Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Рей Макговерн

Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Рей Макговерн

25 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
969

Виправданням російської агресії займається не лише Росія. Західній аудиторії аби отримати дозу російської пропаганди не потрібно перекладати російські телешоу чи інтерв’ю російських діячів. Досить послухати своїх співвітчизників, котрі вторять російським наративам. VoxCheck разом з Центром протидії дезінформації РНБО розповідають про західних спікерів, котрі сприяють поширенню російської пропаганди на Заході. 

Рей Макговерн колишній офіцер Центрального розвідувального управління США (ЦРУ), працював аналітиком в управлінні впродовж 1963-1990 років. Часто коментує питання розвідки та зовнішньої політики, зокрема для російських телеканалів RT та Sputnik News, що фінансуються російським урядом. У 2015 році його помітили на святкуванні десятої річниці російського інформаційного агентства RT, на якому був присутній і Володимир Путін. 

Рей Макговерн на програмі Democracy Now!

Знаковим став візит Макговерна до Москви у 2013 році: тоді він був одним з тих, хто вручив нагороду Сема Адамса «за чесність у розвідці» Едварду Сноудену. Нагороджували Едварда Сноудена в Москві, бо саме там він знайшов притулок після скоєного злочину — викриття секретних матеріалів ЦРУ ЗМІ. Сноуден досі проживає в Росії, у 2022 році отримав російське громадянство.

Премія Сема Адамса заснована групою офіцерів ЦРУ у відставці, серед них і сам Макговерн, та присуджується тим співробітникам розвідки, що «продемонстрували відданість правді та чесності, незалежно від наслідків». Сем Адамс — це колишній аналітик ЦРУ, котрий свого часу висунув теорію про те, що ЦРУ та армія маніпулювали даними про стан ворожих військ під час війни у В’єтнамі, навмисно недооцінюючи силу ворога, за що був звинувачений у наклепі. Щороку премію, засновану на його честь, вручають засудженим за шпигунство та розкриття подробиць таємних операцій ЦРУ. Нагороджували Едварда Сноудена в Москві, бо саме там він знайшов притулок після скоєного злочину. Сноуден досі проживає в Росії, у 2022 році отримав російське громадянство. 

У 2003 році Макговерн разом з іншими колишніми співробітниками ЦРУ заснував організацію «Ветерани розвідки за здоровий глузд» (Veteran Intelligence Professionals for Sanity, VIPS). Типовим інструментом організації є випуск меморандумів із закликами до уряду. Ще у 2014 році вони у зверненні до Ангели Меркель писали, що «не бачать достовірних доказів російського вторгнення». Насправді ж існує безліч прикладів прямої участі регулярної російської армії у боях проти ЗСУ. У меморандумах, призначених Бараку Обамі, організація зазначала, що Україна «етнічно є частково російською», а президент США повинен розуміти, що його необережні дії «можуть спровокувати» росію, яка «захищає свої території». Подібна риторика зберігається і сьогодні: у квітні 2021 року ветерани радили посилювати дипломатичні перемовини з Росією, а Україні дати зрозуміти, що «не буде військової допомоги ні від США, ні від НАТО». У вересні 2022 року організація відкрито виступала проти постачання зброї Україні та наполягала на тому, що компроміс з Росією вигідний Європі. 

12 липня 2022 року Рей Макговерн теж засудив американські компанії з виробництва зброї за ескалацію війни Росії проти України: «Що ж, це може звучати трохи цинічно, але є люди, які наживаються на цій війні. Люди, які зараз роблять цю зброю для Raytheon, Lockheed Martin чи Boeing. Знищення цих ракет в Україні означає просто їхню заміну. Це означає, що більше виробництва, більше продажів, більше грошей. Таким чином, гроші є частиною всього зла, і це багато в чому пояснює, чому США ігнорують очевидну здатність Росії знищити цю зброю, як тільки воно потрапить в Україну. Нічого, дамо їм ще, а спекулянти спекулюватимуть». Однак саме російська агресія стимулювала виробництво зброї, тож логічніше винуватити Росію у створенні можливості для американських компаній заробити. 

Макговерн виправдовує будь-які дії Росії, підкреслює силу російської армії та слабкість української і закликає до переговорів. Так само, як і російський президент чи спікер на державному російському телебаченні. Тобто, поширює наративи, співзвучні російській пропаганді, на західну аудиторію. 

12 червня 2023 року в інтервʼю Стівену Гарднеру Рей Макговерн звинуватив Україну в підриві Каховської ГЕС: «Я думаю, що це зробили українці. Тільки тому, що росіянам немає жодного сенсу це робити. Подивіться на це. Це неймовірний важіль, який контролювали росіяни. Якби вони захотіли затопити цю частину України, вони відкрили б шлюзи, але не підривали б цю штуку. Вони також могли просто відключити подачу газу». Однак аналітик не роздумує над тим, а який сенс Україні створювати екологічну катастрофу на своїй території: через підрив Каховської ГЕС затопило близько 600 кв. км на Херсонщині, 32 населених пункти. Середній рівень підтоплення сягнув 5,6 м., евакувації потребувало майже 2 412 людей, щонайменше 16 тисяч людей опинилися в критичній зоні. 

Варто зазначити, що у перші години після підриву дамби Росія застосувала свою типову тактику «замилювання очей». Впродовж короткого періоду часу російськомовні ЗМІ та «експерти» поширювали різні версії причин катастрофи, часто навіть такі, що суперечать одна одній. Усе для того, щоб аудиторія заплуталась у версіях та почала сумніватись у кожній з них. Навіть правдивій. 

Дивіться про Рея Магковерна також у цьому відео.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний