ФОТОФЕЙК: Ілона Маска внесли до бази «Миротворець»

ФОТОФЕЙК: Ілона Маска внесли до бази «Миротворець»

30 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
233

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито американського бізнесмена Ілона Маска внесли до бази «Миротворець».  У дописі прикріплюють відповідний скриншот. Маска звинувачують в образі президента України Володимира Зеленського, створенні мемів про Україну, підтримці закарпатських сепаратистів, схваленні порушення територіальної цілісності держави, пропаганді угорських цінностей та співучасті у злочинах росії проти України.

Утім, це фотофейк. У базі «Миротворець» немає Ілона Маска, скриншот підробили.

Скриншот допису

На сайті «Миротворець» за запитом «Ілон Маск» немає відповідної анкети, пошук у попередніх версіях сайту, збережених у вебархіві, також не дав результатів. Обвинувачення Маска є гумористичними, як і фото Маска у шапці-вушанці з балалайкою.  

Фото Ілона Маска зі скриншоту, який поширили у мережі

До того ж у рядку «адреса» вказано «Московія», хоча зазвичай цю назву вказують у розділі «страна» та перекреслюють. Також на сайті спершу пишуть прізвище людини, а потім ім`я, а в анкеті Ілона Маска в англійській версії імені спочатку вказали ім`я, а потім прізвище. У анкеті під особистими даними немає світлини, яка зазвичай дублює основне фото.

Внизу — скриншот, який поширили у мережі;  вгорі — скриншот сайту «Миротворець»

На сайті «Миротворець» публікують персональні дані людей, чиї дії, як вважають автори, «мають ознаки злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людини та міжнародного права». На сайті є перелік класифікації злочинів відповідно до Кримінального кодексу України та критерії. Користувачі можуть доповнювати список, заповнюючи певну форму на сайті.

Інформацію, нібито Ілона Маска внесли до цієї бази, почали поширювати ще у 2021 році. Ця публікація з`явилася на сайті «Panorama», який публікує сатиричні новини. У жовтні 2022 року цей сайт знову опублікував подібну «новину». Уже за кілька днів фейк почали масово тиражувати російські новинні ресурси. Тоді на публікацію навіть відреагував Ілон Маск та попросив дати посилання на анкету у  «Миротворці», однак цього так і не зробили, оскільки такої сторінки ніколи не існувало. У 2021-2023 роках імені Маска не було в базі. 

Після початку повномасштабного вторгнення росії партнери України, Мінцифри та приватні компанії закупили 42 тисячі супутникових систем Starlink у компанії SpaceX, власником якої є Ілон Маск. У перші дні російської агресії їх використовували для відновлення доступу до інтернету у містах після атак російських військ на комунікаційну інфраструктуру та у районах ведення бойових дій для зв`язку між військовими та штабом. ЗСУ й надалі застосовують термінали Starlink. Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров називав бізнесмена «одним з найбільших приватних донорів майбутньої перемоги» України. 

Однак у жовтні 2022 року підприємець відмовився вмикати систему Starlink поблизу узбережжя Криму, щоб не допустити операцію ЗСУ з використанням надводних дронів, спрямовану проти російського флоту у Севастополі. Це рішення Маск пояснив тим, що атака на флот могла призвести до ескалації війни. Пізніше він повідомив, що не міг увімкнути систему Starlink через санкції, які США запровадили проти росії. Як зазначив Маск, тимчасово окупований рф Крим також перебуває під дією санкцій, тому вмикати систему над цим регіоном без схвалення уряду США заборонено. Бізнесмен додав, що він увімкнув би звʼязок у разі вказівки від президента США.

Окрім цього, раніше Ілон Маск робив низку антиукраїнських заяв. Зокрема запропонував провести ще один референдум на тимчасово окупованих територіях під наглядом ООН, при цьому Крим мав залишитись у складі росії, а Україна погодитись на нейтральний статус. Він також поширив наратив, співзвучний з російським, нібито Революція Гідності була державним переворотом. У жовтні мільйонер опублікував допис із зображенням Володимира Зеленського з підписом: «Коли минуло 5 хвилин, а ти ще не просив про мільярд доларів допомоги». 

Раніше ми спростовували фейк, нібито президента Польщі Анджея Дуду внесли до списку «Миротворець».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний