської піхоти США та поліції Флориди, який переїхав до Росії у 2016 році. Туди він втік від звинувачень у ймовірному хакерстві. Також після 2009 року він системно поширював у наклеп на своїх колишніх роботодавців через створений для цього вебсайт. Дуган поширює фейки і про Україну, зокрема про «таємні американські біолабораторії» на її території. Усі звинувачення у причетності до сайту The DC Weekly заперечує

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний