Фейки щодо системи охорони здоров’я: медична система не готова до епідеміологічних загроз після підриву Каховської ГЕС. Випуск №40

Фейки щодо системи охорони здоров’я: медична система не готова до епідеміологічних загроз після підриву Каховської ГЕС. Випуск №40

Photo: ua.depositphotos.com / rokas91
5 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
1054

Цього разу російські медіа намагались спровокувати паніку, поширюючи панічні новини щодо тем, які найчастіше обговорюють останні кілька тижнів: Каховська ГЕС та Запорізька АЕС. У першому випадку вони спрямували зусилля на дискредитацію медичної системи в Україні, заявивши, мовляв, після численних реформ медицина деградувала, а спалах будь-якого інфекційного захворювання призведе до епідемічної катастрофи. У другому випадку російські ресурси заявляли, що в київських аптеках розкупили весь йодид калію після повідомлень про можливий підрив ЗАЕС. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Медична система не готова до реагування на спалахи інфекційних хвороб після підриву Каховської ГЕС

У мережі поширюють інформацію, нібито через провальні медичні реформи система протиепідемічного контролю повністю деградувала і не здатна впоратись з інфекційними захворюваннями, які можуть спалахнути після підриву Каховської ГЕС.

Як насправді?

Після підриву росіянами Каховської ГЕС російські ресурси почали поширювати панічні новини про складну епідемічну ситуацію в Україні. Зокрема нібито у Києві зафіксували спалах холери. Поширення паніки та дискредитація системи охорони здоров`я вигідна ворогу. 

Однак станом на початок липня в Україні не зафіксували жодного випадку зараження холерою, ботулізмом, гепатитом А або іншими інфекційними захворюваннями,  пов’язаними із наслідками підтоплення. 22 червня головний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив, що з початку місяця виявили понад 100 холероподібних вібріонів, які не викликають холеру, але ризик виникнення хвороби все ще зберігається. Зокрема Державна екологічна інспекція повідомляла про наявність холероподібних вібріонів у морському порту Одеси, у водоймах Інгульця, Снігурівки, Дніпро-Бузькому лимані Миколаївській області, у річці Коломак та Ворскла в Полтаві. Водночас Ігор Кузін зазначив, що у південних областях України завжди є підвищений ризик спалахів холери через високу температуру, сприятливу для розмноження збудника цього захворювання. 

Він розповів про низку регулярних заходів для протидії холери та про нововведення, пов`язані з підготовкою до можливих спалахів хвороб після підриву росіянами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року. Так, кожного року до 1 червня відбувається навчання з моделювання ситуації з виникнення холери, також щороку з червня до кінця вересня в країні впроваджують посилений епідемічний нагляд за холерою: моніторинг якості води у морях, річках; перевірка продуктів харчування; додаткове обстеження пацієнтів із розладами кишкового тракту. 

Кузін додав, що для виявлення холери застосовують швидкі тести, які допоможуть вчасно визначити початок спалаху та ПЛР-тести. Він сказав, що медзаклади почали використовувати набори виявлення та лікування гострих кишкових інфекцій, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров`я (ВООЗ). Перед підривом Каховської ГЕС ВООЗ надала набори для діагностики та лікування гострих кишкових інфекцій і холери. Голова Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федір Лапій зазначив, що у випадку спалаху холери будуть проводити вакцинацію населення. 

Для протидії спалаху інфекційних захворювань в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях відкрили 38 пунктів моніторингу води. Також у Запорізькій, Херсонській, Одеській, Миколаївській та Дніпропетровській областях центри контролю та профілактики хвороб перевели на особливий режим реагування, сформували бригади хімічної, радіаційної, епідеміологічної розвідки. У Херсоні та Миколаєві перевірили забезпечення обладнанням діагностичних лабораторій. Для профілактики поширення зоонозних захворювань у містах, які постраждали від підтоплення, працюють бригади, які виявляють причину смерті тварини.

За даними Міністерства охорони здоров`я, лікарні в Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областях стануть хабами у разі потенційних спалахів інфекційних хвороб, у них уже розгорнули додаткові інфекційні ліжка. Також Кабінет Міністрів вдвічі збільшив вартість пакета «Готовність закладу охорони здоров’я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях» для частини медзакладів на території Херсонської, Миколаївської та Дніпропетровської областей для закупівлі необхідних медпрепаратів. У разі виникнення епідемії планують залучати медиків з сусідніх областей та розгортати додаткові інфекційні лікарні в інших областях.  

За словами міністра охорони здоров`я Віктора Ляшка, Україна може уникнути спалахів інфекційних хвороб, однак для цього потрібно дотримуватись протиепідемічних норм: знезаражувати воду перед вживанням, для приготування дитячих сумішей використовувати лише бутильовану воду, вакцинувати дітей від гепатиту А, не купатися, не ловити рибу у місцях підтоплення через підрив Каховської ГЕС. 

Джерело: Міністерство охорони здоров`я України, Центр громадського здоров`я 

Дезінформація: У Києві розкупили увесь йодид калію після повідомлень Президента України про мінування ЗАЕС

Наприкінці червня в соцмережах та месенджерах з’явилися повідомлення, нібито в київських аптеках зникли таблетки йодиду калію. Мовляв, люди почали більше купувати йодид калію через те, що Президент України залякав українців підривом Запорізької атомної станції (ЗАЕС).

Скриншот допису

Як насправді?

22 червня 2023 року Володимир Зеленський повідомив, що розвідка України отримала інформацію про ймовірний теракт росіян на Запорізькій атомній станції. Наступного дня керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю виданню The New Statement підтвердив, що росія завершила підготовку до теракту на ЗАЕС. Зокрема Буданов розповів, що рф замінувала ставок-охолоджувач станції. Без охолодження ядерні реактори можуть розплавитися за період від 10 годин до 14 днів.

На тлі загрози російського теракту деякі українські медіа публікували статті про те, що кияни активно купували йодид калію в аптеках. У деяких столичних аптеках люди запитували, як захиститися у випадку ядерної небезпеки, проте йодид калію купили лише одиниці. Також були й такі аптеки, у яких за кілька днів жоден киянин не купив йодиду калію.

На кількох сайтах аптек ми знайшли в наявності таблетки йодиду калію від різних виробників. Зокрема станом на кінець червня 2023 року таблетки йодиду калію виробника «Дарниця», фото яких поширюють користувачі, були в 11 аптеках Києва. Водночас йодид калію можна знайти в Києві й від інших виробників.

Наявність таблеток йодиду калію у столичних аптеках станом на 27 червня 2023 року

Станом на 3 липня 2023 року таблетки йодиду калію виробника «Дарниця» можна було придбати у 13 аптеках Києва. Тоді як таблетки від інших виробників можна купити у більшій кількості аптек. 

Наявність таблеток йодиду калію виробника «Дарниця» у столичних аптеках станом на 3 липня 2023 року

У Міністерстві охорони здоров’я України пояснюють, що приймати йодид калію як профілактику не можна. Цей засіб корисний лише в окремих ситуаціях в конкретних дозах і для певних груп людей. У Міністерстві зауважують, що профілактика йодидом калію потрібна лише у випадку, коли аварія вже відбулася та після офіційного сповіщення про загрозу небезпечних викидів. Тоді як спиртовий розчин йоду чи розчин Люголя не допомагають у разі викидів радіації. 

У разі аварії йодид калію треба приймати:

  • дітям до 1 місяця – 16 мг;
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг; 
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

Натомість людям старше 40 років йодид калію не призначають. Також у Міністерстві охорони здоров’я України рекомендують приймати йодид калію за 6 та менше годин до надходження радіоактивної хмари, одночасно з нею та через 6 годин після. Утім, не рекомендовано вживати йодид калію після 24 годин після надходження хмари. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний