Фейки щодо системи охорони здоров’я: роботодавці змусять вагітних жінок працювати до останнього дня перед пологами. Випуск №72

Фейки щодо системи охорони здоров’я: роботодавці змусять вагітних жінок працювати до останнього дня перед пологами. Випуск №72

Photo: ua.depositphotos.com / HayDmitriy
16 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
1281

Цього разу ми спростовували фейки про зміни в українському законодавстві у сфері охорони здоров`я. У першому кейсі російські медіа поширили інформацію, нібито наказ Міністерства охорони здоров’я України дозволить роботодавцям змушувати вагітну працювати до останнього дня перед пологами. У другому кейсі пропагандисти заявили, мовляв, на вимогу МВФ українська влада планує скоротити фінансування соцдопомоги людям із інвалідністю удвічі. Для цього поняття «інвалідності» замінять на термін «оцінка втрати функціональності» та відправлять людей з інвалідністю працювати, щоб зекономити на соцвиплатах.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Роботодавці можуть змусити вагітних жінок працювати до останнього дня перед пологами

Тільки-но уряд ухвалив нові зміни щодо декрету вагітних жінок, як російські телеграм-канали почали маніпулювати та поширювати дезінформацію. У повідомленнях пишуть, що вагітні самі тепер вирішуватимуть, коли йти в декретну відпустку. Це нібито означає, що роботодавець може змусити вагітну жінку працювати до останнього дня перед пологами.

Скриншот публікації

Як насправді?

18 жовтня 2023 року Міністерство охорони здоров’я України видало наказ про зміни до «Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я». Про такі зміни 11 листопада 2023 року в телемарафоні також розповіла заступниця міністра охорони здоров’я України Марія Карчевич.

Відтепер жінка зможе сама обрати, чи йти їй у відпустку на 30 тижні вагітності та визначити дату її початку. Для цього жінці потрібно подати заявку лікарю, який веде її вагітність про те, що вона продовжує працювати після 30 тижня вагітності. У заявці жінка зазначає дату, з якої має бути сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність від лікаря. 

Раніше жінки, які були на 30 тижні вагітності та спостерігалися в лікаря, отримували від нього медичний висновок про тимчасову непрацездатність за категорією «вагітність і пологи». Після отримання такого медичного висновку жінка зобов’язана була йти в декретну відпустку.

Вагітні могли продовжити працювати за бажанням, але тоді кількість днів відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами зменшувалася на стільки днів, скільки вона працювала. Розмір допомоги в такому випадку також зменшувався, адже залежав від кількості днів відпустки.

Водночас російські телеграм-канали маніпулюють та заявляють, що роботодавець змусить жінку працювати до останнього дня перед пологами. Насправді ж старі правила залишаються і жінка може за власним бажанням вийти в декретну відпустку з 30 тижня вагітності. Нові зміни не вплинуть на загальну тривалість декретної відпустки. Грошова допомога також залишиться в розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати за весь період декретної відпустки.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

У такий спосіб росіяни лише намагаються дискредитувати систему охорони здоров’я та показати, що всі зміни начебто відбуваються не на користь українцям, а для їхньої шкоди.

У липні 2023 року Верховна Рада також ухвалила законопроєкт № 9271 щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. За бажанням та в разі медичних протипоказань частина відпустки, а саме 70 днів, які передбачені до пологів, можна перенести та використати вже після пологів. Загальна тривалість відпустки складає не більше 126 календарних днів та 140 днів у разі народження двох і більше дітей або ускладнених пологів.

Дезінформація: МВФ вимагає від України скоротити допомогу людям з інвалідністю

У мережі поширюють інформацію, нібито Міжнародний валютний фонд (МВФ) вимагає від української влади скоротити фінансування людей з інвалідністю удвічі. У зв`язку з цим українська влада планує замінити поняття «інвалідності» на термін «оцінка втрати функціональності». У пості йдеться, що нововведення планують запровадити, аби влаштовувати людей з інвалідністю на роботу та не платити їм соцдопомогу, а також отримуючи від їхньої роботи податки. 

У повідомленні також додають, що МВФ вимагає скасувати статус інвалідності у 2024 році, а не 2025 році, як анонсував міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.  

Як насправді?

МВФ не висував вимог щодо скорочення фінансування соцвиплат для людей з інвалідністю, а також не вимагав змінювати поняття «інвалідності». У програмі МВФ для України взагалі немає вимог, які б стосувалися охорони здоров’я. 

Також у держбюджеті України на 2024 рік прожитковий мінімум для людей, які втратили працездатність, складе 2361 гривню на місяць, це на 268 грн більше, ніж у 2023 році. Якщо врахувати прогнозовану інфляцію у 9,7%, реальне збільшення становитиме 52 грн або 2,8%. У 2023 році пенсії проіндексували для  94,5 тис. людей із інвалідністю. Окрім цього, збільшилось фінансування Фонду соціального захисту осіб із інвалідністю, від якого люди з обмеженими можливостями можуть безплатно отримати протези, спеціальні засоби для самообслуговування та догляду, необхідні меблі та оснащення, засоби для орієнтування, обміну інформацією.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України 

Перехід до Міжнародної класифікації функціонування передбачатиме надання комплексної реабілітації пацієнтам не лише у сфері здоров`я, а і в пов`язаних з нею питаннях добробуту, зокрема освіті та праці. За планом держава допомагатиме людям з обмеженим рівнем функціонування, які захочуть працювати, знайти роботу, а людям, які за станом здоров`я не зможуть цього робити, — буде компенсувати деякі витрати. 

У квітні 2022 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило Міжнародну класифікацію функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ) як національний класифікатор. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомляв, що для впровадження МКФ розроблять електронний модуль оцінки рівня функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я людини. 

На відміну від попередньої системи, чинний класифікатор фокусуватиметься не на захворюваннях, а на наслідках проблем зі здоров’ям. Так, ця стандартизована система впровадить визначення компонентів здоров’я та пов’язаних зі здоров’ям компонентів добробуту, зокрема освіту та працю.. Адже метою МКФ є не лише лікування пацієнта чи виплата соцдопомоги, а й надання підтримки у поверненні до роботи, навчання.

У Кабміні вважають, що трьох категорій інвалідності недостатньо для визначення втрати функціональності людини.  Відтак групи інвалідності ймовірно скасують, але наразі немає даних щодо показників, які запровадять натомість.  Голова Правозахисної спілки осіб з інвалідністю Олександр Вознюк заявив, що ступінь обмеження функціонування будуть визначати у відсотковому співвідношенні. 

У травні 2023 року Уряд затвердив план реформування медико-соціальної експертної комісії (МСЕК, встановлює групи інвалідності) та зміни оцінки й забезпечення потреб для людей з інвалідністю. У документі поетапно вказали кроки та терміни для переходу на МКФ до 2025 року. На момент написання статті Кабмін не вносив корективи у терміни. 

У жовтні Міністерство охорони здоров’я України підготувало законопроєкт, який змінює методологію встановлення інвалідності, але станом на 14 листопада документ досі не подали до Верховної Ради. Як пояснював Віктор Ляшко, реформа буде комплексною та передбачатиме зміни в роботі МСЕК, впровадження цифровізації та розвиток потужності медзакладів, які проводять стаціонарну реабілітацію. 

За попереднім баченням, після отримання травми пацієнти будуть звертатись до медустанов, на базі яких сформують мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Вони розроблятимуть індивідуальний план реабілітації, який включатиме підтримку під час повернення людини в соціум. «У нас зараз проблема в тому, що ми женемося за інвалідністю, бо вона дає пільги та компенсації, а не повернення людини в економічний стан. Ми не запитали, що хоче людина, а кажемо, що ось це можемо дати. Це пострадянська модель, від якої ми повинні відмовитися», — заявив міністр. 

Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович також зазначала, що держава буде забезпечувати людей з ампутаціями протезами, перенавчати їх, допомагати з облаштуванням робочих місць, з огляду на їхні особливі потреби. Якщо людина сама захоче працювати, держава допоможе знайти роботу. Відтак особа зможе отримувати гідну зарплатню, яка буде вищою, ніж соцвиплати

«Краще я вважаю, надати послуги і забезпечити людині економічну самостійність. Це набагато ефективніше», — вказала Жолнович. Можливість для людей з інвалідністю реалізовувати своє право на працю також підтримали організації, які слідкують за дотриманням прав людей з інвалідністю в Україні. Водночас для людей, які не зможуть працювати, Міністерство соціальної політики буде компенсувати деякі витрати (соціальні пакети, памперси тощо) та направить соціального працівника для допомоги у побуті.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний