Фейки щодо системи охорони здоров’я: росія покращує рівень медицини на тимчасово окупованих територіях. Випуск №96

Фейки щодо системи охорони здоров’я: росія покращує рівень медицини на тимчасово окупованих територіях. Випуск №96

Photo: pexels.com / Pixabay
7 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
834

Російські медіа продовжують поширювати наратив, мовляв, після приходу російських військ рівень життя українців, які перебувають на непідконтрольних українській владі територіях, зріс. Щоб замаскувати власні злочини, вони заявляють, ніби російська влада закуповує нове медобладнання та відкриває медзаклади на тимчасово окупованих територіях. У другому кейсі пропагандистські ресурси повідомляли, мовляв, Харківську міську лікарню №3 закрили для цивільних, а у медзакладі лікуються лише польські військові.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Росіяни на тимчасово окупованих територіях покращують рівень медицини та піклуються про цивільних

Кремлівські телеграм-канали продовжують приховувати інформацію про воєнні злочини росіян на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Натомість розповідають, як «добре» цивільним на ТОТ. Наприклад, на прохання місцевих у селі Айгамани на Херсонщині відкрили аптеку, про дітей також начебто піклуються та відправляють на «відпочинок», а в Залізному Порту відкривають новий медичний стаціонар. Росіяни пишуть, що до лікарні в Олешках закупили нове медичне обладнання. Це начебто та сама лікарня, яка «рятувала» місцевих після теракту на Каховській ГЕС влітку 2023 року.

Як насправді?

Насправді росіяни поширюють усі ці заяви, аби відбілити свою країну та приховати справжні злочини їхньої армії. Кремлівські ЗМІ намагаються створити картинку «прекрасного» життя на тимчасово окупованих територіях, але мовчать про реальні проблеми, із якими стикаються цивільні.

Одні з найбільших проблем на тимчасово окупованих територіях — епідемія грипу та нестача ліків і медперсоналу. 4 лютого 2024 року ексголова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко повідомив, що в Бердянську зафіксували епідемію грипу у важкій формі. Частину шкіл та дитсадків росіяни закрили на карантин. Деяким мешканцям відмовляють у госпіталізації, адже у медзакладах переважно лікують російських військових. Раніше начальниця Бердянської міської військової адміністрації Вікторія Галіціна повідомляла, що в місті гострий дефіцит жарознижувальних препаратів.

Схожа ситуація із дефіцитом ліків раніше також була на тимчасово окупованій Херсонщині. Більшість лікарень росіяни переорієнтували на військові шпиталі. Місцеві жителі Алчевська на Луганщині також скаржаться, що в місті не вистачає педіатрів, а цивільних нормально не лікують.

У Центрі національного спротиву сповіщають, що росіяни на ТОТ не лікують мешканців без російського паспорта. Зокрема до лікаря можна потрапити лише тим, у кого є російське медичне страхування (поліс). Проте його неможливо отримати без паспорта рф. Виключення є лише у критичних ситуаціях. У такий спосіб росіяни змушують цивільних прийняти громадянство їхньої країни, адже без цього їхні права на допомогу суттєво зменшать.

Також кремлівські медіа пишуть про «оздоровлення та відпочинок» дітей із Херсонської області, яких відправляють до Підмосков’я та інших міст росії. Насправді росіяни під приводом «відпочинку» викрадали українських дітей. Наприклад, у лютому 2024 року троє українських дітей — Ксенія, Денис і Ростислав — перед Гельсінською комісією США розповіли, як їх викрали росіяни, пообіцявши літній «відпочинок». Один із хлопців сказав, що відмовлявся їхати, проте росіяни наполягли. Щобільше, дітей у таборі залякували та погрожували.

Окрім того, саме росія відповідальна за підрив Каховської ГЕС. Унаслідок цього на прилеглих територіях виникла масштабна екологічна катастрофа, було підтоплено  будівлі та споруди загальною площею понад 8,5 млн м²,  з них 45 тис. м² — медичні заклади. 

Здебільшого росія звинувачує Україну в тому, що робить сама. Наприклад, намагається дискредитувати систему охорони здоров’я в Україні, хоча сама рф лікує переважно своїх військових. За останніми даними Міністерства охорони здоров’я України, росія від 24 лютого 2022 року пошкодила 1523 медзаклади та ще 195 об’єктів повністю зруйнувала. Тоді як вдалося повністю відновити 502 медзаклади та ще 362 частково. З держбюджету на 2024 рік загалом на будівництво та модернізацію медзакладів виділять близько 1,4 млрд грн. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дезінформація: Харківську лікарню №3 закрили для цивільних, бо лікують польських військових

У мережі поширюють скриншот листування, у якому лікар Харківської міської лікарні №3  повідомляє, нібито у хірургічному відділенні надають меддопомогу пораненим іноземним військовим, зокрема полякам. Автори допису вказують, нібито територія ізольована для цивільних пацієнтів. 

Скриншот допису

Як насправді?

На фейковість інформації вказують кілька моментів. По-перше, немає доказів, що людина, яка повідомила про нібито іноземних найманців у Харківській лікарні №3, насправді є лікарем. Адже на скриншоті або у дописі не вказане ім’я або інші ознаки, що це лікар вказаного медзакладу. Автори фейку могли самі створити це листування з ким завгодно, тож скриншоти нічого не доводять. По-друге, у зазначеній лікарні немає хірургічного відділення, лише хірургічний кабінет. Тобто пацієнтів лікують амбулаторно у кабінеті, можливостей для госпіталізації немає.

Також інформація, нібито лікарня не приймає цивільних пацієнтів, неправдива. Адже ми зателефонували за вказаними на сайті номерами. У колцентрі та в реєстратурі нам повідомили, що прийом пацієнтів не припиняли. Також запис до лікаря доступний на сайті Helsi.me. 

Окрім цього, ми звернулись за коментарем до адміністрації Харківської міської лікарні №3. У медзакладі повідомили, що інформація про лікування польських або військових інших національностей не відповідає дійсності. «Також повідомляємо, що станом на сьогодні в стаціонарних відділеннях лікарні (терапевтичне та неврологічне) отримують лікування виключно цивільні хворі», — заявили в адміністрації лікарні.

Відповідь адміністрації Харківської міської лікарні №3 на наш запит 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний