Індекс реформ №160: Нові набори відкритих даних

Індекс реформ №160: Нові набори відкритих даних

10 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
967

Індекс реформ становить +0,6 бала за період 3-23 травня 2021 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс дорівнював +0,7  бала. 

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Постанова уряду про відкриті дані митниці, +2,0 бала

У 2020 році Державна митна служба створила портал для публікації та аналізу митної статистики. Він дозволяє отримувати деталізовані дані щодо експорту та імпорту товарів з/ до України. При такій деталізації користувачі статистики іноді можуть ідентифікувати підприємство, яке здійснює імпорт або експорт. Щоб митні органи могли задовольнити попит користувачів на статистичну інформацію без порушення законодавства про захист персональних даних, питання публікації митної статистики потрібно було врегулювати.

Постанова уряду 462 від 12 травня 2021 вирішує цю проблему. Вона створює правила для реалізації положень Митного кодексу про публікацію знеособленої зведеної інформації для статистичних цілей. 

Коментарі експертів

«Нові правила дозволяють врегулювати надання зведених даних у модулі управлінської аналітики. У таких модулях користувачі зазвичай формують набори даних самостійно.

Правила також враховують вимоги щодо конфіденційності інформації, зобов’язують митні органи вживати заходи знеособлення інформації за результатами визначення ризику розкриття конфіденційної інформації. Це є позитивним кроком у забезпеченні доступу користувачів для даних, які необхідні в тому числі для вироблення державних політик на основі доказів».

– Тетяна Тищук, ВоксУкраїна

«Розкриття митної інформації це доволі неоднозначний крок. Він дещо більш позитивний (дає інструменти для боротьби з деякими із корупційних схем “сірого” імпорту), але водночас створює ризик розкриття комерційної таємниці, адже по немасових видах товарів імпортерів легко «вирахувати».

– Володимир Дубровський, CASE Ukraine

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
Держмитслужба відкриє дані митних декларацій: рішення Уряду +1,5
Державні фінанси +1,0
Закон про основні засади молодіжної політики +0,5
Закон, що забезпечує рівні права матері й батька в отриманні відпустки для догляду за дитиною +1,0
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0
Закон щодо сертифікації оператора системи передачі електроенергії відповідно до вимог ЄС +0,8

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний