ФЕЙК: ЗСУ завдали удару по сховищу радіоактивних відходів Запорізької АЕС

ФЕЙК: ЗСУ завдали удару по сховищу радіоактивних відходів Запорізької АЕС

8 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1182

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

11 серпня підконтрольні кремлю медіа повідомили, ніби ЗСУ завдали удару по сховищу радіоактивних відходів Запорізької АЕС. Мовляв, російські військові зафіксували 3 «прильоти» в цьому районі. Пропагандисти передають, що спеціалістів станції попередили, щоб вони перейшли в захищене від радіації приміщення. 

Це неправда: 11 серпня російські війська завдали понад 10 ударів по території станції. 

Від першого дня захоплення станції в березні російські військові влаштовують на території ЗАЕС обстріли та провокації, звинувачуючи в цьому Україну. У попередньому моніторингу VoxCheck розповідав, як росія брехала про обстріли по ЗАЕС у липні. 

Як росія змінювала риторику про захоплення та обстріли ЗАЕС — читайте в цьому матеріалі

Весь тиждень до 11 серпня російські війська інтенсивно обстрілювали ЗАЕС із РСЗВ. Обстріли спричинили ризик витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. У результаті атак був відключений один із трьох працюючих енергоблоків, були серйозно пошкоджені азотно-киснева станція та об‘єднаний допоміжний корпус. 

Напередодні, вранці 11 серпня в окупаційній адміністрації Запоріжжя «анонсували» майбутні російські удари: попередили, ніби це Україна «готує масштабну провокацію» на ЗАЕС. 

Ще за кілька годин до того, як прокремлівські видання написали про «прильоти» по сховищу радіоактивних відходів, в «Енергоатомі» повідомили про одразу кілька обстрілів за день з боку росіян. Там зафіксували 5 ударів у районі комендатури станції — безпосередньо поруч із дільницею зварки та сховищем джерел випромінювання. Ще 5 ударів росіяни завдали в районі пожежної частини, яка розташована неподалік від ЗАЕС. Енергоатом опублікував світлини з місця пожежі. 

О 18 Енергоатом повідомив, що обстріли по ЗАЕС продовжилися. Росіяни поцілили по території станції, влучивши зовсім неподалік від першого енергоблока. Загалом в «Енергоатомі» нарахували понад 10 російських прильотів поблизу станції та по її території за 11 серпня. 

The Times випустило статтю з посиланням на українських фахівців на ЗАЕС та директора «Енергоатома» Петра Котіна. У ній йдеться про відео, зняте працівниками на станції 9 серпня. Воно доводить, що росіяни обстрілюють станцію. На ньому чутно свист мінометної черги, а потім — удар та вибух. Короткі перерви між звуками вихідного та вхідного снарядів показують, що росіяни обстрілювали станцію з невеликої відстані. Працівники станції також розповіли, що перед обстрілами російські військові почали ховатися зі своїх позицій на ЗАЕС у бункери, а працівники лишалися нагорі. 

Колишній працівник ЗАЕС розповів The Times, що росіяни влаштовують на станції провокації під фальшивим прапором, аби дискредитувати Україну. Вони звільняють персонал станції достроково, перш ніж застосувати артилерію. 

14 серпня ЄС та понад 40 країн світу оприлюднили спільну заяву, в якій зазначили, що перебування російських військових та озброєння на ЗАЕС підвищує ризик «ядерних інцидентів». Підписанти закликали кремль негайно вивести свої війська з території атомного об`єкту. У документі дипломати засудили дезінформаційну кампанію, яку розпочала росія, щоб виправдати обстріли ЗАЕС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний