ФОТОФЕЙК: Світлина найбільшого у світі лобстера

ФОТОФЕЙК: Світлина найбільшого у світі лобстера

27 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
603

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото нібито найбільшого у світі лобстера, якого впіймали пуерто-риканські рибалки з містечка Гран-Канарія. Як вказують у підписі до фото, його вага становить 150 кг, а довжина без урахування вусів 2,6 м. Також автори допису додають цитату американського океанолога Телдора Ф. Гаскела: «Потепління океану прискорює метаболізм мешканців придонного шару завдяки експресії генів, що відповідають за гігантизм. Лобстер на три сотні фунтів це незвично, але далеко не межа для процесу, запущеного безконтрольним викидом парникових газів». Він також додав, що біологи й океанологи давно обговорюють можливе збільшення розмірів морських створінь, зокрема акул, у майбутньому.

Утім, це фотофейк, зображення створили за допомогою штучного інтелекту. Також у мережі немає інформації про океанолога Телдора Ф. Гаскела. 

Скриншот допису

Гран-Канарія — не місто, а один з островів Канарського архіпелагу, що належить Іспанії. На південному заході острова розташоване місто Пуерто-Рико де Гран-Канарія. Також на острові є пляж Пуерто-Рико.

Користувач із ніком Max 30 серпня прокоментував це зображення у фейсбук-групі AI Art Universe, яка публікує малюнки, створені штучним інтелектом. У дописі він зазначив, що на той момент ілюстрацію поширили понад 37 тисяч разів. 

Першу згадку «фото», 11 серпня, ми знайшли у твіттері користувача із ніком RC. У дописі португальською вказано, що «знайдений краб» відкусив чоловіку палець. Пізніше до фото додали інформацію про пуерто-риканських рибалок та почали поширювати цю новину різними мовами, найчастіше російською.

Деталі на фото вказують, що зображення створили за допомогою штучного інтелекту. Зокрема, лінія горизонту хвиляста, риси обличчя чоловіків нечіткі. Руки рибалок виглядають неприродними: у чоловіка ліворуч чотири пальці, а кисть вигнута в інший бік, у чоловіка в центрі фото частина лівої руки взагалі відсутня, а на правій руці пальці, ніби зрослись,  в чоловіка праворуч руки зливаються з хвостом лобстера. До того ж чоловік в центрі виглядає неприродно малим, а його ноги ніби вросли в корпус човна.  

До того ж хвіст лобстера також не має чітких контурів, передній правий вус відсутній. Ще одна пара вусів розташована на спині, що є не характерним для лобстерів.  Також у воді в нижній частині зображення не видно жодного відображення чи тіні.

Фото північноатлантичного лобстера. Джерело: Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США 

Окрім цього, згідно з Книгою рекордів Гіннеса, найважчого у світі лобстера виловили у 1977 році біля узбережжя Канади. Північноатлантичний або американський лобстер Homarus americanus важив 20,14 кг та був завдовжки 1,06 м від хвоста до найбільшої клешні. Якби з`явився лобстер, який за своїми габаритами перевершував попередника, про це мали б написати світові медіа. Однак ми не знайшли згадок про це у пресі чи профільних виданнях.

Фото найбільшого лобстера. Джерело: Книга рекордів Гіннеса

До того ж пошук за словами «океанолог Телдор Ф. Гаскел» видає лише посилання на статті із подібними повідомленнями про «найбільшого у світі лобстера» або спростування цієї інформації. Також у пошуку за ключовими словами нам не вдалось знайти цитату Гаскела. За ініціалами Т. Ф. Гаскел нам вдалось знайти лише одного науковця британського геофізика Томаса Фрохока Гаселла, однак він не коментував появу цього лобстера та не писав про збільшення розмірів морських створінь у майбутньому.

Раніше ми спростовували фотофейк, який створили за допомогою штучного інтелекту, нібито у мережі поширили останнє фото ірландського сірого гончака, зроблене у 1902 році.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний