Голос роспропаганди у США повертається. Фактчек першого випуску шоу Такера Карлсона

Голос роспропаганди у США повертається. Фактчек першого випуску шоу Такера Карлсона

Photo: ua.depositphotos.com / jukai5
9 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1330

Ексведучий Fox News Такер Карлсон недовго сидів без роботи. 7 червня він повернувся з новим шоу у твіттері. Шоу нове — наративи ті самі. Так, у першому випуску Карлсон звинуватив Україну у підриві дамби Каховської ГЕС та корупції. Також блогер зманіпулював словами американського сенатора Ліндсі Грея та заявив про «вбивство цілого народу», маючи на увазі росіян. Ми переглянули випуск та пояснили, що не так із заявами Такера Карлсона.

Такер Карлсон — політичний коментатор, ексведучий Fox News. Під час пандемії COVID-19 він неодноразово заперечував необхідність карантинних заходів, після початку вакцинації заявляв, що щеплення пригнічують імунітет, а невакциновані більш захищені від хвороби, ніж вакциновані. Крім того, Такер Карлсон поширював теорії змови: мовляв, США таємно працювали над вірусом SARS-CoV-2 в Україні та Китаї. У випусках авторського шоу виправдовував агресію росії, поширював фейки про «біолабораторії в Україні» та наголошував, що підтримка України шкодить країнам Заходу. Ці висловлювання зробили ведучого популярним у росії. Перекладені випуски шоу набирають сотні тисяч переглядів, а російські медіа часто цитують його заяви. 24 квітня Карлсона звільнили з Fox News, тож він запустив власний відеоблог.

Такер Карлсон про підрив Каховської ГЕС, (00:27-00:54)

Неправда

«Питання в тому, хто це зробив? Що ж, давайте подивимося. Каховська гребля була фактично російською. Вона була побудована російською владою. Наразі вона знаходиться на території, контрольованій росією. Водосховище дамби постачає воду до Криму, який протягом останніх 240 років є домом для російського Чорноморського флоту. Підрив дамби може завдати шкоди Україні, але росії це завдасть ще більшої шкоди. Саме з цієї причини український уряд розглядав можливість її знищення.»

По-перше, російська влада не будувала Каховську ГЕС. Станцію будував впродовж 1950-1955 років колектив радянського підприємства «Дніпробуд». Усе, що було колись радянським, не є автоматично російським. 

По-друге, росіяни захопили Каховську ГЕС 24 лютого 2022 року, узявши персонал в заручники та підірвавши споруди Північнокримського каналу. Вони використовували станцію як військовий об’єкт, цілеспрямовано скидали воду з водосховища. Зниження рівня води поступово призводить до втрати доступу до питної води та виведення з ладу системи охолодження ЗАЕС. Під час свого відступу восени 2022 року росіяни замінували станцію, а також зруйнували окремі ділянки греблі та шлюзи. 

Фото пошкоджень дамби Каховської ГЕС, 11 листопада 2022 року. Джерело: Maxar Technologies

Такер Карлсон намагається переконати глядачів, що саме Україні вигідніше знищити Каховську ГЕС, ніж росії. Проте для української сторони знищення дамби несе катастрофічні наслідки:

  • Через підрив Каховської ГЕС затоплені близько 600 кв. км на Херсонщині. Середній рівень підтоплення сягає 5,6 м. Через це евакуювали майже 2 412 людей.
  • 32 населені пункти вже затопило, щонайменше 16 тисяч людей опинилися в критичній зоні. 
  • Унаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає. Вартість побудови нової ГЕС — від $800 млн до $1 млрд; 
  • 4 млрд грн збитків для рибної галузі від загибелі лише дорослих особин, 10,5 млрд грн збитків від загибелі усіх біоресурсів;
  • Знищення дамби може утворити пустелю на півдні України. Також це призвело до проблем постачання питної води для населених пунктів та залишило без джерела води 94% зрошувальних систем в Херсонській, 74% та 30% у Запорізькій та Дніпропетровській областях відповідно.

Тому при таких наслідках Україні невигідно знищувати Каховську ГЕС. Також Головне управління розвідки МО України повідомляло про російські плани підриву дамби задовго до катастрофи. За даними The New York Times, американська розвідка підозрює, що росія відповідальна за підрив дамби, проте наразі США не мають достатньо інформації про це. Можна повністю відкинути версію, що дамба зруйнувалася після «українських обстрілів». Для подібних руйнувань потрібен потужний вибух зсередини.

Такер Карлсон про слова сенатора Грема, (03:28-04:21)

Маніпуляція

«Вони просто двоє хороших людей, які добре проводять час разом. І як усі хороші люди, коли вони зустрічаються особисто, вони проводять багато часу, розмовляючи про вбивства, сміючись, як друзі. Ось ця пара минулого тижня: «Свобода або смерть», — сказав Зеленський. «Свобода або смерть», — відповів Грем. «Тепер ви вільні і ми будемо». «Тепер росіяни вмирають. Це найкращі гроші, які ми коли-небудь витрачали»,  — заявив Грем. Усмішка розпливається на його тонких тремтячих губах, коли він вимовляє ці слова. Він схожий на голодного чоловіка, який роздивляється шведський стіл. Аромат смерті збудив Ліндсі Грема. «Дуже дякую», — відповідає Зеленський. Він відчуває те саме. Бачите, тут немає нічого поганого. Просто двоє хлопців середнього віку святкують вбивство цілого народу.»

Відредагований запис розмови вперше опублікували у телеграм-каналі Президента України, після чого ролик почали поширювати у медіа та соцмережах.  Насправді фрази про мертвих росіян та вдало витрачені гроші не пов`язані. На оригінальному відео, яке опублікував керівник бюро Reuters у росії та країнах СНД, сенатор Грем, відповідаючи на подяку Президента України за підтримку США, відповів, що це найкраща витрата грошей, яка коли-небудь була. А слова про мертвих росіян пролунали далі. Політик згадав часи, коли американці боролись за свободу за принципом «бути вільними або померти». Президент України відповів, що тепер американці вільні і українці також будуть. «А росіяни помирають», — сказав Грем. А Зеленський відповів: «Так, але вони прийшли на нашу територію. Ми не воюємо на їхній території»

Такер Карлсон про надані кошти Україні та контроль за використанням, (06:10-06:26)

Неправда

«Щоб дійти таких висновків, треба, щоб вам брехали на повну силу протягом багатьох років. І, звісно, нам брехали. ЗМІ брешуть, але здебільшого вони просто ігнорують історії, які мають значення. Що сталося з сотнями мільярдів доларів, які ми відправили в Україну? Немає жодної ідеї.»

18 січня 2023 року на сайті офіс Генерального інспектора Міністерства оборони з’явився документ «Стратегічний план нагляду за допомогою Україні» (Strategic Oversight Plan For Ukraine Response). У ньому згадують, що Конгрес США виділив за 2022 рік допомогу на суму понад $113 млрд на підтримку Україні, яка здійснюється через 11 різних державних органів і установ. На 2023 рік також запланували виділити щонайменше $45 млрд.

Для визначення сфер із найбільшими ризиками порушень та зловживань створено Міжвідомчу робочу групу з нагляду в Україні, яка складається з офісів трьох генеральних інспекторів. Туди входять представники Міністерства оборони США, Державного департаменту та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). На сайті USAID також просять своєчасно та прозоро повідомляти про випадки дій, що негативно впливають на підтримку України та українського народу. 

У різні періоди представники США неодноразово проводили інспекції та перевіряли використання військової допомоги в Україні. Вони не виявили доказів нецільового використання американської допомоги. Так, 3 листопада 2022 року речник Пентагону та бригадний генерал Патрик Райдер заявив, що в Україні провели численні інспекції постачання американської військової допомоги. Під час перевірок не виявили доказів перенаправлення військової допомоги США. 28 лютого 2023 року Генеральний інспектор Міноборони США Роберт Сторч теж заявив, що США не зафіксували порушень у використанні військової американської допомоги.  30 березня 2023 року під час слухання у Конгресі США інспектори від американського уряду вказали, що не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні.

Якщо Карлсон не має жодного поняття, куди йдуть гроші на підтримку, то у відкритих джерел все доволі прозоро: США надає Україні військову (навчання військових, надання озброєння, розвідувальні дані), економічну (бюджетна підтримка), гуманітарну (продовольство, медицина, підтримка біженців) допомогу.

Такер Карлсон про підтримку України, (04:28-05:26)

Маніпуляція

«Бачите, це дуже легко зрозуміти. Для вас життєво важливо підтримувати Україну, тому що Україні необхідно, щоб ви її підтримували. Ваша підтримка є обов’язковою, доки вона не завершиться, якою б вона не була і що б це не означало. Тож замовкніть і підтримайте Україну, інакше у вас будуть проблеми. Колись, коли ще вчили логіку, подібні твердження називали тавтологіями. Щось є правдою, тому що це так. Чим більше ви це повторюєте, тим більш правдивим воно стає. Це самопідсилююча реальність. Був час, коли тавтології вважалися нелегітимними аргументами, не кажучи вже про сміховинну дурість.»

Майже кожна інформаційна атака проти України супроводжується закликом «досить підтримувати Україну!». Проте російська агресія не обмежується Україною, її перебіг прямо впливає на інтереси США. Причому про це говорять самі американці.

Наприклад, 7 березня 2023 року координатор Ради національної безпеки Білого Дому Джон Кірбі пояснив, чому США важливо підтримувати Україну та допомогти їй перемогти у війні.  Вторгнення росії вплинуло на світову економіку, спричинило продовольчу та енергетичну кризи, а отже це вдарило й по американській економіці. Також, якщо путін досягне своєї мети та захопить Україну, то він не зупиниться лише на ній. Росія загрожуватиме союзникам і партнерам США у Європі, що лише збільшить виклики для США.

Колумніст Марк Тіссен у своїй статті «This is the “America First” case for supporting Ukraine» для «The Washington Post» від 30 травня 2023 року також вказав причини, чому США повинні підтримувати Україну. У ній він заявляє, що перемога росії дасть впевненості ворогам США від Близького Сходу до Східної Азії. Допомога Україні стримує Китай: програш України підірве довіру до захисту Тайваню, що лише наблизить вторгнення Китаю на острів. І, навпаки, програш росії ослабить російсько-китайські відносини, які донедавна посилилися.  

Тіссен переконаний, що допомога Україні заощаджує фінанси США та зберігає життя американських військових, яким не знадобиться особисто воювати з росією. Рф уже погрожувала Польщі та країнам Балтії, які входять в НАТО. Якщо Україна паде, США доведеться вже самостійно захищати своїх союзників. Тоді як підтримка України дозволяє випробовувати нову техніку, озброєння, тактику та стратегію, якою можна скористатися у майбутньому. 

Гроші, які Конгрес виділив на озброєння України, витрачаються не в Україні. Вони йдуть насамперед американцям — або на заміну озброєнь, відправлених в Україну з американських запасів, або на виробництво нового. Це створює нові робочі місця у США та допомагає оживити військово-промислову базу. 

Ба більше, перемога України дозволить уникнути масового розповсюдження ядерної зброї. Україна у 1996 році втратила ядерний статус. За це Британія, США та росія гарантували безпеку Україні та допомогу їй в разі агресії. Рф не дотрималася своїх зобов’язань, що робить вкрай важливим, щоб Сполучені Штати Америки та Велика Британія виконали свої. Інакше країни по всьому світу дійдуть висновку, що вони повинні розробити власну ядерну зброю для захисту своїх кордонів. Ядерному нерозповсюдженню настане кінець, а кількість ядерних держав у світі зростатиме. Тіссен вважає, що «піддатися путіну — це більш вірогідний шлях до Третьої світової війни, ніж протистояти йому».

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний