Фейки щодо системи охорони здоров’я: українські біженці спровокували спалах кору в пострадянських країнах. Випуск №129

Фейки щодо системи охорони здоров’я: українські біженці спровокували спалах кору в пострадянських країнах. Випуск №129

Photo: unsplash.com / Testalize.me
13 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
754

Російські пропагандисти вкотре повертаються до улюбленої теми — «біолабораторій» США в Україні. Цього разу у такий спосіб вони намагались пояснити значне зростання захворюваності на кір у Казахстані, Азербайджані, Вірменії та росії.

За заявами фейкометів, українські біженці завезли у ці країни новий штам кору, розроблений у «біолабораторіях». Також російські телеграм-канали поширили інформацію, нібито у Полтаві не залишилось лікарів — частину мобілізували, інша — виїхала за кордон. Автори допису прикріпили фото з графіком роботи однієї з полтавських лікарень, де видно, що більшість лікарів не приймають пацієнтів.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Спалах кору в пострадянських країнах спровокували біженці з України

Російські телеграм-канали заявляють, що Казахстан, Азербайджан, Вірменія та росія очолили список країн із найбільшою кількістю хворих на кір у світі. Винна у цьому нібито Україна, біженці якої, за вигадкою експерта із біологічної та хімічної зброї рф Ігоря Нікуліна, і завезли кір у країни. Щобільше, біженці завезли не старий вид кору, а новий штам, який буцімто розробили у «біолабораторіях» США в Україні.

Як насправді?

В останньому звіті Всесвітньої організації охорони здоров’я зазначено, що станом на лютий 2024 року лідером захворюваності на кір у світі (за абсолютними показниками) справді є Азербайджан. З жовтня 2023 року по березень 2024 року там зареєстрували понад 28,7 тисячі випадків зараження на кір. Другою країною за рівнем поширення хвороби називають Казахстан — 28,6 тисячі захворювань. Тоді як шостою — росію, де зареєстрували більше ніж 11,5 тисяч хворих. Вірменії у списку лідерів немає. 

Кір — гостре вірусне захворювання, яке вражає організм та передається повітряним шляхом, тобто через чхання і кашель. Першою ознакою кору є значне підвищення температури, а також висипання, яке найчастіше з’являється спочатку на обличчі та у верхній частині шиї. У невакцинованих дітей та вагітних може викликати ускладнення — отит, бронхіт, пневмонію тощо. 

Насправді у Казахстані та Азербайджані немає великої кількості українських біженців, які б могли спричинити масштабні спалахи. За даними ООН, станом на 7 травня 2024 року в Азербайджані офіційно зареєстровано 4 160 українських біженців. У Міністерстві охорони здоров’я Азербайджану у жовтні 2023 року зазначали, що на кір переважно захворіли діти, які не мали жодного щеплення проти інфекції. У міністерстві додають, що кір поширився через людей, які прибули з інших країн, але не уточнюють, чи були серед них українські біженці. 

Щодо українських біженців у Казахстані, ООН не наводить дані про їхню точну кількість. Станом на січень 2024 року, в країні офіційно зареєстровано 273 біженці та 480 шукачів притулку. Проте невідомо, скільки з них є громадянами України. Заступниця голови комітету санепідеміологічного контролю Міністерства охорони здоров’я Казахстану Заурі Ахметова у листопаді 2023 року сказала, що різке зростання захворюваності на кір зумовлене невакцинованими дітьми. 84% від усіх хворих на кір були саме дітьми. У Міністерстві не уточнювали, чи були серед дітей українці. 

Спалахи кору в Казахстані реєстрували й раніше, зокрема влітку 2023 року. Тодішня міністерка охорони здоров’я Казахстану Ажар Гінаят казала, що кір могли завести туристи з Єгипту, Туреччини та росії.

У Всесвітній організації охорони здоров’я наголошують, що пандемія COVID-19 призвела до призупинення імунізації та епіднагляду за кором в усьому світі. Внаслідок цього мільйони дітей стали уразливими до хвороб, як-от кору, якому можна було запобігти. Однак ВООЗ не пише нічого про так званий новий штам кору, який згадують росіяни. 

Слова російського «експерта» Ігоря Нікуліна про «біолабораторії» теж є вигадкою та частиною дезінформаційної кампанії. Росіяни вкотре намагаються перекласти відповідальність за проблеми у своїй країні на Україну. Проте спалахи кору в росії були й раніше, до прикладу, у 2018-2019 роках. Тоді в країні зафіксували рекордну кількість хворих на кір. Російська служба нагляду у сфері захисту прав споживачів і добробуту людини як завжди переклала відповідальність на «неблагонадійні» країни, мешканці яких нібито завезли інфекцію в рф. Хоча інші російські «експерти» у галузі медицини вважають, що спалах пов’язаний саме із низьким охопленням вакцинації самих росіян. 

Збрехали росіяни й про те, що у 2021 році в Україні зареєстрували понад 50 тисяч хворих на кір. У ВООЗ повідомили лише про 16 офіційно зареєстрованих таких випадків. Востаннє спалах кору в Україні був аж у 2017-2019 роках. З грудня 2018 року по травень 2019 року в Україні на кір захворіло понад 49 тисяч людей. 

Порівняно із попереднім роком у 2024 році зросла кількість хворих на кір, але не йдеться про масштабний спалах. Згідно з останніми даними, за перші 3 місяці 2024 року в Україні зареєстрували 23 осіб, хворих на кір. Тоді як за аналогічний період у 2023 році було лише 9 таких випадків. Загалом у 2023 році на кір захворіло 65 українців. 

Джерела: Центр громадського здоров’я, Міністерство охорони здоров’я України

Варто зазначити, що ліків проти кору не існує, тож найкращим захистом є вакцинація. Вона входить у щеплення проти КПК, тобто кору, паротиту і краснухи. Вакцинацію роблять дітям у перший рік життя та повторно у 6 років. Якщо ж людина пропустила щеплення проти кору в дитинстві, то все одно може це зробити вже в дорослому віці. 

Дезінформація: У Полтаві не залишилось лікарів — частина виїхала, інші мобілізовані

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито у Полтаві всі лікарі або виїхали з країни, або їх мобілізували. На підтвердження цієї тези у дописі додали фото розкладу роботи однієї з полтавських лікарень. На світлині видно, що більшість лікарів не приймають пацієнтів.

Скриншот допису

Як насправді?

Пригода Олександр Іванович, прізвище та ініціали якого вказані на фото, працює ендоскопістом у 3-й міській клінічній лікарні Полтавської міської ради. За даними сайту Helsi.me, у цьому медзакладі є 42 лікарі, розподілені за такими відділеннями: терапевтичне, хірургічне неврологічне, анестезіологічне, травматологічне та відділення для проведення профілактичних медичних оглядів. Графік роботи лікарів на сайті переглянути неможливо, адже записуватись на прийом потрібно в реєстратурі. Водночас на сайті чи в соцмережах лікарні не повідомляли про нестачу кадрів та не розміщували оголошення з пошуку фахівців.

Ми звернулись за коментарем до 3-ї міської клінічної лікарні Полтавської міської ради. У відповідь у медзакладі повідомили, що інформація про відсутність лікарів неправдива та надали актуальний графік роботи медпрацівників. 

Відповідь на запит VoxCheck у 3-й міській клінічній лікарні Полтавської міської ради

Також про нестачу лікарів у Полтаві не повідомляли профільні відомства чи медіа. Російські пропагандисти послідовно дискредитують систему охорони здоров’я в Україні та поширюють панічні заяви, нібито в Україні невдовзі не залишиться лікарів, бо всіх мобілізують. Однак ці заяви безпідставні, адже медичні працівники у закладах, які обласні військові адміністрації та міністерства визначать критично важливими, підлягають бронюванню від мобілізації. Дані таких підприємств перевіряють у Міністерстві оборони, після чого їх затверджує Міністерство економіки. Також підприємства можуть самостійно подавати заяви до уповноважених відомств для визначення своїх установ критично важливими, що дозволить бронювати працівників. Зокрема подавати документи можуть установи, які:

  • або провадять діяльність у сфері охорони здоров’я;
  • або належать до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримуватись коштом державного чи місцевого бюджету;
  • або надають населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі;

Окрім цього, для визначення підприємства критично важливим воно має відповідати щонайменше двом економічним критеріям, серед яких відсутність заборгованостей зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування чи важливе значення для економіки тощо.

На критичних підприємствах кількість працівників, які підлягають бронюванню, має становити не більше 50% від усіх військовозобов’язаних, зареєстрованих станом на 18 травня 2024 року. Для підприємств, створених після цієї дати, враховуватиметься кількість військовозобов’язаних станом на день подання списку.

До того ж більша частина медиків — жінки, наразі вони зобов’язані стати на військовий облік, але мобілізувати їх можуть лише за добровільною згодою. Раніше ми спростовували фейк, нібито на Волині медиків звільняють, щоб відправити на фронт.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний