ФОТОФЕЙК: Мешканка Київщини встановила пам'ятник загиблому сину з написом «Незаконно мобілізований»

ФОТОФЕЙК: Мешканка Київщини встановила пам’ятник загиблому сину з написом «Незаконно мобілізований»

16 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
105

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито мешканка Київської області встановила на могилі свого сина, який загинув на Сумщині, памʼятник з написом «Незаконно мобілізований». На жінку подали позов до суду із вимогою прибрати напис, інакше адміністрація цвинтаря демонтує надгробок.

Утім, це фотофейк. Світлину пам’ятника відредагували. Постанова суду теж фейкова — документ містить граматичні помилки, неправильне оформлення та відсутні обов’язкові реквізити. 

Скриншот публікації

Нам не вдалось знайти оригінальний допис «матері» загиблого. Також у соцмережах, зокрема фейсбуці, інстаграмі та Х немає жодних дописів, у яких би обговорювали цю жінку. Зворотний пошук фото у гуглі встановив, що допис поширюють переважно проросійські користувачі соцмереж.

Крім того, міський голова Броварів Ігор Сапожко спростував новину та заявив, що це провокація російських спецслужб. Зокрема, що військовослужбовця з таким іменем немає ані в списках загиблих, ані серед похованих на Алеї Слави в Броварах. 

Візуальний аналіз фото показав, що зображення пам’ятника відредагували. Є невідповідності між самим написом і його відображенням на плиті. Перший рядок з іменем загиблого віддзеркалили правильно. Однак другого рядка із датою смерті у відображенні взагалі немає. Фразу «Незаконно мобілізований» теж відобразили неправильно. Так, у віддзеркаленні напис залишився у зворотному вигляді —  починається на «О», і закінчується на «Н», тоді як у справжньому відображенні має бути навпаки. До того ж слово «мобілізований» на памʼятнику довше за «незаконно», а у віддзеркаленні — ні.

Невідповідності на світлинах, які поширюють пропагандисти

Постанова Броварського міськрайонного суду Київської області теж містить низку помилок. Пропагандисти зробили помилку в прізвищі загиблого: у документі вказали «Олійник», тоді як на пам’ятнику «Олейнік». Щобільше, у документі відсутні обов’язкові реквізити — номер справи, номер провадження та офіційна печатка. На початку документа замість правильного «головуючого», пропагандисти написали «головоючего». Крім того, провадження має некоректне форматування і надмірну кількість пробілів.

Ліворуч — фейкова постанова. Праворуч — зразок справжньої постанови

Також пошук на офіційному сайті Броварського міськрайонного суду показав, що суддів із прізвищами Білоконь та Луспеник у переліку суддів немає. Однак ці судді дійсно існують та працюють у Верховному Суді України.

Скриншот результатів пошуку суддів Броварського міськрайонного суду

Раніше ми спростували фейкове фото нібито військового ЗСУ, якого вбили на території Бєлгородської області.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний