Фейки щодо системи охорони здоров’я: українські військові заразили бійця Інтернаціонального легіону невідомою хворобою. Випуск №52

Фейки щодо системи охорони здоров’я: українські військові заразили бійця Інтернаціонального легіону невідомою хворобою. Випуск №52

Photo: ua.depositphotos.com / Yurii_Zymovin
30 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
1278

Кремлівські телеграм-канали продовжують дискредитувати ЗСУ та заявляють, начебто українські військові заразили невідомою хворобою бійця Інтернаціонального легіону. Унаслідок поширення хвороби серед польських військових нібито загинуло 10 осіб. Дещо раніше користувачі також поширили неправдиві повідомлення про перепродаж японських тактичних аптечок, які надали як гуманітарну допомогу спеціально для ЗСУ. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Українські військові заразили бійця Інтернаціонального легіону невідомою хворобою

Користувачі, посилаючись на статтю Associated Press, поширюють інформацію, нібито на Харківщині українські військові 14 окремої механізованої бригади заразили польського бійця Інтернаціонального легіону невідомою хворобою. Після інфікування польського бійця нібито ввели у медикаментозну кому, щоб виграти час для протидії невідомій хворобі та згодом перевезли до лікарні у Жешуві, де він розповсюдив вірус.  Відтак у Польщі від захворювання померли 10 і заразились 100 осіб. 

Як насправді?

У статті від 25 серпня Associated Press йдеться про те, що у Польщі розслідують причину спалаху хвороби легіонерів у місті Жешуві, від якої загинули 7 людей та ще понад 100 заразились. Влада почала перевіряти водогони, де могли розвиватись бактерії, оскільки зараження відбувається від вдихання крапель води, які містять бактерію Legionella. Хвороба не передається від людини до людини.

Хвороба легіонерів або легіонельоз — це легенева інфекція, яку спричиняє бактерія  Legionella. Найпоширенішим способом зараження є кондиціонери, зволожувачі повітря, басейни, джакузі, а також крани, душові кабіни, якими нечасто користуються. У цих системах можуть виділятися дрібні краплі зараженої води, які вдихає людина. Зазвичай інкубаційний період триває від 2 до 10 днів. Симптомами хвороби є кашель, задишка біль або дискомфорт у грудях, особливо під час дихання або кашлю, висока температура. Захворювання здебільшого вражає людей старшого віку. Хворобу лікують антибіотиками, вакцини від хвороби наразі не існує.

Через місто перевозять зброю для України, тому заступник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин заявив, що служби перевірять причетність росії до розповсюдження захворювання. 

Також у новині вказують, що всі загиблі були похилого віку та мали супутні захворювання. У статті не йшлося про бійців Інтернаціонального легіону. Нам також не вдалось знайти інформацію про співпрацю бійців Інтернаціонального легіону та 14 окремої механізованої бригади на Харківському напрямку, а також новину про госпіталізацію польського бійця. 

Перший випадок зараження легіонельозом виявили 17 серпня у Жешуві. Наступного дня в місті відібрали 105 проб води, у сусідніх повітах — ще 8. Державний регіональний санітарний інспектор Підкарпатського воєводства Адам Сідор заявив, що у 4 із 9 проб води, узятих із водогону у Жешуві, виявили бактерії легіонелли. Водночас у пробі води з квартири інфікованого подружжя бактерії не знайшли. Він вказав, що найближчим часом епідеміологи опублікують звіти, які допоможуть встановити точну причину раптового поширення хвороби.

Як пояснила лікарка-інфекціоністка Лідіч Стопира, ситуація, коли незалежно одне від одного в кількох місцях раптом почалася хвороба легіонерів, є дивною. Імовірно, причиною поширення недуги може бути водопостачання. 

26-27 серпня у Жешуві комунальники промили водопровідну мережу та додали у воду дозу хлору, яка у 20 разів перевищує звичайну. Станом на 28 серпня кількість загиблих зросла до 11 осіб, інфікованих — 114 осіб. Хвороба поширилась на 4 воєводства: Підкарпатське,  Великопольське, Малопольське та Люблінське.

В Україні за останній рік не реєстрували жодного випадку захворювання на легіонельоз. Ворожі медіа регулярно поширюють дезінформацію про спалахи хвороб у країні. Особливо активно ці меседжі почали лунати після підриву Каховської ГЕС. Російські пропагандисти намагаються дискредитувати систему охорони здоров`я України, стверджуючи, що система неспроможна реагувати та протистояти епідеміям. Залякування українців та поширення недовіри до органів влади у суспільств є однією з цілей ворога. Водночас, демонізуючи медицину в Україні, ворожі ресурси присвячують хвалебні оди системі охорони здоров`я в рф та на окупованих територіях.

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров`я

Дезінформація: В Україні перепродають японські тактичні аптечки з гуманітарної допомоги

Користувачі мережі поширюють інформацію, що Японія безплатно передала Україні 200 тисяч аптечок для ЗСУ. Ці ж самі аптечки нібито виявили у перепродажі в аптеках ціною 2640 грн за комплект. 

Скриншот публікації

Як насправді?

По-перше, у дописах користувачів немає жодних деталей або посилань на того, хто виявив продаж японських аптечок у магазині. Користувачі не вказують, які саме аптечки — модель та їхній вміст — виявили у продажі, а також не наводять хоча б одного прикладу аптеки, у якій можна знайти такий гуманітарний вантаж. Крім того, якщо ввести речення про перепродаж аптечок у Google, можна побачити, що ідентичні дописи публікували ще 28 лютого 2022 року. 

Кремлівські ресурси поширюють такі повідомлення, аби очорнити систему охорони здоров’я України та показати, що військові ЗСУ «не отримують» належної медичної допомоги. Навпаки, цю допомогу держава нібито забирає собі. Також подібні вкиди дискредитують Україну в очах міжнародної спільноти: мовляв, Україна «розкрадає» всю допомогу, тому й нема сенсу збільшувати її підтримку. Водночас російські ЗМІ постійно наголошують, що надають допомогу мешканцям тимчасово окупованих територій, тоді як насправді обстрілюють їх та скоюють воєнні злочини. 

Від початку повномасштабного вторгнення японська неурядова організація «Peace Winds Japan» доставила в Україну понад мільйон одиниць медичних препаратів. У липні 2022 року Японія надала Україні 60 тонн медикаментів, серед яких були й тактичні аптечки. Водночас ми не знайшли повідомлень про передачу саме 200 тисяч аптечок від Японії. 

На сайтах деяких онлайн-магазинів та аптек справді можна побачити у продажі тактичні військові аптечки. Однак аптечки, які передала Японія, відрізняються за формою та кольором від тих, які продають на сайтах. До того ж в аптеках та магазинах великий вибір тактичних аптечок, які медзаклади закуповують окремо. Ціна на такі аптечки коливається від 2700 грн до понад 5 тисяч грн.

Тактичні аптечки, які передала Японія у липні 2022 року. Джерело: Житомирська Міська Рада

Тактичні аптечки, які продають на сайтах 

Крім держав, Україну підтримують і міжнародні організації. Загалом із 24 лютого 2022 року Всесвітня організація охорони здоров’я передала Україні близько 3300 тонн медичних засобів. Також уряд Японії разом із ЮНІСЕФ доставили в Україну вакцини, питну воду, засоби санітарії та гігієни тощо. Від початку широкомасштабного вторгнення рф країни та міжнародні організації відправили Україні близько 12,8 тисячі тонн медичної допомоги на суму понад 13,5 млрд грн. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний