Фейки щодо системи охорони здоров’я: у Харкові почали масово хворіти на кашлюк. Випуск 115

Фейки щодо системи охорони здоров’я: у Харкові почали масово хворіти на кашлюк. Випуск №115

Photo: unsplash.com / Laurynas Me
22 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
1032

Російські пропагандисти продовжують дезінформаційну кампанію, націлену на прифронтові міста. Цього разу вони видали всеукраїнську статистику захворюваності на кашлюк за харківську. Змінили й період — замість двох місяців вказали один. Нібито причиною росту випадків є відсутність світла, води та потрібного лікування в місті. Подібні фейки є дискредитацією системи охорони здоров’я України.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У мережі поширюють інформацію, нібито у Харкові починають розповсюджуватись різні хвороби на фоні відсутності електроенергії та збоїв у подачі води. Начебто Міністерство охорони здоров’я України заявило про те, що місцеві жителі, крім грипу, почали масово хворіти на кашлюк. Так, за останній місяць у місті було зареєстровано 515 випадків цієї хвороби. Це у 19 разів більше, ніж за весь 2023 рік.

Скриншот допису

Як насправді?

Міністерство охорони здоров’я України справді повідомило про зростання випадків кашлюку, однак не у Харкові, а по всій Україні. Так, 515 випадків зареєстровано не у місті за останній місяць, а в Україні загалом за перші 2 місяці 2024 року. Причиною зростання у міністерстві називають велику кількість нещеплених дітей. Новин про «масове» захворювання на кашлюк безпосередньо у Харкові не було.

Кашлюк – це захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Головною ознакою є тривалий судомний кашель. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят, оскільки може супроводжуватися періодами тимчасової зупинки дихання.

«Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку», —  пояснює голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), кандидат медичних наук Федір Лапій.

Вакцинація немовлят проти кашлюку входить до Національної програми імунізації та забезпечується коштом держави. Щеплення проводиться у 2, 4, 6 та 18 місяців комплексними вакцинами, що захищають також проти інших інфекційних хвороб. Діти старшого віку (після 7 років) та дорослі можуть щепитися власним коштом. Ревакцинацію від кашлюку потрібно проходити кожні 10 років.

Джерело: Національний портал з імунізації, Міністерство охорони здоров’я України

Раніше ми вже спростовували інформацію про те, що Харкові ледь функціонують лікарні, майже немає світла води та опалення. У місті діють планові погодинні відключення світла для підтримання енергетичної системи Харкова. Відключення не стосуються критичної інфраструктури — ці об’єкти забезпечуються електроенергією в першу чергу. Тож лікарні працюють у штатному режимі.

Щодо грипу, рівень захворюваності в області знижується. За даними Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб епідемії грипу в області немає. Так, загальний показник захворюваності ГРВІ у період епідемічного сезону (з 2 жовтня 2023 року) становить 80,97 на 100 тис. населення, що нижче рівня показника епідемічного порогу (415,06) на 80,5%. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний