Індекс реформ. Випуск 19

Індекс реформ. Випуск 19

6 Жовтня 2015
FacebookTwitterTelegram
1463

Індекс реформ дає комплексну оцінку зусиль уряду України з проведення економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін до регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками. Значення Індексу реформ за дев’ятнадцятий  період моніторингу (14  – 27 вересня 2015р.) становить +1,2 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів. 

При цьому найвище експерти оцінили позитивні зрушення у секторах «Державне управління та боротьба з корупцією» та «Державні фінанси», а найбільш значущою подією у цьому випуску стало підписання закону про державні закупівлі.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

gr-ua-1

Незважаючи на низьке значення індексу у дев’ятнадцятому періоді, один із законів, що увійшов до опитування, став справжньою «зіркою» і отримав одну з найвищих оцінок за всю історію опитувань, починаючи з січня 2015 року (вищу оцінку отримало тільки рішення щодо підвищення тарифів на газ для населення). А саме, +8,5 бала отримали зміни до закону про державні закупівлі (679-VIII від 15.09.2015) за сумою балів за напрямами “Державні фінанси”, “Боротьба з корупцією” та “Зовнішня торгівля” (нагадуємо, що оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 ). Новий закон передбачає відкриття інформації за державними тендерами щодо пропозицій ціни, кінцевих бенефіціарів компаній-учасників, протоколу оцінки. Закон спрощує участь у тендерах та сприяє зростанню конкуренції – увесь пакет документів подає тільки потенційний переможець, заборонено вимагати від учасників довідки, які є в публічному доступі, підвищено пороги закупівель.  Крім того, даний закон дозволить Україні приєднатися до угоди СОТ про держзакупівлі. Це відкриє українським компаніям доступ до ринку держзакупівель за кордоном.

Графік 2. Події, що визначали значення індексу протягом 14 – 27 вересня 2015 року (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5)

gr-ua-5

На другому місці зі значно нижчою оцінкою у +3,5 бала  (за напрямами “Фінансові ринки” та “Корпоративне управління”) – новина щодо посилення вимог НКЦПФР до емітентів цінних паперів, що входять  до біржового реєстру (рішення НКЦПФР 1688 від 06.08.2015) .

У +2,5 бала експерти оцінили затвердження порядку оприлюднення інформації про платіжні трансакції Казначейства на єдиному веб-порталі використання публічних коштів (постанова КМУ 676 від 14.09.2015). Цей крок став фінальним етапом запуску роботи веб-порталу відкритих даних з використання бюджетних коштів (e-data.gov.ua).

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 14 – 27 вересня 2015 року

gr-ua-4

Спрощення ліквідації держпідприємств (закон 667-VIII від 03.09.2015) отримало +2,5 бала за напрямами “Корпоративне управління” та “Державні фінанси”. Закон скасував суперечності, що виникали у випадку, коли орган, що приймав рішення про ліквідацію підприємства, також був ліквідований. Тепер ліквідувати державні підприємства зможе не тільки той орган виконавчої влади, який приймав рішення про ліквідацію, але і той орган, якому перейшли відповідні повноваження.

Закон про електронну комерцію (675-VIII від 3.09.2015) отримав +2,0 бала, оскільки він створює правові рамки для функціонування та розвитку е-комерції. Однак, деякі експерти вважають, що закон вимагає суттєвого перегляду в частині забезпечення захисту прав інтелектуальної власності, оскільки наразі відповідні положення суперечать угоді про ЗВТ з ЄС.

Графік 3. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному  раунді оцінювання

gr-ua-2

Варто зауважити, що одна подія у дев’ятнадцятому періоді отримала негативну оцінку. Це новина про запровадження єдиних орієнтовних показників митної вартості для імпортованих товарів (постанова КМУ 724 від 16.09.2015), оцінка якої склала -1,0 бала. На думку експертів, єдині орієнтовні показники корисні, питання в тому, яким чином та для чого вони будуть використані. На сьогодні, впровадження даної зміни на тлі відсутності реформи ДФС та боротьби з корупцією на митниці призвело до збільшення черг на кордоні та погіршення умов зовнішньої торгівлі. Як зазначає директор iз наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Вероніка Мовчан:

Питання в першу чергу полягає в адекватності застосування методу оцінки митної вартості. Єдині орієнтовані показники – це корисно, але за умови, що власне сам метод оцінки з їх допомогою буде винятком, а не правилом“.

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 14 – 27 вересня 2015 року

gr-ua-3

Загалом, прогрес за напрямом «Державне управління та боротьба з корупцією» експерти оцінили у +2,0 бала. Таку саму оцінку отримав і сектор «Державні фінанси». По +1,0 бала отримали напрями «Монетарна політика та фінансові ринки»  та «Ринкова та торговельна політика». Напрям «Енергетична незалежність» за відсутності подій отримав 0,0 бала.


Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками. Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

image-13256

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний