Індекс реформ 136: регуляція ядерної енергетики та дерегуляція шкільної освіти

Індекс реформ 136: регуляція ядерної енергетики та дерегуляція шкільної освіти

10 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
3861

Індекс реформ становить +0,6 бала за період з 1 по 14 червня 2020 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс також дорівнював +0,6 бала.

 

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон, що забезпечує регулювання ядерної та радіаційної безпеки відповідно до міжнародних стандартів, +1,0 бал

У 2016 був прийнятий закон, який, зокрема, лібералізував нагляд/контроль у сфері використання ядерної енергії. Ці норми порушили незалежність органу  державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки. Це протирічило законодавству про дозвольну діяльність у сфері ядерної енергії та низці міжнародних зобов’язань України.

Закон 613-IX вирішив цю проблему та узгодив законодавство про державний нагляд з нормами щодо нагляду у сфері ядерної енергії. 

Коментар експерта

«Із вступом в силу, цей закон де-факто відновив регуляторні повноваження Держатомрегулювання, які були обмежені після початку реформи дерегуляції, незважаючи навіть на те, що діяльність цього контролюючого органу регулюється спеціальним законодавством. Повернення Держатомрегулювання важливих контролюючих функцій, як-то здійснення позапланових інспекційних перевірок, здійснення ліцензування діяльності у сфері використання ядерної енергії і т.д., дозволить досягти кращої відповідності нормам безпеки МАГАТЕ та положенням Директиви Ради 2014/87/Євратом».

– Дмитро Науменко, Український центр європейської політики

Скасовано сертифікацію для виробників обов’язкової документації для шкіл, +1.0 бал

Виробники обов’язкової ділової документації для закладів загальної середньої освіти, більше не зобов’язані мати спеціальне свідоцтво про її відповідність педагогічним вимогам. Такі зміни внесено наказом Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2020 р. № 725 та детальніше роз’ясненні у листі від 2 червня 2020 р. № 1/9-295.

До цього часу у відповідних закупівельних процедурах могли взяти участь лише ті учасники, що отримали свідоцтво «Використання в закладах освіти України дозволяється» від Інституту модернізації змісту освіти. Під час закупівлі обов’язкової ділової документації для шкіл за кошти державного і місцевих бюджетів подання учасниками конкурсних торгів свідоцтв про відповідність педагогічним вимогам не надає жодних конкурентних переваг. 

Коментар представника влади

«Скасування свідоцтв про відповідність педагогічним вимогам – ще один крок до розвитку автономії шкіл та дебюрократизації управлінських процесів, що закладено у Закон «Про повну загальну середню освіту». Відтепер школи матимуть більше можливостей вести ефективну операційну діяльність.

Новація стосується зокрема такої ділової документації у школах, як класні журнали, табелі навчальних досягнень учнів, особові справи учнів, книги обліку, бланки протоколів державної підсумкової атестації та інших обов’язкових документів.

Тож зараз суттєво спрощено процедуру закупівлі відповідної друкованої продукції як для шкіл, так і для виробників, які більше не повинні проходити через додаткову бюрократичну процедуру задля отримання таких свідоцтв». 

– Любомира Мандзій, заступник Міністра освіти і науки України

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
Постанова, що запровадила принцип екстериторіальності при реєстрації земельних ділянок +1,0
Уточнена процедура реєстрації нерухомості, зокрема стосовно садових будинків +1,0
Державні фінанси +1,0
Нові правила формування регіонального замовлення на підготовку фахівців +0,8
Відтепер обов’язкова документація для шкіл не потребує підтвердження відповідності педагогічним вимогам +1,0
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика +1,0
Забезпечення ядерної та радіаційної безпеки відповідно до міжнародних стандартів +1,0

Довідкова інформація: Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний