Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито Євросоюз спільно з Молдовою розробляє проєкт про переселення біженців з Близького Сходу до Молдови в обмін на фінансову підтримку. Стверджують, що саме з цією метою до країни приїздила делегація французьких сенаторів. Джерелами новини начебто є видання La Tribune та репортаж телеканалу TV8.
Це фейк. Обкладинку La Tribune відредагували, а відео репортажу підробили — в оригіналі не було згадок про переселення біженців у Молдову. Під час візиту французьких сенаторів тему біженців не обговорювали. Жодної подібної ініціативи в ЄС не існує.
Скриншот допису
Ми перевірили сайт La Tribune, а також його сторінки в інстаграмі та фейсбуці, і знайшли оригінальну обкладинку за 7 червня. Номер випуску, дата та нижні написи збігаються, але головне фото з французьким політиком Еріком Ломбардом і заголовок замінили. Оригінальний заголовок — «Міністри повинні запропонувати заходи з економії, починаючи з понеділка. Бюджет: початок протистояння».
Вгорі — скриншот оригінальної обкладинки; внизу — фейкової
Репортаж молдовського телеканалу TV8 також сфальсифікували. Ми знайшли справжній випуск новин, фрагмент якого використали у фейку — він стосується падіння промислового виробництва в Молдові. У другій частині, де у фейковому відео ведуча нібито говорить про домовленість щодо переселення біженців до Молдови, насправді немає жодної згадки про біженців — у сюжеті просто продовжують тему промисловості. Голос ведучої, найімовірніше, згенерували за допомогою ШІ.
10-12 червня 2025 року відбувся офіційний візит групи французьких сенаторів, членів парламентської групи дружби «Франція–Молдова» до Молдови. Вони зустрілися з президенткою Маєю Санду, головою парламенту Ігорем Гросу та представниками різних партій. Під час візиту до парламенту обговорювали можливості посилення співпраці між Молдовою та Францією, зокрема на парламентському рівні, а також досвід Франції у процесі вступу до ЄС і практики, які Молдова могла б перейняти.
На особистій зустрічі з Маєю Санду сенатори обговорювали європейську інтеграцію, економічну співпрацю, а також підтримку молдовської діаспори у Франції та угоди, які мають покращити її становище. Про переселення біженців згадок не було. Такі візити є звичайною дипломатичною практикою, особливо з огляду на міжпарламентську співпрацю між Францією та Молдовою.
До того ж Європейський Союз має прозору політику ухвалення рішень і відкрито комунікує свої дії. Якби таку ініціативу щодо переселення біженців із Близького Сходу справді розробляли, про неї з’явилася б офіційна інформація. Ми перевірили офіційні ресурси ЄС і не знайшли жодної згадки про це. Також про цю ініціативу не повідомляли жодні молдовські чи європейські надійні медіа.
Раніше ми вже спростовували фейк, нібито через політику Маї Санду жителі Молдови навіть не мають коштів на поховання близьких.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний