Фейки щодо системи охорони здоров’я: ЗСУ воюють під дією «бойової хімії». Випуск №63

Фейки щодо системи охорони здоров’я: ЗСУ воюють під дією «бойової хімії». Випуск №63

Photo: ua.depositphotos.com / sunakri
13 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1044

Пропагандисти вчергове звинувачують українських військових у вживанні наркотичних речовин «для хоробрості», тепер у вигляді шоколадок та ін’єкцій. Також проросійський телеграм-канал «Резидент» ділиться «інсайдерською» інформацією, нібито Кабінет міністрів України урізає витрати на сферу охорону здоров‘я в Державному бюджеті-2024. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Військові ЗСУ приймають «бойову хімію», щоб ефективно виконувати бойові завдання

У мережі поширюють інформацію, нібито українські військові воюють під дією «бойової хімії», яку їм видають у вигляді шоколадок та ін`єкцій. Після чого вони важко відходять від цього стану впродовж півтора тижня. Як стверджують російські воєнкори, саме у цьому полягає секрет української хоробрості, мовляв, під дією психотропних препаратів військові ЗСУ йдуть на міни та не бояться смерті.

Як насправді?

Наратив про масову наркозалежність українців не новий. Перші повідомлення про колективне вживання психотропних препаратів в Україні російські медіа почали поширювати ще під час Революції Гідності у 2014 році. Тоді голова Федеральної служби росії з контролю за обігом наркотиків Віктор Іванов заявляв, ніби більшість мітингувальників перебувають у «ненормальному, психоактивному стані». При цьому він стверджував, що такі дані є також в української служби. Хоча нам не вдалось знайти подібні заяви від Управління державного регулювання та контролю у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і протидії їх незаконному обігу. 

Також з`являлися повідомлення, нібито психотропні речовини учасникам Євромайдану підсипали в їжу. У дописах вказували, що є численні скарги та звернення о лікарні через «ломку», але детальної інформації скільки саме людей та куди звертались у медіа не надавали. Російські ресурси навіть посилались на слова 10-річного хлопця Юри, якому, як стверджується, його тітки, жительки міста Хрустальний Луганської області, розповідали аналогічну інформацію. У сюжеті йшлося, що ці випадки непоодинокі, однак окрім слів дитини, журналісти не навели інших аргументів.

Крім того, російські медіа звинувачували у вживанні наркотичних речовин та алкоголю учасників антитерористичної операції. Як і у випадку з учасниками Революції Гідності цей меседж просували, аби дискредитувати українців, які хотіли вступу до ЄС та боролись проти окупації росією Донецької, Луганської областей та АР Крим. Надалі цей наратив час від часу виринав в російському інфопросторі, утверджуючи тезу, мовляв, у ЗСУ служать тільки нарко- та алкозалежні. 

У 2017 році мета поширення меседжа дещо змінилось. Так, цитуючи слова «спеціалістів», російські видання вказували, що більшість втрат українських військових є небойовими та пов`язані з систематичним вживанням алкоголю. А військове командування, бажаючи приховати цей факт, списує ці інциденти на нещасний випадок або навпаки героїзує смерть бійців. Тобто меседж був покликаний виправдати постійні обстріли російських військових та зняти з них відповідальність за вбивство бійців ЗСУ.

Також наратив використовували, щоб звинуватити українських військових у вчиненні воєнних злочинів. У статтях йшлося, нібито військові ЗСУ через вживання наркотиків могли відкрити вогонь без причини, незалежно від того, хто перед ними перебував. У такий спосіб російські журналісти намагались демонізувати українських армійців, викликаючи у власного населення ненависть, відразу до ворога та виправдовуючи неспровоковану агресію.  

З новою силою наратив почали поширювати з кінця березня 2023 року, коли російські військові під натиском ЗСУ почали відступати з півночі України. Російські медіа тоді повідомляли про «бойові наркотики», які нібито знайшли на позиціях ЗСУ. На російському телебаченні також випускали сюжети, нібито українських військових накачували наркотиками з біолабораторій, а одну з таких лабораторій знайшли в Рубіжному. В одному з попередніх випусків ми спростовували цей фейк. 

Надалі матеріали про нібито наркозалежність у рядах ЗСУ були топтемою російських медіа протягом кількох місяців. Про вживання психотропних речовин у ЗСУ заявляло чи не все вище військове керівництво росії. У цей час російські військові розповідали, що українські військові з кулеметами йшли на танк та продовжували вести бій після обстрілів снайпера. Цей наратив поширювали, щоб пояснити поразки російської армії.

Після початку контрнаступу та звільнення українських територій у російських медіа знову почали з`являтись «експерти», які повідомляли про «систематичне вживання важких наркотиків» у ЗСУ. У російських виданнях заявляли, що бійці не звертають уваги на міни, не мають страху та не здаються в полон. 

Цей меседж знову використовують, щоб пояснити невдачі російської армії на полі бою. Ба більше, заяви є частиною глобальної кампанії з дискредитації ЗСУ, покликаної показати росіянам, що українські військові залежні, жорстокі, а тому потрібно й далі їхати на війну та «рятувати українців».

Раніше ми також спростовували фейк, нібито USAID постачає наркотики українським військовим.

Цілі поширення російського наративу про «бойові наркотики»

Дезінформація: У Держбюджеті-2024 скорочують витрати на медицину

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито у Кабінеті Міністрів Україні почали терміново правити Державний бюджет на 2024 рік, під скорочення потраплять усі статті,  пов’язані з освітою, медициною та соціальним забезпеченням. 

Скриншот допису

Як насправді?

Станом на кінець вересня проєкт Держбюджету 2024 поданий Кабінетом Міністрів до Верховної Ради України. Інформації щодо його змін немає. Ба більше, бюджет передбачає зростання витрат на медицину. Так, у 2024 році загальний бюджет на сферу охорони здоров’я передбачається в розмірі майже 202 млрд грн. Натомість у 2023 році в бюджеті закладалось 176,1 млрд грн на відповідні потреби. Враховуючи прогнозовану НБУ інфляцію на 2024 рік у 8,5%, цьогоріч запланована сума перевищує попередню близько на 10 млрд грн. 

На фінансування Програми медичних гарантій у 2024 році передбачено 159 млрд грн. Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я України, це дасть можливість пріоритезувати тарифи для хірургічних і опікових пакетів, а також пакети психологічної підтримки та психіатричної допомоги. Крім цього, у 2024 році в Програмі вперше з’явиться пакет допоміжних репродуктивних технологій (методики лікування безпліддя), фінансування трансплантації теж переходить до Програми.

Також бюджетом заплановано закупівлю нового медичного обладнання, зокрема для покращення діагностики пухлин на ранніх стадіях, оцінки поширеності пухлинного процесу та ефективності хіміє- і променевої терапії.

Джерело: Міністерство охорони здоров‘я України

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначає, що уряд розуміє необхідність підтримки належного фінансування сфери охорони здоров’я. «Наразі медична система потребує особливої уваги, адже навантаження зросло в рази. Щодня ми стикаємося з новими викликами. Всі розуміють, що безперебійне функціонування медичної системи — це врятовані життя наших людей. Маємо дивитися і в майбутнє, вже зараз закладаючи підґрунтя для реалізації Української доктрини, основні напрями якої озвучив Президент України. Ключове завдання — враховуючи потреби ветеранів, створювати можливості універсального доступу до якісної та безоплатної медичної допомоги для всіх українців. Дуже важливою є підтримка комітету та парламенту загалом», — сказав міністр під час участь у виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування на Дніпропетровщині. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний