ФОТОФЕЙК: У «Дії» опублікували статтю, в якій пояснюють, чому нацизм — це нормально

ФОТОФЕЙК: У «Дії» опублікували статтю, в якій пояснюють, чому нацизм — це нормально

31 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
677

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншоти з сайту «Дія», на яких нібито опубліковані статті, де пояснюють, чому нацизм — це нормально. Заголовок статті звучить так: «Чому українські бійці, які воювали на боці нацистів, теж наші герої? Спеціальний матеріал про борців за українську незалежність, які зробили сміливий вибір у війні». Автори вказують, що ці публікації на сайті з`явились після того, як президент України Володимир Зеленський у парламенті Канади вітав ветерана дивізії СС «Галичина», що входила у склад військ «Ваффен СС» нацистської Німеччини. 

Утім, це фотофейк. Таких новин немає на сайті «Дія», на скриншотах є помилки та неточності, які вказують, що зображення підробили.

Скриншот допису

На сайті «Дія» за запитом «освіта» у розділі «новини» немає публікації про те, чому потрібно вшановувати бійців, які воювали на боці нацистів. На скриншоті вказано, нібито матеріал опублікували 25 вересня. Однак останні дві публікації у цьому розділі датовані 4 та 26 вересня, у них немає згадки про українських військових. 

На сайті публікують новини, пов`язані із застосунком «Дія» або цифровізацією, тому видається малоймовірним, що статтю на історичну тему розмістили на цьому сайті. У «Дії» є розділ «освіта», утім, дизайн цього розділу та статті на сайті також відрізняються за тематикою.

Окрім цього, на скриншоті вгорі праворуч знаходиться сірий прямокутник, натомість на оригінальному сайті в цьому місці розташовані значок лупи, розділи «Зареєструватись» та «Увійти до кабінету». Також шрифт статті про українців, які воювали на боці нацистів, сірий, а колір шрифту заголовків інших статей чорний.

Вгорі — скриншот, який поширили у мережі; внизу — скриншот із сайту «Дія»

Помилки у тексті статті також вказують, що скриншоти підробили. Зокрема, словосполучення «нагородив оплесками» характерне для російської мови («наградил аплодисментами»), як і вираз «на багато речей важливо дивитися» («на многие вещи…»). Також автори помились та використали замість дієслова «боровся» слово «бився» у словосполученні «бився проти Радянського гніту». Слово «радянський» необґрунтовано вжите з великою літери, оскільки це не власна, а загальна назва. Також найменування дивізії не взяли в лапки. Крім того, текст статті після вступу оформлений курсивом, хоча з березня 2021 року так зазвичай виділяють цитати або кінцеві примітки у статтях на сайті. 

Нам також не вдалось знайти цю статтю за ключовими словами чи у попередніх версіях сайту у вебархіві

22 вересня до парламенту Канади прибув президент України Володимир Зеленський. Він подякував за підтримку України та запровадження санкцій проти росії, а також наголосив на необхідності конфіскації російських активів для відбудови України. Під час засідання присутні вшанували Ярослава Гуньку, який, як пізніше стало відомо, у часи Другої світової війни був ветераном дивізії Ваффен-СС «Галичина» — добровольчого підрозділу збройних сил нацистської Німеччини, до якого входили переважно українці. Відповідальність за запрошення Гуньки взяв на себе спікер парламенту Канади Ентоні Рота та подав у відставку. Прем`єр-міністр країни Джастін Трюдо вибачився за інцидент перед усіма соціальними групами, які постраждали від рук нацистів та перед українською делегацією, яку залучили до вшанування Гуньки.  

Утім, немає конкретних доказів, чи був причетний Гунька до скоєння воєнних злочинів у часи Другої світової. Нюрнберзький трибунал не визнав підрозділ винним у жодних воєнних злочинах.  Детальніше про дивізію  СС «Галичина» читайте у нашому попередньому фактчеку. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний