Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні поширюються «забуті хвороби» — дифтерія та кір. Випуск №88

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні поширюються «забуті хвороби» — дифтерія та кір. Випуск №88

Photo: ua.depositphotos.com / bioraven
10 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
1683

Цього разу російські ресурси знову поширювали інформацію, нібито в Україні розповсюджуються небезпечні «забуті хвороби», яких в росії уже давно немає, зокрема дифтерія та кір. Однак такі заяви неправдиві, їх публікують, аби показати, нібито українська медицина неспроможна протистояти захворюванням, а в країні катастрофічна епідемічна ситуація. Також ми спростовували фейк, мовляв, у лавах ЗСУ воює чоловік із синдромом Дауна. Пропагандисти вказують, що Головнокомандувач ЗСУ Залужний раніше говорив про мобілізацію людей із інвалідністю.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: В Україні поширюються «забуті хвороби»

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні розповсюджуються «забуті хвороби». Так, у Київській області поширилась дифтерія, від цієї хвороби вже, мовляв, померло кілька людей. Однією з померлих стала 73-річна пенсіонерка, щеплена від дифтерії. Автори допису також вказують, що померлі активно контактували з українськими військовими, багато з яких не вакциновані від цього захворювання. Водночас стверджується, що у росії у 2023 році не було випадків захворювання на цю хворобу, а у 2022 році зафіксували лише 4 випадки у мігрантів.

Також у дописі йдеться про те, що в Одесі, окрім кору, захворюваність на яку в росії давно не реєстрували, 17-річна дівчина померла внаслідок «дивної» пневмонії. 

Як насправді?

Частина наведеної у дописі інформації маніпулятивна, а інша — неправдива. Насправді станом на 9 січня в Україні зафіксований лише один летальний випадок дифтерії. Від хвороби на Київщині померла 73-річна жінка, яка не вакцинувалась. Також немає даних, що померла контактувала з військовими. Інформація щодо низького рівня вакцинації маніпулятивна, адже військові обов`язково щеплюються від інфекційних хвороб відповідно до календаря вакцинації (після настання 16 років кожні 10 років вакциною АПД-м).   

Дифтерія — гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період становить від 3 до 10 днів. Симптомами дифтерії є біль у горлі, підвищена температура, наліт на мигдалинах сірого кольору, слабкість. Єдиним захистом від хвороби є щеплення, яке роблять дітям у 2,4,6, 18 місяців та 6 років, потім повторно потрібно вакцинуватись у 16 років та наступні кожні 10 років. За 11 місяців 2023 року в Україні вакцинувались лише 47,8% дорослого населення, це на 7,6% більше, ніж у 2022 році.

Згідно з офіційними російськими даними, у 2022-2023 роках у рф не було випадків захворювання на дифтерію, у 2021 році зафіксували чотири випадки, а в 2020 році — один випадок. Водночас за 11 місяців 2023 року в Україні зафіксували один випадок захворювання на дифтерію, статистику за грудень на момент написання статті не публікували. У 2022 році виявили два випадки захворювання, а у 2020-2021 роках випадків дифтерії не реєстрували. Тож протягом останніх років рівень захворюваності на дифтерію в Україні та росії суттєво не відрізняється, поодинокі випадки захворювання трапляються в обох країнах. 

Джерела: Міністерство охорони здоров`я України, Центр громадського здоров`я України

У грудні 2023 року в Одесі вперше за останні 2 роки виявили два випадки кору, захворіли нещеплені діти. Загалом в Україні за 11 місяців 2023 року на кір захворіли 55 людей. Проте інформація, нібито в росії «забули» що таке кір неправдива. Адже за останніми російськими даними, за дев`ять місяців 2023 року кількість інфікованих на кір в росії досягла 8 тис. осіб, з них майже 5 тис. — діти. Це у 288 разів більше, ніж у 2022 році.

Окрім цього, новину про смерть від пневмонії 17-річної дівчини поширили лише в анонімному телеграм-каналі, який подає інформацію сумнівної якості. Натомість всеукраїнські та регіональні медіа не писали про цей випадок. Проте навіть якщо інформація правдива, це не свідчить про масову смертність від пневмонії в Україні. До того ж у новині йдеться, що померла вирішила лікуватись вдома, не звертаючись до лікарні. Раніше ми спростовували фейк, нібито на Харківщині масово поширюється вірусна пневмонія.

Дезінформація: У лавах ЗСУ воює чоловік із синдромом Дауна

Кремлівські медіа та телеграм-канали поширюють відео, зняте в окопі, у якому нібито сидить український військовослужбовець із синдромом Дауна. Пропагандисти також згадують слова Валерія Залужного про начебто мобілізацію людей з інвалідністю.

Скриншот допису

Як насправді?

На відео можна побачити нікнейм автора, який поширив це відео, — uvoin19. Однак на сторінках користувачів тіктока ми не знайшли жодного відео із такою назвою або за підписом «Воха чергує». Найімовірніше, користувач змінив свій нікнейм або видалив запис. Зворотний пошук окремих зображень із відео у Google Images показав, що відео поширюють здебільшого російськомовні джерела.

У відкритих джерелах ми також знайшли інформацію про військового із позивним «Воха». Чоловік служить у складі 80-ї окремої десантно-штурмової бригади, проте має зовсім інший вигляд.

Окрім цього, не можна стверджувати, що це саме український військовий, який ще начебто має синдром Дауна. Хоча на передпліччі чоловіка можна побачити шеврон ЗСУ, але будь-які інші упізнавальні знаки — відсутні. До прикладу, немає шеврона конкретної бригади, де служить чоловік або стрічок зеленого, жовтого або синього кольору на формі.

Щобільше, на початку запису видно, що плитоноска чоловіка не має самих плит, які безпосередньо захищають від куль та осколків. Також на ньому немає додаткових споряджень, а сам чоловік навіть без шолома. Хоча росіяни пишуть, нібито відео зняте на лінії фронту.

Скриншот із відео, яке поширюють росіяни

Вперше відео опублікували наприкінці грудня, однак точну дату та місце зйомки встановити неможливо. Якщо відео справді зняли взимку, дивно, що військовослужбовець взутий у гумові чоботи. Адже в окопі сухо, а на вулиці мороз. Також росіяни встановили, що чоловік має синдром Дауна виключно по його манері спілкування. Хоча можуть бути зовсім інші причини уповільненого мовлення.

Синдром Дауна — один із найпоширеніших генетичних хромосомних розладів у дітей. Синдром виникає тоді, коли кожна клітина людини має часткову або повну зайву копію 21-ї хромосоми. Ця додаткова копія спричиняє зміни в мозку та деякі фізичні особливості. Однак достеменно невідомо, що саме впливає на появу синдрому. Щороку у світі близько 3–5 тисяч дітей народжуються з таким синдромом.

За останніми даними, до 24 лютого 2022 року близько 250–300 малюків на рік народжувалися із синдромом Дауна в Україні. За даними Всеукраїнської благодійної організації «Даун Синдром», на початку 2020 року понад 9 тисяч українців до 35 років мали синдром Дауна. Серед ознак синдрому виділяють мигдалеподібні очі, скошені вгору, специфічну форму голови, маленькі вуха, руки та ноги, коротку шию тощо. Діти з синдромом Дауна також мають нижчий показник інтелекту та говорять повільніше, ніж інші.

Джерело: Всеукраїнська благодійна організація «Даун Синдром», ООН

Водночас у чоловіка на відео можна помітити лише уповільнене мовлення. До того ж згідно з українським законодавством, особи з вродженими аномаліями зі значними порушеннями функцій непридатні до військової служби.

Такими відео росіяни намагаюся дискредитувати не тільки військовослужбовців, а й систему охорони здоров’я України загалом. Мовляв, про хворих людей не піклуються та відправляють на фронт.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний