ФОТОФЕЙК: У Києві до Дня толерантності пішохідні переходи фарбували у кольори веселки — «УНІАН»

ФОТОФЕЙК: У Києві до Дня толерантності пішохідні переходи фарбували у кольори веселки — «УНІАН»

26 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
41

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ресурси поширили скриншот статті, яку нібито опублікувало видання «УНІАН». У статті йдеться, що за ініціативи КМДА в Києві до Дня толерантності деякі пішохідні переходи перефарбують у кольори райдуги. Для ілюстрації у матеріалі буцімто використали зображення однієї з московських вулиць, а потім видалили статтю. 

Утім, це фотофейк. «УНІАН» не публікував цю статтю, а КМДА не анонсувала перефарбування пішохідних переходів у кольори веселки.

Скриншот допису

За зворотним пошуком ми встановили, що фото публікували лише російські медіа ще з 2019 року. Однак до оригінального зображення додали ЛГБТ-прапор. 

Вгорі — скриншот фейкової статті «УНІАН»; внизу — оригінальне зображення, яке поширювали в російських медіа  

На скриншоті видно ім’я та прізвище авторки статті — Катерина Гірник, дату — 15 листопада та час — 16:45. Нині на сайті дійсно нема цієї статті, як і в соцмережах медіа. У вебархіві сторінку з усіма публікаціями журналістки зберігали 14 та 16 листопада, але там теж відсутня стаття із заголовком про День толерантності.

Сторінка публікацій Катерини Гірник, заархівована 16 листопада 

У дописі вказано, мовляв, зрештою «УНІАН» видалив статтю через зображення московської вулиці. Хоча незрозуміло, чому редакція просто не замінила зображення, а вирішила прибрати весь матеріал. 

У вигаданій статті пишуть, що про перефарбовування пішохідних переходів у столиці у кольори веселки повідомили у Київській міській державній адміністрації. Однак ні на сайті, ні на сторінках в соцмережах відомства немає інформації про це. На підробку скриншоту також вказує те, що надійні медіа не публікували інформацію про цю ініціативу.

Ба більше, перефарбовування пішохідних переходів у кольори прапора ЛГБТ-спільноти до Дня толерантності, який відзначають 16 листопада, видається дивним. Адже цей день присвячений не лише ЛГБТ-спільноті. Головною метою цього дня є збільшення розуміння та поваги між людьми різних культур, релігій, національностей і поглядів.  

Примітно, що скриншот поширювали насамперед російські новинні ресурси. Натомість українські користувачі не публікували його. Хоча на фейковому скриншоті зазначено, що статтю переглянули майже тисяча користувачів.

Раніше ми спростували фейк, нібито «УНІАН» опублікував статтю з цитатою Рустема Умєрова про необхідність мобілізації 16-річних підлітків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний