Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соцмережах, зокрема у Threads, поширюють сюжет нібито громадського мовника SABC News, у якому стверджують, буцімто Володимир Зеленський за $1,6 млрд придбав 51% холдингу Northam Platinum Ltd. Це гірнича компанія, яка спеціалізується на видобутку платини, і є однією з найбільших у Південно-Африканській Республіці (ПАР). Сам президент начебто готується відвідати ПАР 10 квітня 2025 року і цей візит пов’язаний не із дипломатичною місією, а його особистими бізнес-інтересами.
Це фейк. Сюжет SABC News є підробкою. Ба більше, представники Northam Platinum Ltd спростували купівлю акцій Зеленським.
Скриншот допису
Скриншот публікації
Це відео — чергова вигадка пропагандистів, якою вони намагаються дискредитувати Володимира Зеленського та Україну загалом на Заході.
SABC News насправді не має жодного відношення до згаданого сюжету. Про це суспільний мовник заявив на своїй сторінці в інстаграм. На сайті мовника та на його сторінках у соцмережах відсутні згадки про зв’язок Президента України із компанією Northam Platinum.
Інструмент DeepFake-o-meter, який визначає, чи був контент згенерований за допомогою штучного інтелекту, показав, що із великою ймовірністю це не голос справжньої людини.
Результат перевірки в інструменті DeepFake-o-meter
Відео є нарізкою кадрів з відкритих джерел. Наприклад, у фейковому відео демонструють фрагмент буцімто терміново скликаного засідання Національного союзу шахтарів. За легендою його зібрали, аби обговорити, чи не загрожує працівникам угода між Зеленським і компанією.
За ключовими словами ми знайшли уривок, який справді вирізали із засідання Політичної ради Національної спілки шахтарів від 29 березня 2025 року. На плановому зібранні обговорювали стан політичної ситуації в країні та роль робітничого класу, але нічого не згадували про так звану угоду між Зеленським і Northam Platinum Ltd.
Скриншот із відео, яке поширюють користувачі
Скриншот з оригінального запису засідання Політичної ради Національної спілки шахтарів 29 березня 2025 року. Джерело: SABC News
Хоча скриншот статті, який показують у сюжеті — правдивий. 27 березня медіа Newsday Zimbabwe дійсно опублікувало у розділі колонок текст про Володимира Зеленського, який нібито придбав частину компанії Northam. Проте видання не надало доказів, які б це підтверджували, а згодом й узагалі видалило текст і замінило його новиною про Дональда Трампа. Проте назву статті про Володимира Зеленського досі можна побачити у домені на сайті.
Варто зазначити, що надійні українські та іноземні медіа не повідомляли про придбання Володимиром Зеленським 51% компанії Northam Platinum Ltd. Навпаки на запит незалежних фактчекерів з Lead Stories у Northam відповіли, що заяви та відео користувачів — неправдиві. У компанії наголосили, що Зеленський не купував акції їхньої компанії.
Також у відео згадують про візит Володимира Зеленського до ПАР 10 квітня. Про нього справді оголосив президент ПАР ще у березні. Однак візит так і не відбувся.
Пропагандисти продовжують масово вигадувати історії про те, як Президент України нібито скуповує компанії, а також розкішні маєтки та готелі по всьому світу. Раніше ми вже спростовували подібний фейк, начебто Володимир Зеленський придбав маєток «Орлине Гніздо», який раніше належав Адольфу Гітлеру.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний