Цього разу ми спростовували інформацію, нібито 10% солдатів ЗСУ помирають на фронті від інфарктів або переохолодження, а середній вік українських військових становить 54 роки. Також росіяни вкотре відзвітували про «викриття доказів діяльності “чорних трансплантологів” на позиціях ЗСУ»: листівки із цінами на органи. Однак велика кількість помилок та невідповідностей у листах видають підробку.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Дезінформація: 10% солдатів ЗСУ помирають від інфарктів
Російські телеграм-канали вкотре намагаються дискредитувати українських військових та заявляють, нібито 10% українських солдатів на фронті помирають від інфарктів або ж від переохолодження. Швидка начебто не евакуює таких військових із поля бою. У дописі зазначають, що середній вік солдатів та офіцерів ЗСУ — 54 роки. Щобільше, відтепер у ЗСУ є нове правило, коли в довідці пишуть не «загинув», а «помер» для зменшення виплат родичам.
Як насправді?
Немає жодних даних про 10% солдатів, які буцімто гинуть від інфарктів та переохолодження. «Статистика» росіян створена на викривлених даних.
Раніше «Українська правда» писала про хвороби, на які найчастіше страждають українські військові в окопах. Одна з головних проблем — «траншейна стопа», яка виникає під час довгого перебування ніг у вологому та холодному середовищі. Медики вказують, що найгірший варіант при захворюванні — ампутація кінцівки. Лікар-інфекціоніст Максим Краснов також каже, що іноді на фронті у військових трапляються інфаркти. Проте він не наводив статистику смертей від інфарктів або інші дані, які поширюють росіяни.
Ми не знайшли «нововведень» у ЗСУ щодо зміни статусу «загиблого» на «померлого». Це чергова вигадка окупантів, аби приховати свої справжні злочини. Російські канали брешуть і про те, що військових з інфарктами не вивозять із поля бою. Наприклад, в інтерв’ю «Суспільному» керівник евакуаційного відділення медичної роти Дмитро Говорун казав, що на полі бою у військових траплялися інфаркти та інсульти через сильний стрес. У такому випадку бойові медики евакуювали військових до лікарень.
До того ж перед проходженням служби усі військові обов’язково проходять військово-лікарську комісію. Лікарі проводять огляд та встановлюють придатність до служби в армії за станом здоров’я. У деяких випадках серйозні серцево-судинні захворювання можуть бути підставою для зняття з військового обліку.
Крім того, росіяни перекрутили інформацію щодо віку військовослужбовців. Радник голови Офісу президента Сергій Лещенко сказав, що лише в деяких ротах йому сказали, що середній вік військовослужбовця — 54 роки. Однак Лещенко не мав на увазі всі підрозділи Сил Оборони. Раніше член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін говорив, що середній вік українського військового орієнтовно 40–45 років. Хоча у відкритих джерелах немає офіційної статистики щодо середнього віку військовослужбовців. Тож неможливо стверджувати, який справжній середній вік серед усіх військових.
Тож заяви росіян є лише спробою дискредитувати систему охорони здоров’я України. Мовляв, держава «не дбає про військових», а медики «не допомагають» військовим із серцево-судинними хворобами.
Загалом серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті у всьому світі. Згідно з останнім звітом Всесвітньої федерації серця, за останні 30 років смертність від серцево-судинних захворювань у світі зросла на 60%. Серцево-судинні захворювання також є основною причиною смертей серед українців. За останніми даними Державної служби статистики України, у 2021 році від серцево-судинних хвороб померло понад 429 тисяч осіб.
Серед основних симптомів інфаркту виділяють різкий біль або печіння у грудях, нерівномірне серцебиття, задишку, нудоту, сильну слабкість тощо. Навіть люди без медичної освіти можуть допомогти постраждалому з ознаками інфаркту. Спершу варто одразу викликати швидку (103). До приїзду швидкої людину потрібно посадити або покласти у положення, щоб верхня частина тіла була піднята, та звільнити грудну клітку від сторонніх елементів, щоб не перешкоджати диханню. Якщо постраждалий має підвищений тиск та не має протипоказань, він може прийняти таблетку аспірину та нітрогліцерину.
Джерело: Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України
Дезінформація: На позиціях ЗСУ у Харківській області знайшли розцінки на людські органи
У мережі поширюють інформацію, нібито російські військові знайшли на позиціях ЗСУ у школі у селі Кислівка, Харківської області розцінки на людські органи. У дописі додають фото листівок, у яких вказана ціна за літр крові та за такі органи як нирки, печінка, легені, очі, серце, ноги, руки, кістковий мозок, яєчники, статевий член, вуха. В іншій листівці англійською та українською вказано, що, окрім постійного медпункту в Ізюмі та Боровій Харківської області, є медпункти на колесах, де лікарі також проводять трансплантації. У листі написаний номер та позивний військового «Ірокез», до якого можна звернутись.
Фото «розцінок на органи»
Як насправді?
Численні неточності в листівках вказують на те, що інформація є фейком. По-перше, станом на 26 грудня немає інформації про повторну окупацію села Кислівка. Цей населений пункт звільнили ще в листопаді 2022 року. Відтоді Генштаб ЗСУ регулярно повідомляє про мінометні та артилерійські обстріли села російськими військовими.
По-друге, перелік органів, які нібито можна пересадити, одразу видає підробку. В Україні перелік органів, які лікарі можуть пересадити, наразі доволі обмежений. Зокрема українські фахівці не трансплантують кінцівки, очні яблука, статевий член, яєчники тощо.
Джерела: Міністерство охорони здоров`я України, Український центр трансплант-координації, Перше медичне об`єднання Львова
Навіть у країнах з більш розвиненою медициною операції з трансплантації деяких органів, як-от статевого члена, яєчників або очного яблука, є вкрай складними та рідкісними. До прикладу, у листопаді 2023 року у США здійснили першу в історії пересадку цілого ока. А операції з трансплантації вуха від посмертного донора взагалі не проводили, науковці лише досліджують можливість проведення пересадки внутрішнього вуха.
Окрім цього, виглядає дивним продаж «одного літра крові», тоді як донори можуть здавати 450 мл цільної крові за один раз, а пауза між донаціями становить не менше 2 місяців.
У попередніх випусках ми неодноразово пояснювали, що проводити операції з трансплантації у польових умовах або, як вказано в дописі, медпунктах на колесах, — неможливо. Для проведення трансплантації потрібна велика кількість медпрацівників та належне обладнання. А теза про перевезення органів та пошук реципієнтів за кордоном звучить нереалістично, оскільки ті органи, які все ж можна транспортувати, за дотримання належного температури зберігаються короткий час. При цьому додатковий час також займе підбір пари донор-реципієнт, адже їхні фізіологічні параметри мають збігатись.
До того ж ми перевірили номер, вказаний у листівці, за яким у WhatsApp можна було звернутись до військового з позивним «Ірокез». Однак користувач із таким номером не зареєстрований у цьому месенджері. Застосунок «Get contact», який дозволяє побачити, як користувач підписаний у телефоні інших людей, показав, що найчастіше це контакт підписують як «Бирюза Дочка Ануш». Ми також зателефонували за номером, утім слухавку не взяли.
Скриншоти перевірки вказаного номера у WhatsApp та «Get contact»
У листі з пропозицією звертатись до медпунктів на колесах є помилки. Зокрема після двокрапки слово «крім» написане з великої літери, а у слові «нашій» замість літери «і» вжили «ї». Також у реченні «мобільні пункти на колесах, які… готові отримати зразки біоматеріалів для збереження їх цінності» замість «їх» варто написати «їхньої». А позивний «Ірокез» переклали на англійську, хоча власні назви не перекладаються, а транслітеруються.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний