Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють скриншот із сервісу пошуку фахівців для вирішення побутових та бізнесових питань Kabanchik.ua, на якому нібито розмістили оголошення про набір людей для «підтримки передвиборчої кампанії» Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Кандидатам бажано мати бойовий досвід або парадну військову форму. Організатори вказали, що акція має пройти 21 листопада у Києві.
Утім, це фотофейк. Скриншот відредагували, на це вказують помилки в «оголошенні». Валерій Залужний не має політичних амбіцій, а в Україні через воєнний стан найближчим часом не планують проводити вибори.
Скриншот допису
На сайті Kabanchik.ua нам не вдалось знайти таке оголошення. Останні оголошення з категорії «Масовка» роботодавці публікували ще у 2020 році. Також на об`яві, поширеній у мережі, зазначений номер оголошення. До 2022 року на сайті дійсно вказували номери, проте у 2023 році, коли нібито й опублікували оголошення, їх вже не додавали.
На підробку оголошення вказує й використання російської та української мов в інтерфейсі сайту. Назва «Всі категорії» — української мовою, а «Реклама и маркетинг», «Услуги промоутеров», «Массовка» — російською. Хоча на скриншоті видно, що на сайті обрана українська мова (підсвічена зеленим кольором), відповідно усі елементи інтерфейсу, як-от місто та час роботи, мали б бути українською, а не російською мовою. При цьому інші дані: розділ «Конфіденційна інформація», дата та оплата, — написані українською.
Хаотичне використання російської та української мов в оголошенні
Перевірка в сервісі FotoForensics також показала, що оголошення могли відредагувати. Інструмент ELA виділяє яскравішим кольором елементи зображення, які змінили або додали. Так, на скриншоті інтерфейс сайту, вартість послуг, стан виконання замовлення та мапа виглядають яскравіше. Тобто фейкомети додали ці елементи під заготовлений текст із закликом підтримати передвиборчу кампанію Валерія Залужного.
Результат перевірки Fotoforensics
При цьому сам військовий ніколи не говорив, що прагне будувати політичну кар’єру. Також через воєнний стан в Україні не планують проводити вибори найближчим часом. Повідомлення про «оголошення» поширювали виключно російські та проросійські ресурси, перше поширення ми зафіксували у телеграм-каналі «Военный обозреватель» 15 листопада об 11:38.
Раніше ми спростовували відеофейк, нібито Валерій Залужний записав звернення, де наказує військовим покинути зону бойових дій та захоплювати владу.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний