Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні оголосили карантин через спалах скарлатини. Випуск №74

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні оголосили карантин через спалах скарлатини. Випуск №74

Photo: ua.depositphotos.com / peterzayda
22 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
1712

У цьому випуску ми спростовуємо повідомлення про нібито спалах скарлатини та впровадження карантину у деяких областях України. Паралельно із цим, російські телеграм-канали згадали вже відомий фейк про легалізацію медичного канабісу в Україні. Мовляв, США будуть використовувати український чорнозем для вирощування наркотичних речовин, так само як робили це в Афганістані. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: У семи областях України оголосили карантин через спалах скарлатини

У мережі поширюють інформацію, нібито у семи областях України оголосили карантин через поширення скарлатини. Окремо поширювали повідомлення про спалах хвороби на Рівненщині та в Києві

Як насправді?

Станом на 21 листопада в Україні у жодній області не запроваджували карантин через скарлатину. 

Скарлатина — це гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом та проявляється ураженням мигдаликів ротоглотки, характерним висипом. Захворювання починається з ангіни, язик спершу «біліє» і приблизно на 4-й день захворювання він стає яскраво-червоним, на шкірі з`являються дрібні яскраво-рожеві або червоні цятки, які можуть свербіти. При цьому підборіддя і шкіра над верхньою губою залишаються блідими. На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1–9 років. Від скарлатини немає щеплення, а в перехворілої людини, як правило, виникає стійкий, довічний імунітет до цієї хвороби.

16 листопада у Київському центрі контролю та профілактики хвороб зазначили, що за останній тиждень жовтня в Дарницькому районі зафіксували два не пов`язані між собою випадки захворювання на скарлатину. Діти, які захворіли, лікуються вдома, а їхні класи переведені на дистанційне навчання. 

У Міністерстві охорони здоров`я України повідомили, що поширення захворювання не є надзвичайною ситуацією, скарлатина сезонна хвороба, тож зараження в Україні реєструють щороку. Загалом за 10 місяців 2023 року у столиці зареєстрували 375 випадків скарлатини, з них найбільше — серед дошкільнят та учнів. Утім, така кількість не вказує на спалах скарлатини.  Адже 2019 році у столиці зафіксували 1996 випадків скарлатини, а у 2020 році — 656 випадків. 

Також про відсутність спалаху скарлатини заявили у Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. Як зазначили в центрі, в області є поодинокі випадки, на рівні доковідних років. За останні 10 місяців 2023 року на Рівненщині зареєстрували 802 випадки скарлатини. 

Фейк могли поширити через повідомлення у фейсбуці Рокитнівської селищної ради (Рівненщина), у якому вказали, що у громаді стався спалах скарлатини. Випадки захворювання у дітей на цю інфекцію зафіксували у трьох навчальних закладах громади. Наступного дня в обласному центрі контролю та профілактики хвороб спростували цю інформацію, а селищна рада замінила слово «спалах» змінили на «підвищення рівня захворюваності».  

Скриншоти оригінального та зміненого дописів Рокитнівської селищної ради 

Протягом 16-22 жовтня у Полтавській області також фіксували збільшення кількості хворих на скарлатину: 14 випадків захворювання, порівняно з 6 за попередній тиждень. Також із 25 жовтня по 1 листопада у Полтаві зафіксували 11 випадків інфекції. Однак про нові випадки захворювання на скарлатину в області на момент написання статті не повідомляли. За словами епідеміолога обласного центру контролю та профілактики хвороб Андрія Байбарза, протягом 2019 року в області зареєстрували 515 випадків. В інших регіонах теж не заявляли про спалах скарлатини.

Щоб повідомлення про карантин виглядало переконливіше, фейкомети використали логотип програми «ТСН», але на підробку вказують одразу кілька елементів. По-перше, оформлення текстової плашки та шрифт під заголовком у ролику, яке поширили у мережі, відрізняються від оригінального. По-друге, пошук за скриншотами з відео показав, що кадри насправді вирізали з сюжетів про запровадження карантину в Україні через спалах грипу та гострих респіраторних інфекцій у 2018 році та через стрімке поширення SARS-CoV-2  у Мелітополі у 2021 році.  

Порівняння фейкового відео (1,3) та оригінальних сюжетів «ТСН»  (2,4)

До того ж ми перевірили відео в інструменті «AI Speech Classifier», який визначає, чи згенерували даний запис на сайті «ElevenLabs». Програма імітує різні людські голоси, використовуючи штучний інтелект. За результатами перевірки ми встановили, що аудіо у відео могли створити завдяки цій програмі. 

Скриншот перевірки аудіодоріжок відео у  «AI Speech Classifier» 

Впродовж кінця літа — осені 2023 року російські медіа особливо активно почали просувати інформацію про нібито поширення епідемій та неспроможність української медицини протистояти їм. Пропагандисти поширюють цей наратив, щоб спровокувати паніку та недовіру до влади в українському суспільстві, дискредитувати Міністерство охорони здоров`я України. Поширення таких тез під час війни відвертає увагу громадян від подій на фронті та допомоги Силам оборони, розхитує ситуацію всередині країни.

Джерела: Міністерство охорони здоров’я України, Центр громадського здоров’я 

Дезінформація: США використають український чорнозем для вирощування наркотичних речовин

Росіяни вкотре спекулюють на темі легалізації медичного канабісу та заявляють, нібито США раніше використовували землі Афганістану для вирощування наркотичних речовин, а тепер перейдуть на український чорнозем. Мовляв, США намагаються зробити з України «хаб» із вирощування канабісу, як вони це зробили з виробництвом героїну в Афганістані. Головними споживачами начебто стануть українські військові. Як «доказ» також наводять відео полоненого військового ЗСУ, який каже, що серед військових багато наркоманів і він сам нібито також любить вживати такі речовини.

Як насправді?

13 липня 2023 року Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроект № 7457 про легалізацію медичного канабісу. Медичний канабіс у своєму складі містить канабідіол — речовину, яка не має вираженої психоактивної дії та не підходить для рекреаційного споживання. У Міністерстві охорони здоров’я України також зазначають, що препарати на основі медичного канабісу не викликають залежності.

Медичний канабіс може зняти біль після бойових поранень у військових та покращити їхній психологічний стан. Крім того, Медичний канабіс також використовують під час лікування на анорексію, посттравматичні розлади (ПТСР), в окремих випадках від епілепсії, розсіяного склерозу тощо. Ухвалити законопроект закликають військові, громадські активісти, журналісти та народні депутати. До прикладу, військовослужбовець Михайло Бакалюк, який підірвався на міні та отримав ампутацію ноги, каже, що медичний канабіс може знизити його больові відчуття, адже інші знеболювальні приглушують біль лише на деякий час.

Джерело: Управління ООН з наркотиків та злочинності

Росіяни навмисно маніпулюють темою українських військовополонених. Насправді чоловік на відео міг сказати про поширення наркотиків під примусом. До того ж полоненого неможливо ідентифікувати, у відкритих джерелах немає інформації про нього. 

Одночасно з медичним канабісом пропагандисти поширюють й інший наратив — про «зовнішнє управління» США над Україною. А також порівнюють легалізацію медичного канабісу в Україні з поширенням героїну в Афганістані. 

Після початку військової операції США в Афганістані у 2001 році проблема широкого обігу наркотиків в країні лише погіршилася, загальне виробництво наркотиків зросло.  Здебільшого виробництвом та поширенням наркотичних речовин в Афганістані займаються місцеві фермери, для яких вирощування наркотичних речовин є основою їхнього прибутку. Фермери кажуть, що без вирощування наркотиків їм не вистачає коштів на сім’ю, а уряд Афганістану ніяк не допомагає місцевим. 

Західні уряди намагалися розв’язати питання поширення наркотиків: платили місцевим фермерам за вирощування альтернативних культур, як-от пшениці або шафрана, або завдавали ударів по підпільних нарколабораторіях. Однак такі підходи виявилися неефективними та не стримали виробництво наркотиків. 

Хоча у 2021 році таліби заборонили виробництво і продаж деяких наркотиків, до захоплення влади в Афганістані вони й самі підтримували поширення наркотиків. Ще з 1990-х років Талібан дозволяв вирощувати опіум та оподатковував фермерів, які його розводили. 

Ні США, ні інші країни НАТО ніколи не підтримували виробляти наркотики в Афганістані, а навпаки намагалися викорінити це. Так само і з українським чорноземом, США не будуть використовувати ці землі для вирощування наркотичних речовин. Серед реформ, які Білий дім радить провести в Україні, немає пункту легалізації медичного канабісу. У стратегії Держдепартаменту США щодо України також нічого не вказано про медичний канабіс. Це ініціатива українців, яку підтримують президент, парламент та уряд. 

У цьому випадку кремлівська пропаганда, як зазвичай, намагається дискредитувати систему охорони здоров’я України та показати, що уряд і парламент вносять зміни не на покращення життя українців, а на погіршення. Тоді як сама росія скоює воєнні злочини та шукає виправдання своїм обстрілам медичної інфраструктури України.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний