Індекс реформ 149: Реорганізація районів і громад та продовження земельної реформи

Індекс реформ 149: Реорганізація районів і громад та продовження земельної реформи

Photo: ua.depositphotos.com / AerialBO
22 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
2351

У попередньому раунді індекс дорівнював +0,1  бал. 

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про реорганізацію громад і районів, +2,0 бала

Закон 1009-IX від 17.11.2020 є одним із завершальних кроків реформи децентралізації. Він врегулював правонаступництво при утворенні органів влади у нових громадах та районах.

Після створення нових об’єднаних територіальних громад (1469) та районів (136 замість 490), а також проведення місцевих виборів, потрібно було врегулювати низку питань, які б дозволили новим органам влади виконувати свої функції.  Зокрема, потрібно було визначити процедури реорганізації місцевих органів влади та розмежувати повноваження влади районів та громад з фінансування закладів охорони здоров’я, освіти, культури, спорту тощо. Також потрібно було врегулювати правонаступництво комунального і державного майна, бюджетних ресурсів, прав та зобов’язань тощо.

Коментар

«Закон є дуже важливим для врегулювання питання правонаступництва в рамках переходу України на новий адміністративно-територіальний устрій, хоча і не ідеальним, оскільки має низку недоліків. 

Зокрема, в законі не враховано можливості створювати старостинські округи; не продумано, що робити з колишніми сільськими радами, які “роз’єднуються” – якесь село чи села відходять до однієї громади, якісь до іншої. В бюджеті це враховано, а в передавальних актах – ні. Загалом різні інституції (державні реєстратори, ДКСУ) по-різному трактують його норми, що теж свідчить про не максимально якісні формулювання. Але найбільший мінус закону – в тому, що надто пізно його ухвалили, і дуже довго його не підписував Президент. Тому багато громад вимушено пішли на порушення і не чекаючи цього закону почали проводити перші сесії з різними не зовсім законними рішеннями».

– Дарина Марчак, Керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE

Закон про державний аграрний реєстр, +1,5 бала

Закон 985-IX від 05.11.2020 запроваджує реєстр агровиробників. В ньому буде накопичуватися інформація про виробників сільськогосподарської продукції та про діяльність, яку вони здійснюють.

Агровиробники будуть самі вносити до реєстру інформацію про себе та про свою діяльність. За допомогою сервісів реєстру вони зможуть отримувати інформацію про існуючі програми державної підтримки, подавати заявки на отримання державної підтримки та дозволів.

Коментарі

«Аграрний реєстр — це сервісна система або свого роду електронний кабінет агровиробника. В цьому кабінеті будь-який аграрій (навіть офіційно не зареєстрований) може вказувати дані про себе та отримувати з реєстру всю інформацію про програми підтримки, які може запропонувати держава, зважаючи на його параметри.

У майбутньому, якщо розвивати сервіси, до реєстру зможуть підключатись фінансові установи, міжнародні та національні інституції зі своїми програмами розвитку для аграріїв. Заходячи до свого електронного кабінету, аграрій зможе отримати вичерпне меню доступних йому інструментів підтримки та розвитку».

– Олег Нів’євський, Київська школа економіки 

«Аграрний реєстр дозволяє створити інструмент прозорої взаємодії між державою та отримувачами державної підтримки у сільськогосподарській галузі. Це з одного боку підвищить якість та прозорість інформації про надання державної підтримки аграріям, а з іншого – підвищить ефективність надання такої підтримки».

– Дарина Марчак, Керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
Закон про реорганізацію громад і районів +2,0
Змінено порядок передачі в оренду водних об’єктів у комплексі з земельними ділянками +1,0
Уряд затвердив перелік платних послуг, які можуть надавати державні та комунальні заклади культури +1,0
Державні фінанси 0,0
Закон щодо функціонування Державного аграрного реєстру та вдосконалення державної підтримки сільгоспвиробників +1,5
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний