Фейки про охорону здоров’я: легалізація медичного канабісу призведе до розквіту наркоторгівлі в Україні. Випуск №8

Фейки про охорону здоров’я: легалізація медичного канабісу призведе до розквіту наркоторгівлі в Україні. Випуск №8

Photo: ua.depositphotos.com / Yarygin
21 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
2025

У мережі вчергове поширювали фейки про сферу охорони здоров`я в Україні, намагаючись посіяти недовіру до української влади. Цього тижня ми спростовуємо два фейки про легалізацію медичного канабісу.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Закон про легалізацію медичного канабісу перетворить Україну в місце широкого обігу наркотичних речовин

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито Кабінет Міністрів України підтримав законопроєкт про легалізацію медичного канабісу, який «продавлювали західні лобісти». На думку авторів допису, це рішення неминуче перетворить Україну на місце широкого виробництва та обігу наркотичних речовин, а це, мовляв, погано позначиться на здоров’ї молоді.

Як насправді?

7 червня 2022 року Кабмін підтримав законопроєкт, який мав розширити доступ до препаратів медичного канабісу для лікування низки хвороб, зокрема онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих унаслідок війни. 14 червня законопроєкт схвалив профільний комітет.

Однак законопроєкт досі не розглянула Верховна Рада. 30 вересня голова Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький заявляв, що в Раді немає достатньої кількості голосів, щоб підтримати цей законопроєкт.

Тезу, ніби канабіс почнуть використовувати для рекреаційного вживання, російські та проросійські медіа поширюють давно. Насправді документ не передбачає легалізацію і вільний обіг канабісу. Законопроєкт №7457 має на меті розширити доступ пацієнтів із тяжкими захворюваннями до необхідного лікування. Так, ліки з екстрактом канабісу застосовуються для лікування нудоти та блювоти, спричинених хіміотерапією, зменшення частоти нападів при епілепсії, також дослідження показують позитивний вплив таких препаратів на симптоми розсіяного склерозу. Окрім цього, медичний канабіс використовується при лікуванні депресивних розладів та постравматичного синдрому.

Міністр охорони здоров`я Віктор Ляшко пояснював, що у препаратах на основі медичного канабісу міститься речовина канабідіол, яка не має вираженої психоактивної дії. Тоді як психоактивним компонентом канабісу є тетрагідроканабінол (ТГК). У той час як канабідіол не викликає залежності, натомість він є гарним спазмолітиком, має сильну протисудомну та протиепілептичну дію.

У МОЗ також наголосили, що буде встановлений жорсткий нагляд за вирощуванням рослин, а також за виробництвом та реалізацією препаратів. Зокрема кожна партія та одиниця фасованої продукції буде промаркована унікальним штрихкодом. Крім того, буде створений електронний реєстр обліку переміщення сортів рослин на всіх етапах обігу. До того ж купити такий препарат можна буде лише за електронним направленням, яке видав лікар.

«Кожен кущ, який вирощуватиметься для медичних цілей, матиме GPS трекер. Національна поліція зможе відстежувати шлях від виробника до хворого. Це також буде контролюватися Міністерством внутрішніх справ та Міністерством охорони здоров‘я», — повідомив Михайло Радуцький. 

Перший заступник міністра охорони здоров’я Олександр Комаріда зауважив, що з 1 листопада в Україні ухвалили закон, який регулює відпуск лікарських засобів, у складі яких є наркотичні речовини, за електронним рецептом. Такий механізм дозволив відстежити в електронній системі будь-які відхилення чи маніпуляції. «Лікарські засоби на основі канабісу не відрізняються від них нічим. Є усталені правила обігу, потрібно просто за цими правилами, використовуючи сучасні інструменти, дозволити обіг таких препаратів», сказав Комаріда.

Джерело: Національний центр комплементарної та інтегративної медицини США

Дезінформація: Легалізація медичного канабісу принесе користь невеликій групі людей

У мережі поширюють інформацію, нібито у легалізації медичного канабісу зацікавлена невелика група людей. Замість неї уряду варто було б зайнятись затриманими виплатами переселенцям, питаннями гривневого курсу, створенням нових робочих місць.

Як насправді?

Із початком повномасштабного вторгнення потреба у препаратах на основі медичного канабісу в Україні зросла. За підрахунками голови Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, наразі йдеться про 57 млн людей, що потребують лікування із застосуванням медичного канабісу. До війни озвучувались цифри у 2-3 млн осіб. Крім того, за даними міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, через війну психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 млн людей, з них 3-4 млн потребуватимуть медикаментозного лікування. Вживання канабісу може бути частиною комплексу заходів із подолання посттравматичного синдрому у військових та цивільних, постраждалих від війни.

Що стосується інших питань, то за кожне із них відповідає окреме міністерство чи інше відомство. Усі вони діють здебільшого паралельно один від одного, вирішуючи свій спектр питань. Так, одне із завдань МОЗ розроблення, координація та контроль за виконанням державних програм розвитку охорони здоров’я, зокрема профілактики захворювань, надання медичної допомоги, розвитку медичної та мікробіологічної промисловості. Закон про медичний канабіс націлений саме покращення умов надання медичної допомоги населенню та розвитку медичної промисловості. 

Соціальні питання відносяться до компетенції Мінсоцполітики. Згідно з постановою Кабміну від 20 березня 2022 року, Мінсоцполітики з держбюджету надано 10 млрд грн для забезпечення щомісячних виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Затримки у виплатах справді були, особливо в перші місяці. Однак постановою передбачено, що кожен переселенець отримає весь обсяг допомоги з дати подачі заяви. Тобто, якщо виплати не отримувались, приміром, три місяці, на четвертий місяць заявник отримує виплату у трикратному розмірі. 

За збалансування валютного курсу відповідає НБУ. Із липня 2022 року офіційний курс гривні до долара США скореговано на 25% та зафіксовано на рівні 36,5686 грн/дол. США. Основною метою фіксації є підтримання стійкості економіки в умовах війни.

Питаннями стимулювання появи нових робочих місць займається Мінекономіки. Зокрема, влітку 2022 року уряд запустив  низку грантових програм для підтримки малого та середнього бізнесу в рамках проєкту «єРобота». Станом на жовтень надано грантів на суму 552 млн грн, внаслідок реалізації яких створено більше 6 тис. робочих місць. У грудні виділено додатково 657 млн грн на надання грантів. Мінекономіки також залучає безробітних до суспільно корисних робіт із відбудови країни в рамках проєкту «Армія відновлення». Станом на середину грудня вже залучено більше 3 тис. безробітних в 9-ти регіонах України.

Крім того, прийняття законопроєкту про медичний канабіс також сприятиме формуванню нових робочих місць, оскільки покращуватиме ринкові умови для вирощування та реалізації технічної коноплі. Законопроєкт передбачає послаблення контролю щодо виробництва технічної коноплі, підвищуючи гранично допустиму норму тетрагідроканнабінолу (ТГК)  в її складі з 0.08% до 0,2%. В ЄС у 2021 році підвищили норму від 0,2% до 0,3%, зокрема щоб відкрити доступ фермерам до 500 нових, більш ефективних, сортів технічної коноплі. Відповідно, українські аграрії значно обмежені в доступі до сировини, що не дозволяє їм пропонувати конкурентоспроможну продукцію на зовнішньому ринку. 

В Україні щороку засівається лише 2-4 тис. га земель під технічну коноплю, працює 3 переробні заводи.  Однак історично Україна вважалась лідером із вирощування технічних конопель, за радянських часів на її території вирощувалось близько 120 тис. га технічних конопель. 

ТГК — це психоактивний компонент канабісу, присутній в технічній коноплі в незначних межах. Технічна конопля — це сорти коноплі, що використовуються у промислових цілях, мають у складі менше активних речовин та більше волокон. Її, зокрема, використовують для виробництва конопляної олії, крупи, молока. Стебла йдуть на конопляне волокно, а з нього роблять конопляний папір, мотузки, парусини, тканини для виготовлення одягу та інших текстильних виробів, додають до будівельних матеріалів. Також стебла з листям та макухою від насіння використовуються як корм для худоби. Крім того, коноплі можуть використовуватися в косметології.

Джерело: Комітет ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний