НЕПРАВДА: Вакцина від COVID-19 пригнічує імунну систему

НЕПРАВДА: Вакцина від COVID-19 пригнічує імунну систему

17 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
639

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють уривок із шоу американського ведучого Такера Карлсона. У ньому ведучий цитує дослідження Журналу харчової та хімічної токсикології про те, що вакцина від COVID-19 пригнічує імунну систему і знижує здатність протистояти іншим інфекціям. Ведучий також посилається на статтю «Ризик зараження, госпіталізації та смерті у наступні 9 місяців після другої дози вакцини проти COVID-19», яку опублікував науковий журнал Lancet. 

Утім, вакцина від COVID-19 не пригнічує вроджену імунну систему та не впливає на здатність організму боротися з іншими вірусами. У дослідженні журналу Lancet також немає даних, які б доводили тезу, озвучену Такером Карлсоном.

Ми знайшли випуск Fox News від 21 липня 2022 року, уривок із якого поширили у мережі. Ведучий розповідав, ніби той факт, що Джо Байден захворів на COVID-19 навіть після щеплення, ставить під сумнів ефективність та безпечність вакцини.

Твердження, що щеплення від COVID-19 не потрібне, оскільки не запобігає подальшому інфікуванню, — це маніпуляція. Адже вакцинація дозволяє запобігти серйозному перебігу захворювання, госпіталізації та смерті, але не гарантує, що людина не інфікується повторно. 

COVID-19 продовжує поширюватися в Україні, тож вакцинація залишається актуальною. Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що вакцинація від COVID-19, зокрема бустерні щеплення, доступна для всіх охочих. Щеплення суттєво знижує ризики захворювання на COVID-19, а також ускладнень при зараженні. Адреси та контакти пунктів щеплень від COVID-19 можна знайти на сайті list.covid19.gov.ua.

Карлсон також навів слова японського лікаря Кенджі Ямамото, який на основі даних журналу Lancet зробив висновок, ніби імунна функція у вакцинованих через вісім місяців після введення двох доз вакцини проти COVID-19 була нижчою, ніж у невакцинованих. 

Але насправді у дослідженні Lancet автори вказують, що ефективність вакцини з часом зменшується, тож є підстави додати третю дозу вакцини для тих груп населення, що мають вищий ризик важких наслідків COVID-19. 

В іншому дослідженні журналу Lancet, опублікованому в липні 2022 року, вчені встановили, що через вісім місяців після другого щеплення ефективність вакцини становила 75%. До того ж у статті вказано, що після вакцинації люди мали додатковий захист від важкого перебігу захворювання і госпіталізації. 

Дослідження, опубліковане у Журналі харчової та хімічної токсикології, на яке посилається Карлсон, неодноразово критикували інші вчені. Автори дослідження зазначали, що вроджена імунна відповідь, зокрема інтерферон I типу (противірусний білок, який допомагає обмежити поширення вірусної інфекції), нібито пригнічується, оскільки вакцини проти COVID-19 сприяють адаптивній імунній відповіді. 

Адаптивний імунітет — це імунітет, який виникає після контакту з антигеном або з патогеном, або ж після вакцинації. Вроджений імунітет — система розпізнавання і захисту організму від патогенів, перша лінія захисту в імунній відповіді.

Однак те, що вакцинація сприяє розвитку адаптивного імунітету, а не вродженому, цілком очікувано. Це пояснює Анжелін Руерз, старша наукова співробітниця лабораторії інфекційних захворювань A*STAR у Сінгапурі: «Вакцини забезпечують довготривалий захист від COVID-19 без хвороби, яка виникає внаслідок інфікування. Тому імунна реакція, яку викликає вакцинація, відрізняється від тієї, що стимулюється інфекцією»

Руерз також додає, що розвиток адаптивного імунітету через щеплення проти COVID-19 не означає придушення вродженої імунної системи, а також не впливає на здатність імунітету протистояти іншим вірусам.

Біографії авторів статті, опублікованої у Журналі харчової та хімічної токсикології,  також змушують сумніватись у їх компетентності та якості опублікованої роботи. Так, Стефані Сенефф писала, що гліфосат (Раундап) — гербіцид, який використовується для знищення бур’янів на полях, призводить до аутизму та спричинив пандемію. Ще один автор Пітер Маккалоу — кардіолог, який виступав проти вакцинації та рекламував неперевірені препарати для лікування COVID-19. Авторка статті Грег Най працює в натуропатичній онкологічній клініці. Натуропатія — це вид альтернативної медицини, методи, які використовують натуропати не є науково обґрунтованими.

Ведучий Fox News Такер Карлсон не вперше поширює фейки про вакцини від COVID-19. Окрім цього, у своїх випусках він повторював російські наративи про нібито існування біолабораторій в Україні та фейки, ніби росія воює зі США, а не з Україною. Такер виправдовував агресію росії та виступав проти запровадження санкцій. Показово, що ведучого часто цитують російські медіа. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний