Фейки щодо системи охорони здоров’я: у київському ТЦК висновок щодо придатності надає ветеринар. Випуск 122

Фейки щодо системи охорони здоров’я: у київському ТЦК висновок щодо придатності надає ветеринар. Випуск №122

Photo: unsplash.com / National Cancer Institute
16 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
2129

Росіяни поєднують у дезінформації дискредитацію і медичної системи, і мобілізації. Зокрема заявляють, нібито через нестачу кадрів ТЦК змушені наймати ветеринарів для проведення ВЛК. Разом із цим фейкомети підняли «вічнозелену» тему про «торгівлю» українцями на Заході. Так, за вигадкою ексагента ЦРУ Ларрі Джонсона, українських дітей за кордоном начебто розпродають на органи.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: У київському ТЦК висновок щодо придатності надає ветеринар

У мережі поширюють інформацію, нібито через нестачу кваліфікованого персоналу, ТЦК змушені наймати ветеринарів. 

Скриншот допису

Як насправді?

Політіенко Оксана Володимирівна справді працює хірургом, утім —  у київській ветеринарній клініці «Лессі». Ймовірно, там і зробили фото дверей кабінету з табличкою «Хірург».

Ситуація, коли замість лікаря територіальний центр комплектування (ТЦК) найняв ветеринара, неможлива. ТЦК взагалі не займаються найняттям медичних працівників для проведення військово-лікарської експертизи. У квітні 2023 року уряд ухвалив постанову щодо впровадження нового пакета в рамках Програми медичних гарантій «Медичний огляд осіб, який проводиться при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки».

Тож тепер військово-лікарські комісії (ВЛК) для військовозобов’язаних формуються через залучення лікарів цивільних закладів охорони здоров’я. Кількість комісій з урахуванням поточного навантаження визначає керівництво обласних та Київської міської військових адміністрацій. Своєю чергою, Національна служба здоровʼя (НСЗУ) укладає договори з цими закладами та забезпечує оплату наданих послуг. Станом на травень 2024 року, за цим пакетом послуг укладено 492 договори із медичними закладами по всій території України, з них 13 —  у Києві. Ветеринарної клініки серед них немає.

До складу ВЛК в умовах воєнного стану входять хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог та оториноларинголог. За потреби надаються направлення для проходження інших спеціалістів. У рамках Програми медичних гарантій військовозобов’язані під час ВЛК безплатно отримують такі послуги: 

  • медичний огляд мультидисциплінарною командою лікарів ВЛК: оцінка придатності до військової служби, призначення у разі потреби необхідних консультувань та обстежень для встановлення, уточнення або спростування діагнозу, видача відповідних направлень та оформлення проєктів довідок та формування медичних висновків щодо стану здоров’я особи.
  • проведення аналізів та інструментальних обстежень;
  • оцінка вакцинального статусу особи та в разі потреби — направлення на вакцинацію відповідно до Календаря профілактичних щеплень.

Джерело: Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України

Дезінформація: Західні країни торгують українськими дітьми — ексагент ЦРУ Ларрі Джонсон

Кремлівські канали знову вигадують фейки про систему охорони здоров’я в Україні, зокрема про трансплантацію органів. Так, вони заявляють, що ексагент ЦРУ Ларрі Джонсон розповів в етері ютуб-каналу Judging Freedom, буцімто з України надходять повідомлення, що західні країни торгують дітьми. Тобто розпродають українських дітей за кордоном на органи або віддають у сексуальне рабство. 

Як насправді?

6 травня 2024 року на ютуб-каналі «Judge Napolitano — Judging Freedom» вийшло інтерв’ю із так званим експертом Ларрі Джонсоном. Він справді заявив, нібито Захід продає українських дітей, де надалі у них вилучають органи або віддають в сексуальне рабство. 

Ларрі Джонсон, який поширив інформацію, насправді не є авторитетним джерелом. Він системно дискредитує Україну на міжнародній арені: розповідає про «знищення» усіх систем ППО в Україні, так званих «найманців» та каже, що війна може завершитися лише на умовах росії. Ютуб-канал «Judge Napolitano — Judging Freedom», де він був запрошеним гостем веде Ендрю Наполітано. Він також підтримує та поширює кремлівську пропаганду на Заході. Ще у 2014 році Наполітано говорив, що США не повинні протистояти вторгненню путіна в Україну, а у 2023 році звинувачував США у «прямій війні з росією».  

Раніше Уповноважений з прав людини в Україні справді зазначав про поодинокі випадки, коли дітей незаконно намагалися вивезти з України на продаж. Проте ми не знайшли повідомлень від української сторони про випадки продажу українських дітей саме у країнах Заходу. Щобільше, не було жодних підтверджень про торгівлю людьми з метою продажу органів. У попередніх випусках ми також спростовували фейки про «продаж» органів військових ЗСУ та заяви, буцімто Україна є лідером світової «чорної трансплантології».

Водночас європейська Група експертів із заходів стосовно протидії торгівлі людьми (GRETA) у своєму останньому звіті за 2023 рік повідомляла, що у 2022 році в Нідерландах ймовірно двоє українок стали жертвами сексуальної експлуатації. Однак невідомо, чи були серед постраждалих неповнолітні. У Польщі також розслідували 5 справ, які стосувалися ймовірних випадків торгівлі людьми. Йдеться про двох 17-річних українок, яких змушували надавати сексуальні послуги. Лише один випадок був точно підтверджений. Також у звіті не зазначають, чи були випадки саме продажу дітей на органи у країнах ЄС. Сам Ларрі Джонсон не надає жодних підтверджень своїм заявам.

Група експертів підкреслює, що кількість підтверджених випадків торгівлі українськими біженцями на Заході залишається низькою. У кількох країнах — Сербії, Словенії, Швеції, Італії тощо — на момент виходу звіту взагалі не реєстрували жодних випадків торгівлі українськими біженцями, зокрема й дітьми. Водночас ідентифікація жертв є складною процедурою.

До того ж проблеми торгівлі дітьми та сексуального рабства є поширеними у всьому світі, а не лише на Заході. Загалом у світі налічується близько 40 мільйонів жертв торгівлі людьми, включно з дітьми. 

Окрім цього, міжнародні організації намагаються запобігти торгівлі людьми. У тому ж звіті GRETA зазначають, що в Естонії фахівці розповсюджували листівки серед українських біженців про ризики торгівлі людьми, організовували семінари та сесії на цю тему. Інші установи, наприклад ЮНІСЕФ, дбають про українських дітей на Заході. Зокрема за перші два місяці 2024 року понад 23 тисячі дітей та їхніх опікунів за кордоном отримали доступ до програм підтримки ментального здоров’я. А понад 273 тисячі українських дітей здобували освіту. Дізнатися більше про медичну допомогу українським біженцям в окремих країнах ЄС можна на сайті Міністерства охорони здоров’я України. 

Джерело: ЮНІСЕФ

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний