ФОТОФЕЙК: «Укрпошта» випустила марку з ветераном дивізії СС «Галичина» Ярославом Гунькою

ФОТОФЕЙК: «Укрпошта» випустила марку з ветераном дивізії СС «Галичина» Ярославом Гунькою

25 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
394

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, що «Укрпошта» випустили поштову марку із зображенням Ярослава Гуньки, ветерана дивізії СС «Галичина» якому аплодували в парламенті Канади.

Це — фотофейк. «Укрпошта» не випускала марку з Ярославом Гунькою.

Скриншот допису

22 вересня 2023 року Володимир Зеленський здійснив офіційний візит до Канади. В рамках цього візиту Президент України виступив  у парламенті країни. Після виступу Зеленського спікер Палати громад Ентоні Рота привітав присутнього на засідання Ярослава Гуньку як героя Другої світової війни та відзначив його боротьбу за незалежність України. Всі присутні аплодували Ярославу Гуньці. Згодом журналісти зʼясували, що Гунька служив у дивізії СС «Галичина». Це добровольчий підрозділ збройних сил нацистської Німеччини, до якого входили переважно українці. Ентоні Рота після численних звинувачень пішов у відставку, а премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо публічно вибачився за інцидент. Утім, немає конкретних доказів та свідчень чи був Гунька причетний до скоєння воєнних злочинів під час Другої світової війни. Ні Нюрнберзький процес, ні Комісія Дешена у Канаді, не звинувачували дивізійників у вчиненні воєнних злочинів. Раніше ми вже спростовували маніпуляцію щодо дивізії СС «Галичина».

Від початку скандалу з Ярославом Гунькою «Укрпошта» випустила дві серії марок — «Зброя Перемоги. Світ з Україною», присвяченій західній військові техніці, яку партнери постачають Україні, а також «Хрест бойових заслуг», присвяченій однойменній нагороді в Українській повстанській армії. «Укрпошта» не випускала марок із Ярославом Гунькою. Інформації про це немає ні на сайті, ні в фейсбуці, ні в телеграмі «Укрпошти».

На одній з картинок у пропагандистському пості можна помітити штрихкод. Ми відсканували його за допомогою сервісу Barcode Lookup та зʼясували, що він належить поштовій марці «Вільні. Незламні. Непереможні», випущеній до Дня Незалежності України 2022 року.

На фейковій марці є напис «Ярослав Гунька Герой України». Утім, Ярослав Гунька не має звання Героя України. На офіційному сайті Президента України інформації про нагородження Гуньки немає.

Також на марці не вказаний номінал та країна, що випустила цю марку.

Для фейкової марки пропагандисти використали світлини з засідання парламенту Канади, на якому і лунали оплески Гуньці. Зокрема, фотографія Володимира і Олени Зеленських на фоні зліва фейкової марки та фото самого Гуньки справа, яке, можливо, взяли з численних відеозаписів з парламенту.

Вгорі фото з пропагандистського посту, внизу зліва фото з виступу Володимира Зеленського в парламенті Канаді (його використали як фон на фейковій марці), внизу справа фото Ярослава Гуньки на тому самому засіданні парламенту.

Володимир Зеленський виступив у парламенті Канади 22 вересня, а 27 вересня вийшов один із пропагандистських постів про фейкову марку. Вкрай малоймовірно, що за пʼять днів «Укрпошта» встигла розробити макет нової марки, надрукувати та випустити її в продаж.

Фактчекери видання Reuters звернулися до «Укрпошти» за офіційним коментарем. Представник компанії підтвердив, що «Укрпошта» не випускала марку із зображенням Ярослава Гуньки. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки також підтвердив, що поштова марка є фейком.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний