Фейки щодо системи охорони здоров’я: до 2026 року в Україні знищать всі профспілки медпрацівників. Випуск 125

Фейки щодо системи охорони здоров’я: до 2026 року в Україні знищать всі профспілки медпрацівників. Випуск №125

Photo: unsplash.com / MedicAlert UK
27 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
689

Проросійський блогер Антон Гура поширив нову жахалку, мовляв, за наказом Уляни Супрун до 2026 року в Україні планують знищити всю профспілку медиків. Такий висновок він зробив на основі фото оголошення про ліквідацію однієї з профспілок пологового будинку в Одесі. Ці заяви не мають нічого спільного з реальністю. Однак на цьому прикладі можна побачити як діють пропагандисти: вони беруть один локальний випадок і подають його як подію загальнонаціонального чи навіть глобального значення.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У мережі поширюють інформацію, нібито у 2020 році Уляна Супрун дала завдання Максиму Степанову до 2026 року знищити всі профспілки медиків. У дописі автори також прикріпили лист буцімто від медпрацівника з одного з пологових будинків Одеси, який повідомив, що у місті готуються до ліквідації пологових шляхом приєднання їх до міських клінічних лікарень. Відтак тепер це буде не пологовий будинок, а пологове відділення лікарні, до якої приєднають пологовий будинок. Також у дописі додали оголошення про саморозпуск профспілкової організації при вказаному пологовому будинку (номер при цьому не вказали).

Скриншот допису

Як насправді?

Антон Гура — український блогер та псевдоексперт. З 2012 року працював комерційним директором у медичній компанії «Біо Тест Мед», яка постачає техніку та матеріали для медичних лабораторій. Виступав проти медичної реформи на проросійському ютуб-каналі Klymenko Time. Активно коментує медичні теми, у березні 2020 року став відомий тим, що поширив фейкове відео з літака Мілан-Київ, на якому нібито були пасажири з коронавірусом (насправді — ні). З 2022 року поширює наративи російської пропаганди, на початку повномасштабного вторгнення закликав людей не чинити опір окупантам. 

У квітні 2024 року Одеська міська рада ухвалила рішення про реорганізацію чотирьох пологових будинків №1, №2, №4 та №7. Їх приєднають до лікарень №1, №10 та №11. Пологові будинки приєднували до міських лікарень і в інших областях

Це роблять у рамках третього етапу медреформи про створення спроможної мережі.  Ця реформа має дозволити підвищити якість надання медпослуг. Об’єднання закладів, які не відповідають нормам, не мають необхідного обладнання або є збитковими, з іншими медустановами допоможе створити спроможну мережу закладів охорони здоров’я та збільшить фінансування таких лікарень. 

Залежно від типу медзакладу кількість послуг буде відрізнятись. Відтак прості захворювання лікуватимуть у сімейних лікарів або загальних лікарнях, які будуть доступні для пацієнта у радіусі 60 км або впродовж 60 хв транспортом. Складніші захворювання лікуватимуть у кластерних та надкластерних медзакладах, забезпечених необхідним високотехнологічним обладнанням. Детальніше про інфраструктурний етап медреформи ми писали в одному з попередніх випусків

Джерело: Міністерство охорони здоров`я України

Однак немає розпорядження щодо ліквідації всіх пологових будинків у Одесі, нині там продовжують працювати медзаклади цього профілю. Фото оголошення про самоліквідацію профспілки, ймовірно, справжнє. Профспілка пологового будинку №7 в Одесі, рішення про об’єднання цього медзакладу ухвалила міська рада, дійсно перебуває в стані припинення діяльності. Натомість профспілка пологового будинку №4 продовжує працювати, а даних про існування профспілок одеських пологових будинків №1 та №2 нам знайти не вдалось. 

Рішення про саморозпуск профспілки можуть ухвалювати лише учасники спілки й лише колегіально, крім випадків, коли їхня діяльність порушує закон. У такому випадку рішення про ліквідацію ухвалює суд. Законодавство України забороняє примусовий розпуск, припинення, а також заборону діяльності профспілок за рішенням будь-яких інших органів.  Профспілка незалежна від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, роботодавців та не підзвітна їм. Тож саморозпуск профспілки пологового будинку №7 в Одесі не вказує на те, що влада збирається ліквідувати всі профспілки працівників охорони здоров’я. Зокрема в Одесі діє Одеська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я України. Також профспілки медиків є й в інших областях, вони не повідомляли про тиск з боку влади.

До того ж у 2020 році Уляна Супрун уже не була виконувачкою обов’язків міністра охорони здоров’я України, вона склала повноваження ще у вересні 2019 року. Тому малоймовірно, що вона могла давати якісь завдання міністру охорони здоров’я України Максиму Степанову, який обійняв цю посаду у березні 2020 року. До того ж наступницею Супрун була Зоряна Скалецька, а не Степанов.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний