Індекс реформ склав +0,3 бала за період з 14 по 27 січня 2019 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. В попередньому раунді індекс дорівнював +0,8 бала.
Події цього раунду – визначення нових підходів до оцінки стійкості банків та удосконалений порядок діяльності державних соціальних інспекторів.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання
Подія раунду
Нові підходи до оцінки стійкості банків, +1,5 бала
Щороку Національний банк проводить стрес-тестування банків. Він перевіряє, які збитки може отримати банк у випадку кризових ситуацій. За результатами стрес-тестування можна оцінити, чи достатньо капіталу він має для того, щоб покривати свої збитки у кризовий період. Якщо капіталу було недостатньо, НБУ вимагав, щоб банк збільшив капітал банку на певну суму в гривнях.
Такий підхід був недостатньо гнучким. НБУ визначає суму докапіталізації на початку року. Але протягом року ситуація в економіці та в банку могла змінитися, й тому визначена сума могла втратити актуальність.
Постанова НБУ від 17 січня 2019 року № 21 дещо змінює цей підхід. Тепер вимоги щодо докапіталізації будуть встановлюватися у відсотках до активів банку, зважених на ризик. Ці вимоги будуть визначатися, як і раніше, за результатами стрес-тестів. Такий підхід є більш жорстким, оскільки тепер сума докапіталізації зростатиме, якщо протягом року збільшиться обсяг активів банку.
Коментарі експертів
«Тепер банки повинні забезпечити покриття дефіциту капіталу в звітному році. Програма капіталізації / реструктуризації затверджується НБУ до 1 листопада, у банків залишається не так багато часу до кінця року, щоб її виконати. Виходять дуже стислі терміни. Раніше діяло послаблення, і у банків було 2 роки на те, щоб привести капітал в порядок. З іншого боку, можливо, це буде стимулювати банки нарощувати капітал заздалегідь.»
– Сергій Дробот, Банк Південний
«Регулятор продовжує вдосконалювати підходи виконання нормативів стійкості банків. Зокрема, це стосується:
- заходів, яких банк має вжити для досягнення необхідного рівня нормативів Н2 [достатності/адекватності регулятивного капіталу банку – ред.] і Н3 [достатності основного капіталу банку – ред.], визначеного Національним банком за результатами оцінки стійкості;
- наявності обґрунтовного розрахунку економічного ефекту від упровадження кожного із заходів, передбачених програмою капіталізації з урахуванням поточного стану економіки та ринкових умов.
- спроможності банку та кожного власника істотної участі забезпечити підтримку нормативів капіталу в обсязі, передбаченому програмою капіталізації/реструктуризації.
Це дозволить ретельніше оцінити можливості банків знаходити механізми впливу на стабільну подальшу роботу Банку з урахуванням змін на ринку.»
– Олена Коробкова, Незалежна асоціація банків України
Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5
Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій
Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами
Державне управління | 0.0 |
Державні фінанси | +0.1 |
Удосконалено порядок діяльності державних соціальних інспекторів | +0.5 |
Монетарна система | +1.5 |
Нові підходи до оцінки стійкості банків | +1.5 |
Бізнес середовище | 0.0 |
Енергетика | 0.0 |
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:
- Державне управління
- Державні фінанси
- Монетарна система
- Бізнес середовище
- Енергетика
Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний