У цьому випуску ми спростовували дезінформацію, нібито через «вибухи на складах зі збідненим ураном в Україні» на Європу насуваються радіоактивні хмари. Також російські медіа вкотре намагалися дискредитувати Збройні Сили України: вони поширили фейк про те, як 40 військових ЗСУ отруїлися їжею, переданою волонтерами.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Дезінформація: У Польщі підвищився рівень радіації після вибухів в Україні
Секретар ради безпеки росії Микола Патрушев заявив, нібито після вибуху боєприпасів зі збідненим ураном у Хмельницькій області на Європу насуваються радіоактивні хмари. Він також зазначив, ніби у Польщі підвищився рівень радіації. Інформацію, нібито у травні в Любліні зафіксували підвищення рівня радіації, почали поширювати також російські медіа та телеграм-канали, посилаючись на дані дослідження польського Університету Марії Кюрі-Склодовської.
Як насправді?
У попередньому випуску ми спростовували фейк про «радіаційну загрозу» у Хмельницькій та Тернопільській областях. Насправді в цих регіонах не було аномального зростання радіації, а єдині «докази детонації боєприпасів зі збідненим ураном» — російські пропагандистські заяви.
У Міністерстві охорони здоров`я України також не повідомляли про радіаційну загрозу в країні. За даними Головного центру спеціального контролю Державного космічного агентства України, радіаційний стан в пунктах спостереження, зокрема в західних областях України, перебуває у межах норми.
У Національному агентстві з атомної енергії Польщі пояснили, що радіаційна ситуація в країні залишається у межах норми, а тимчасові підвищені значення природного радіаційного фону виникають регулярно, зокрема під час опадів. В агенстві додали, що підвищення відбулось не лише у Польщі, а й у інших країнах Європи, проте зміна показників не загрожує здоров’ю та життю людей.
Як зазначили дослідники Університету Марії Кюрі-Склодовської, підвищення інтенсивності радіації, яке спостерігалося 15 травня 2023 року, є природним явищем, спричиненим опадами. Хімічний елемент Бісмут (Ізотоп Bi-214), підвищення якого зафіксували у Польщі, міститься в повітрі у вигляді аерозолів і пилу. Його концентрація залежить від багатьох факторів: розташування його локальних джерел, напрямку вітру та кількості опадів. Після дощу частки цього ізотопу осідають на поверхні вимірювального приладу, який визначає рівень радіації. Однак із часом, коли забруднення прибираються, рівень радіації зменшується.
За даними Центру радіаційної безпеки Польщі, який цілодобово здійснює моніторинг рівня радіації кількість Бісмуту в повітрі дещо підвищувалася 15 травня, однак ця позначка не перевищувала допустиму норму. 23 травня рівень радіації також залишався у межах норми.
До того ж актуальний рівень радіації у Польщі можна перевірити на сайті моніторингу радіоактивності навколишнього середовища Європейського Союзу. Проте у цей період не було повідомлень, що рівень радіації перевищує допустимі норми в Польщі чи інших європейських країнах.
Дезінформація: 40 військових ЗСУ померли від харчового отруєння
У травні 2023 року російські медіа та телеграм-канали заявляли, нібито українські волонтери передали у 30-ту окрему механізовану бригаду ЗСУ пельмені, після чого 40 військовослужбовців бригади померли від харчового отруєння. Інформацію про отруєння росіяни начебто отримали з телефону вбитого військового ЗСУ. Зокрема в телеграм-каналах можна побачити відео із голосовим повідомленням, на якому розповідають історію про отруєння.
Скриншот публікації
Як насправді?
Ми вирішили запитати у представників 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького, чи були випадки отруєння пельменями серед військових. У бригаді нам відповіли, що дезінформацію про отруєння пельменями серед ЗСУ російські медіа поширювали ще пів року та три місяці тому, а самих випадків отруєння не було.
Відповідь 30-ї окремої механізованої бригади
Крім того, журналістка Bihus.Info Анна Калюжна, яка знімає сюжети на фронті, на своїй сторінці у фейсбуці 26 січня 2023 року писала про історію з отруєнням військових. За її словами, деякі командири справді надсилали своїм підлеглим повідомлення про отруєння пельменями в одній із бригад. Утім, бригада, у якій начебто отруїлися пельменями, не підтвердила такі випадки.
Варто зазначити, що схожу історію поширювали у 2014 році. Тоді російські ЗМІ писали, нібито в Луганській області українським військовим у столовій приготували пельмені, унаслідок чого вони отруїлися. Але, окрім свідчення анонімних лікарів та «постраждалого», немає жодного підтвердження цих випадків.
Незважаючи на дезінформацію про отруєння військових ЗСУ, харчові отруєння є серйозною загрозою для охорони здоров’я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку майже кожна десята людина страждає від харчових отруєнь.
Джерело: Міністерство охорони здоров’я України, ВООЗ
У більшості випадків через зіпсовані або неякісні продукти в організм людини потрапляють мікроорганізми, які можуть призвести до різних хвороб: ботулізму, сальмонельозу, дизентерії або ешерихіозу. Аби запобігти виникненню таких хвороб, Міністерство охорони здоров’я України рекомендує ретельно мити руки, продукти, посуд; не пити воду з неперевірених джерел; не вживати продукти сумнівної якості та не купувати їжу в несанкціонованих місцях. При виявленні харчового отруєння рекомендовано не займатися самолікування, а звернутися за допомогою до лікаря.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний