ФОТОФЕЙК: Світлина Байдена у військовій формі напередодні ударів по Ємену

ФОТОФЕЙК: Світлина Байдена у військовій формі напередодні ударів по Ємену

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
213

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито світлину Президента США Джозефа Байдена, який сидить у командному центрі, одягнений у військову форму. У підписі до фото повідомляють про початок нової американської операції на Близькому Сході.

Утім, це — фотофейк. Зображення створили за допомогою штучного інтелекту.

Скриншот допису

Окремі деталі світлини свідчать про те, що її могли створити за допомогою штучного інтелекту. Зокрема, впадає в око положення лівої руки Президента — деякі пальці неприродно перехрещуються, а деякі взагалі зливаються між собою. Телефонний шнур «розчиняється» на руці Байдена. На столі також розкидані кілька електронних пристроїв, які важко ідентифікувати. Вони відкидають на стіл неприродну світлу тінь. Стеля над військовими викривлена, а скло на деяких зі стельових світильників розбите.

Посередині столу розміщений невідомий розмитий обʼєкт, який зовні нагадує скупчення електронних пристроїв. Дроти девайсів безладно перетинаються та обриваються. Привертає увагу чорна антибактеріальна маска одного з військовослужбовців — вона ніби зливається з обличчям чоловіка. У його колеги лівіше форма голови виглядає неприродно.

Викликає підозру в справжності фото й те, що попри гарну якість та чіткість знімка, текст на іменній нагрудній нашивці на формі Байдена та зображення на шевронах військовослужбовців нерозбірливі.

Неточності на зображенні, яке поширили

У багатьох джерелах зазначають, що знімок зробили у «ситуаційній кімнаті», яка є комплексом із кількох приміщень Білого дому, включає конференц-зал і центр управління розвідкою США. У цій обладнаній захищеними каналами зв’язку кімнаті глава держави може заслуховувати звіти радників та спецслужб і віддавати накази американським військам. Кімната дійсно використовується для оперативного прийняття рішень у кризових ситуаціях. Але вона виглядає зовсім по-іншому. До того ж на небагатьох доступних для громадськості світлинах із ситуаційної кімнати учасники наради одягнені не в польовий однострій, а в офіційні костюми, або, у випадку представників вищого військового керівництва, у парадну форму. 

Світлини нарад у ситуаційній кімнаті. Джерела: Міністерство оборони США, BBC 

Оскільки випадковий журналіст не може потрапити на нараду в ситуаційну кімнату, цей знімок могло зробити обмежене коло осіб з-поміж військових, співробітників пресслужб урядових відомств чи журналістів, які мають дозвіл на висвітлення військових нарад на найвищому рівні. Утім, цього знімка немає ні на сайтах Білого дому та Міністерства оборони, ні на сторінках Президента Байдена в соцмережах. Надійні ЗМІ це фото також не публікували

Інструмент Hive Moderation, створений для виявлення згенерованих штучним інтелектом фото, також підтвердив, що з 99% вірогідністю зображення створили за допомогою ШІ.

Скриншот перевірки світлини сервісом Hive Moderation

Цей фейк стрімко облетів мережу на фоні очікувань відповіді Президента США на напад проіранських угруповань на американську військову базу в Йорданії у ніч на 28 січня 2024 року. У медіа одразу почали точитися дискусії про те, як Байден відповість на удари стало відомо, що він розпорядився розробити заходи у відповідь на атаку. Серед можливих варіантів обговорювалися удари по іранських військових в Іраку або Сирії. На цій невизначеності й почали спекулювати пропагандисти. 

Для того, щоб захопити увагу читачів новин, у мережі все частіше поширюють зображення, згенеровані штучним інтелектом, які видають за справжні знімки. Раніше ми вже довели, що світлина українських військовослужбовців, які моляться на колінах, була згенерована за допомогою ШІ. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний