Фейки щодо системи охорони здоров’я: пити алкоголь щодня — корисно для здоров’я. Випуск №32

Фейки щодо системи охорони здоров’я: пити алкоголь щодня — корисно для здоров’я. Випуск №32

Photo: ua.depositphotos.com / natalie_magic
31 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
1016

Цього тижня спростовуємо повідомлення регіональних телеграм-каналів про те, що помірне вживання алкоголю нібито корисне для здоров’я. «Чарка горілки щодня має убезпечити від серцево-судинних захворювань», — пишуть автори каналів, посилаючись навіть на наукові дослідження. Пояснюємо, що не так із цими науковими дослідженнями та чому не існує безпечної дози алкоголя.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Дослідження доводять, що пити алкоголь щодня — корисно для здоров’я

В українських телеграм-каналах пишуть, нібито пити алкоголь щодня — корисно. Вчені провели дослідження впливу алкоголю та виявили, що щоденне вживання алкоголю корисне для серця. Так, вживання 50 грамів горілки раз на тиждень зменшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця на 7%, а при щоденному вживанні на 40%. 

Як насправді?

Нам не вдалося знайти дослідження, на результати якого посилаються у новині. Утім, у наукових працях справді писали про невелику користь від помірної дози алкоголю. Наприклад, досліджуючи зв’язок між споживанням алкоголю та початковими проявами серцево-судинних захворювань вчені виявили, що відмова від алкоголю, порівняно із помірним його споживанням, підвищувала ризик появи симптомів. Понаднормове споживання алкоголю підвищувало ризик розвитку непередбаченої коронарної недостатності, серцевої недостатності та зупинки серця. Статтю на основі дослідження опублікували у 2017 році.

Як зазначає один з авторів дослідження епідеміолог Кембриджського університету Стівен Белл, в експерименті брали участь лише люди, які регулярно вживають або вживали алкоголь. Вплив алкоголю на організм людини, що раніше не вживала спиртні напої, не досліджувався. Тобто йдеться про первинні ризики для тих, хто вже має вищі шанси розвитку серцево-судинних захворювань через вживання алкоголю, а не про абсолютні ризики для всіх. Алкоголь у будь-яких дозах не може бути профілактичним засобом від хвороб серця. «Ґрунтуючись на цих висновках,   сказав Белл,   не існує рівня споживання, який знижує загальний ризик розвитку будь-якого серцево-судинного захворювання у порівнянні з невживанням алкоголю. Основне повідомлення полягає в тому, що люди не повинні пити, вважаючи, що це знизить ризик захворювання, і ті з нас, хто вирішив пити, повинні мінімізувати споживання, якщо ми хочемо продовжити своє життя та добробут».

Щобільше, дослідження, опубліковане у 2023 році вченими з Канадського інституту дослідження вживання психоактивних речовин та Департаменту психології Портсмутського університету у Великої Британії, виявило помилки у методологіях більшості робіт, що доводили нібито «корисність» помірного вживання алкоголю. Більшість із цих досліджень були спостережними, тобто вони могли виявити зв’язки чи асоціації, але вони могли вводити в оману та не доводити причинно-наслідкові зв’язки. Вчені стверджують, що попередні дослідження не враховували, що люди з помірним споживанням алкоголю мають краще здоров’я порівняно із тими, хто наразі утримується від алкоголю. Це пов’язано із тим, що до останньої групи часто входять ті, хто кинули пити через проблеми зі здоров’ям. 

Натомість ті, хто помірно споживають алкоголь, загалом помірковані й в інших сферах. Вони, як правило, багатші, частіше займаються спортом і дотримуються здорової дієти, а також рідше мають надмірну вагу. Дослідники скоригували результати близько 100 досліджень на тему впливу алкоголю, за допомогою статистичного аналізу врахувавши й інші фактори, що впливають на здоров’я. Завдяки цьому вчені побачили, що передбачувана користь для здоров’я від вживання алкоголю різко зменшується і стає статистично незначущою. Тобто «користь» від вживання алкоголю насправді є статистичною похибкою, викликаною помилкою в методології. 

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зазначає, що жоден рівень споживання алкоголю не є безпечним для здоров’я. «Ми не можемо говорити про так званий безпечний рівень вживання алкоголю. Неважливо, скільки ви випили, – ризик для здоров’я того, хто п’є, починається з першої краплі будь-якого алкогольного напою. Єдине, що ми можемо сказати напевно, це те, що чим більше ви п’єте, тим це шкідливіше – або, іншими словами, чим менше ви п’єте, тим це безпечніше», –— пояснює докторка Каріна Феррейра-Борхес, виконувачка обов’язків керівника відділу Управління неінфекційними захворюваннями та регіональна радниця з питань алкоголю та заборонених наркотиків у Європейському регіональному бюро ВООЗ. 

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я

Міністерство охорони здоров’я України також наголошує, що безпечної дози алкоголю не існує. Пресслужба Міністерства охорони здоров’я України проводить інформаційні кампанії щодо збільшення поінформованості населення про шкідливість алкоголю. Так, Міністерство охорони здоров’я України  нагадує, що:

  • «Зігріватися» спиртними напоями вкрай небезпечно. Під впливом алкоголю нервові реакції, які сигналізують, що тіло починає охолоджуватись, сповільнюються. Через це людина поступово втрачає контроль над відчуттям холоду, що може призвести до переохолодження.
  • Алкогольні напої не є антистресом. Навпаки, споживання алкоголю може призвести до підвищення рівня тривожності, агресивності та втрати самоконтролю, а отже, здійснює негативний вплив на психологічний добробут.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний