Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють фото цінників із магазинів у Тернопільській та Львівській областях на базові продукти (гречку, яйця та капусту), на яких ціни вказані не лише у гривнях, але й у злотих. Зазначається, що місцеві жителі побоюються приєднання областей до Польщі, особливо на фоні внесення президентом до Верховної Ради проєкту закону про особливий статус для громадян Польщі.
Утім, це — фейк.
Перевірка фото за допомогою ресурсу FotoForensics показує, що їх відредагували. Так, при аналізі ELA (Error Level Analysis) штучно додані елементи зазвичай виділяються на фоні інших об’єктів яскравістю чи різницею у кольорі.
Скриншот фото з допису у Facebook
Скриншот фото з ресурсу FotoForensics
Скриншот фото з допису у Facebook
Скриншот фото з ресурсу FotoForensics
Скриншот фото з допису у Facebook
Скриншот фото з ресурсу FotoForensics
Крім того, вказані ціни не актуальні. У липні 2022 року вартість 1 кг гречаної крупи ТМ «Розумний вибір» — 91.90 грн, капусти 1 гатунку — 31,49 грн, десяток курячих яєць 1 категорії ТМ «Квочка» — 26.70 грн.
Скриншот сайту
Щодо закону про особливий статус польських громадян в Україні, то президент дійсно вніс відповідний законопроєкт до Верховної Ради 11 липня в рамках дотримання принципу взаємності міжнародного права. Він приймається у відповідь на закон про допомогу громадянам України, прийнятий Польщею у березні. Жодних положень, які б передбачали приєднання України до Польщі, у ньому немає. Обидва закони лише передбачають надання українцям та полякам наступних прав у сусідній країні:
- легально перебувати в країні впродовж 18 місяців;
- отримати персональний номер PESEL (українці у Польщі)/ отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків (поляки в Україні);
- влаштуватися на роботу;
- отримувати соціальну допомогу у разі потреби;
- відкривати та вести бізнес;
- користуватися державною системою охорони здоров’я на тих же засадах, що й громадяни країни;
- здобувати освіту в країні на рівні з її громадянами, зокрема за рахунок бюджетних коштів.
Раніше ми вже спростовували фейки про плани Польщі захопити українські території. Польський уряд наголошує, що подібні заяви є частиною російської дезінформаційної кампанії проти Польщі, аби спровокувати неприязнь між поляками та українцями і знецінити імідж країни на світовій арені. Із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Польща надає системну допомогу Україні у військовій, економічній та гуманітарній сферах, прийняла найбільшу кількість українських біженців та лобіювала членство України в ЄС.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний