Фейки щодо системи охорони здоров’я: новий етап медреформи зробить медицину платною. Випуск №21

Фейки щодо системи охорони здоров’я: новий етап медреформи зробить медицину платною. Випуск №21

Photo: ua.depositphotos.com / ArturVerkhovetskiy
4 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
1089

В Україні стартував новий етап медреформи — інфраструктурний. Навколо нього очікувано поширилося багато фейків, свою лепту внесли в це і проросійські телеграм-канали. Вони шукали у реформі «зраду»: мовляв, новий етап призведе до масового звільнення лікарів та скорочення кількості медзакладів, а фінансувати нововведення будуть із місцевих бюджетів. А також поширювали фейк, що через реформу українці не зможуть отримувати медичні послуги безкоштовно. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Як насправді?

28 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, згідно з якою був запущений третій, інфраструктурний етап медичної реформи. Тепер у кожній області буде створений госпітальний округ, а у його межах – госпітальні кластери. Затверджувати госпітальні округи будуть у березні-квітні 2023 року. 

Інфраструктурний етап медреформи передбачає поділ медзакладів на три типи: 

  • загальні (розраховані на обслуговування від 40 тис. осіб), до яких пацієнти зможуть доїхати не більше як за годину, а відстань не перевищуватиме 60 км. У медзакладах такого типу будуть надавати допомогу за базовими напрямками (анестезіологія, неврологія, інфекційні хвороби, ортопедія і травматологія, терапія, хірургія);
  • кластерні (розраховані на обслуговування від 120 тис. осіб), у яких встановлять більш широкий перелік медичних послуг (кардіологія, алергологія, дерматовенерологія, психіатрія, трансфузіологія, акушерство і гінекологія, педіатрія, офтальмологія, урологія, трансфузіологія тощо);
  • надкластерні, де лікуватимуть найбільш складні випадки та надаватимуть найбільше медичних послуг (по напрямках гастроентерологія, неонатологія, ендокринологія, інтенсивна терапія, кардіологія, кардіохірургія, отоларингологія, пульмонологія, реабілітація, судинна хірургія тощо).

Мета медичної реформи — не ліквідація наявних медичних закладів, а повне їх укомплектування. Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко повідомляв, що у рамках реформи буде чітко визначена специфіка кожної лікарні й надане обладнання, необхідне для надання послуг. Очікується, що це посилить спроможності медзакладів як у невеликих містах, так і у містах-мільйонниках. 

У Міністерстві охорони здоров’я України також пояснювали, що тепер бригади швидкої будуть точно знати, в який із трьох типів закладів направляти пацієнта, залежно від складності його стану.

Окрім цього, держава буде доукомплектовувати лікарні необхідними фахівцями відповідно до специфіки закладу, а також пріоритетно розподіляти студентів на інтернатуру і працевлаштовувати їх. Водночас лікарям будуть пропонувати перевестися в інші медустанови, якщо в їхньому закладі фахівців більше, ніж потрібно.

Також мета медреформи — покращити доступ до якісної медицини в невеликих містах та селах, бо буде чіткий перелік послуг, які зобов’язані надавати заклади. Багатопрофільні медзаклади, які обслуговують населення менше ніж 40 тис. осіб, не потраплять в мережу, проте закривати їх не будуть. Натомість такі лікарні інтегрують у первинну медичну допомогу. 

Також Національна служба здоров’я України (НСЗУ) продовжить контрактувати медичні заклади, які надають два та більше амбулаторні пакети (набір безкоштовних медпослуг). Цей підхід поширюватиметься і на приватні заклади. НСЗУ також оплачуватиме надання медичних послуг, а покриття комунальних платежів та залучення персоналу буде обов’язком місцевої влади або громади.

Новий етап реформи не скасовує безкоштовний доступ до медичних послуг в Україні. Цьогоріч бюджет Програми медичних гарантій зменшився з 157 млрд грн до 142 млрд грн, але держава й надалі покриватиме первинну, спеціалізовану та високоспеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та медичну реабілітацію. Також у 2023 році фінансування деяких пакетів, як-от хірургії, збільшили. І додали нові напрямки меддопомоги — реабілітацію та психологічну допомогу. 

На реімбурсацію лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» виділили 4,7 млн грн. Програма відшкодовує аптекам вартість певних ліків, відпущених пацієнтам за рецептом. Цьогоріч до програми увійшли 405 лікарських засобів, ще 72 препарати інсуліну та 9 комбінованих препаратів.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний