Reform Index Brief: одним реченням про законодавчі ініціативи | VoxUkraine

Reform Index Brief: одним реченням про законодавчі ініціативи

17 Жовтня 2019
FacebookTwitterTelegram
2968

Reform Index Brief коротко пояснює, що ухвалює Верховна рада, щоб ви були в курсі, що відбувається. Оновлюємо щодня.

  1. Урядування
  2. Держ. фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес-середовище
  5. Енергетика

Урядування

Про прокуратуру №1032

Повне перезавантаження прокуратури: атестація працівників та конкурс для набору нових, створення офісу генпрокура, ліквідація військової прокуратури, зменшення кількості працівників та зростання їх зарплат та ін. 

Про зміну регламенту ВРУ 1042-1(перше читання) 

Про розпуск ЦВК Постанова № 2127.

Коментар: ОПОРА констатує, що вищий орган адміністрування виборів перетворюється на заручника політичної кон’юнктури, незалежно від наявності чи відсутності підстав для визнання системних грубих порушень чи протиправних дій з його боку.

Про депутатські запити1036-1(перше читання) 

Пропонується не більше двох депутатських запитів одного народного депутата протягом пленарного тижня, а також розміщувати всі їх тексти протягом 5 днів на сайті Ради.  

Про правки до законопроектів1039-2 (перше читання) 

Про електронний документообіг 1044-1 (перше читання) 

Подача супровідних документів до законопроектів та ведення справи відбуватиметься в електронному вигляді.

Про пропуски засідань1035-2 (перше читання) 

Закон передбачає, що якщо протягом місяця депутат без поважних причин не брав особисту участь у понад 1/3 засідань Верховної Ради або понад 1/2 засідань свого комітету – йому припиняється відшкодування витрат, пов’язаних із депутатською діяльністю.

Про звільнення та призначення членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення #ЗП2036 (перше читання)

Відтепер треба одночасно призначати всіх членів Нацради, а до призначення нового члена Нацради обов’язки виконуватиме попередній член нацради.

Коментар: пояснення від Центру демократії та верховенства права 

Про викривачів корупції 1010 (перше читання)

Визначено правовий статус викривачів – осіб, що повідомили по корупційні дії, та їх права, гарантій та механізмів захисту. Також він передбачає винагороду тим, хто надасть цінні дані про тяжкі корупційні злочини, що допоможуть в суді. У такому разі викривач зможе отримати 10% від суми, але не більше 12 млн гривень. 

Коментар: Громадські та міжнародні організації закликають народних депутатів змінити деякі норми законопроєкту, що загрожують викривачам (Transparancy international) 

Про ВККС та Вищу раду правосуддя 1008 (перше читання) 

Комплексне врегулювання питань організації діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і Вищої ради правосуддя.

Коментар: Фундація DEJURE пропонує ухвалити законопроект з деякими змінами 

Пропозиції від Transparency International 

Про строки повернення адміністративних справ1026

Ідея – недопущення затягування розгляду справ, рішення проблеми накопичення великої кількості справ у судах апеляційної та касаційної інстанцій.

Про незаконне збагачення №1031 (перше читання) 

Законопроект відновлює кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, яку в лютому цього року було скасовано Конституційним Судом України.

Коментар: Аналіз юридичного радника ТІ Україна Максима Костецького 

Про запобігання корупції #1029 (перше читання) 

НАЗК більше не буде колегіальним органом. Агентство матиме голову, який нестиме відповідальність за результати діяльності інституції. Його призначатиме Кабмін за новою процедурою на 4 роки без права переобрання. Запрацює автоматизований доступ НАЗК до ЄДР, реєстру нерухомості, інших реєстрів, право НАЗК отримувати пояснення від ГО, громадян, суб’єктів господарювання, чого не вистачає зараз при верифікації е-декларацій.

Коментар: Transparency International пропонує деякі свої рекомендації до законопроекту 

Про держслужбу 1066 (в цілому) 

Спрощення процедури звільнення та найму на державну службу, запровадження можливості контрактної державної служби

Про 17 нових членів Центральної виборчої комісії України 

Про захист суб’єктів від бездіяльності дозвільних органів #0889

Про системну  законотворчу діяльність Верховної Ради України №1042-1

Про столицю України №2143-3 (перше читання)

Розділення повноважень голови КМДА та мера, відновлення районних рад, скорочення кількості депутатів та нова система виборів. 

Про Бюро фінансових розслідувань №1208-2 (перше читання)

До Бюро фінансових розслідувань переходять повноваження щодо розслідування економічних злочинів. Орган не братиме участі у проведенні перевірок, а займатиметься лише аналітичною роботою з базами даних, збиранням доказової бази без втручання у діяльність бізнесу до порушення кримінального провадження.

Держ. фінанси

Про верифікацію державних виплат #1231 (перше читання)

Створення єдиної інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу відповідних виплат з метою підвищення адресності допомоги та оптимізації бюджетних видатків.

Про оренду державного і комунального майна №1055-1 (в цілому) 

Пропонується передавати державне та комунальне майно в оренду тільки на відкритих аукціонах в системі «ProZorro.Продажі. Також визначено порядок передачі в оренду майна без проведення аукціону і закріплено суб’єктний склад та підстави для такої передачі, а також відносини суборенди державного та комунального майна.

Коментар: Дарія Михайлишина. ЦЕС. Центр економічної стратегії підтримує даний закон. Дарія Михайлішина аналізувала, скільки держава заробляє від оренди держмайна 

Аналіз законопроекту від TI, які підтримують проект Закону.

Про відмову від переліку об’єктів, що не підлягають приватизації1054-1

Перегляд переліку об’єктів державної власності, що не підлягають приватизації та визначення критерії таких об’єктів. Не підлягатимуть приватизації об’єкти, що знаходяться на тимчасово окупованій території, а також

  • об’єкти спортивної інфраструктури, державні спортивні споруди, що забезпечують проведення всеукраїнських та міжнародних спортивних змагань, тренувань спортсменів з олімпійських видів спорту;
  • підприємства з виготовлення та ремонту всіх видів зброї, що перебуває на озброєнні у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законодавства військових формувань, СБУ.

Коментар: Дмитро Яблоновський, ЦЕС, підтримує законопроект 

Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та деяких інших осіб #1225 (перше читання)

Визначається порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців, поліцейських, склад податкової міліції,НАБУ та ін. за шкоду, що була ними заподіяна державі під час виконання службових обов’язків.

Про державний дорожний фонд 1063 

Відтепер до державного дорожнього фонду включатимуть штрафи за певні порушення законодавства про автомобільний транспорт та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Про євробляхи 1030

Рада відтермінувала на 90 днів введення в дію Закону, яким передбачено запровадження або посилення адміністративної відповідальності. 

Коментар: Юрій Городніченко і Ілона Сологуб коментують попереднє рішення проблеми євроблях 

Про інвестиції в кіновиробництво (в цілому) 1058 

Запровадження rebates у розмірі 25% – повернення частини витрат на виробництво фільмів в Україні іноземним суб’єктам. Додаткові субсидії (+5%), якщо фільм базується на українському літературному творі або якщо фільм містить сцени у яких герої (персонажі) фільму читають книгу (книги) українського автора та ін.

Про підтримку кіно 1074 

Закріплення захищених статей державного бюджету для фінансування кінематографу, а також створення механізмів для залучення приватних коштів.

Про безпеку автомобільних доріг 1061 (у першому читанні)

Запроваджується аудит безпеки автомобільних доріг як ефективного засобу попередження дорожньо-транспортних пригод.

Про фінансування доріг1041 

Перелік доріг державного значення, які ремонтуватимуться або будуватимуться, визначатиме Кабмін (в Державній цільовій економічній програмі розвитку). Профільний комітет більше не затверджує перелік об’єктів будівництва чи реконструкції. Також місцеві громади можуть долучатись фінансово до будівництва доріг державного значення.

Про вдосконалення публічних закупівель 1076 (в цілому)

Захист від демпінгу, використання нецінових критеріїв для оцінки пропозицій, запровадження електронних каталогів, виправлення помилок в тендерних документах протягом 24 годин, об’єднання з іншими учасниками для участі в тендері – лише частина позитивних новел законопроекту. Можливість закуповувати ліки через міжнародні організації поки залишили. Кабмін визначатиме, що саме закуповувати та через які організації. 

Коментар: Центр вдосконалення закупівель та TI підтримують проект Закону 

Про скасування спецкомісії ВРУ №1037 

Скасування Спеціальної комісії ВРУ. Відтепер парламентську контрольну функцію за приватизацією виконуватиме лише комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку.

Про утримання автомобільних доріг загального користування №1064 (перше читання)

Кабмін затверджуватиме Державну цільову економічну програму розвитку автомобільних доріг. Також вносяться зміни до Бюджетного кодексу стосовно використання коштів Державного дорожнього фонду розпорядниками. 

Про пільгове перевезення окремих категорій громадян #0893

Має на меті мінімізувати відмови у перевезенні пільговим категоріям громадян.

Монетарна система

Про спліт 1069-2 (у першому читанні)

Ліквідація Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, з розподілом її повноважень між Національним банком України та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Довгоочікуваний законопроект, відповідно до якого ринок страхових, лізингових і факторингових компаній, кредитних спілок, бюро кредитних історій, ломбардів та інших фінансових компаній регулюватиме Нацбанк. НКЦПФР регулюватиме недержавні фонди: пенсійні, фонди з фінансування будівництва, операцій з нерухомістю.

Коментар: Законопроект схвалений експертним колом. Олена Коробкова, НАБУ 

НБУ – за посиланням

Про захист прав споживачів фінансових послуг №1085-1 (в цілому)

Запровадження механізмів контролю дотримання гравцями ринку споживчих фінансових послуг, у тому числі споживчого кредитування, вимог законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг.

Коментар: Олена Коробкова, НАБУ, підтверджує схвалення проекту закону з боку банківської спільноти 

Бізнес-середовище

Про спрощення податкової звітності для ФОПів № 1057 та #1072 (в цілому) 

Об’єднана звітність з податку на доходи фізосіб та єдиного соціального внеску. Пропонується відкласти введення єдиної поквартальної звітності до 2021 року.

Про єдиний рахунок для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування10511049 (в цілому) 

Єдиний рахунок не діятиме для сплати податку на додану вартість та акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового.

Про захист прав інтелектуальної власності №1230

Митниця зосередиться на протидії переміщенню товарів, які підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, у тому числі боротьбі з контрафактними та піратськими товарами. Закон гармонізує законодавство відповідно до вимог за угодою про асоціацію.

Про провайдерів цифрових телемереж #2035 (перше читання)

Відповідно до закону, провайдером, тобто тим, хто технічно забезпечує мовлення, не може бути ані орган державної влади чи місцевого самоврядування, ані резидент країни-агресора. Кінцевий бенефіціар – громадянин України. Зміни у структурі власності можуть стати підставою для переоформлення ліцензії.

Коментар: пояснення від Центру демократії та верховенства права 

Про концесію №1046 (в цілому)

Чітке розмежування регулювання концесії та інших форм здійснення ДПП; єдина прозора процедура ініціювання та прийняття рішення щодо здійснення ДПП; можливість залучення радників та незалежних експертів для підготовки проектів ДПП у формі концесії. Визначаються особливості концесії на монопольних ринках, чіткий механізм контролю та моніторингу за виконанням концесійних договорів; чітке регулювання права власності на об’єкт концесії та ін.

Коментар: ЦЕС підтримує законопроект. Оксана Затворницька аналізує попередній досвід державно-приватного партнерства

Про державне регулювання космічної діяльності №1071 (в цілому)

Відкриття сфери для приватних компаній. Тепер не лише державні компанії можуть займатись космосом: випробуванням, виробництвом та експлуатацією, запуском ракет-носіїв. 

Коментар: Дмитро Борзенко, експерт аналітичного центру Ad Astra, підтримує законопроект 

Про ліцензування господарської діяльності 1060 (в цілому)

Відтепер усі органи ліцензування зобов’язані виконувати рішення Експертно-апеляційної ради. Це організація, до якої подають скарги про відмову в ліцензуванні, анулювання ліцензій, виявлення порушень у ліцензованій діяльності. 

Також вносяться зміни підстав для анулювання ліцензії, уніфікація вимог щодо нагляду і контролю у сфері ліцензування та ліквідація ліцензування в тих сферах, де воно фактично не працює.

Коментар: Спілка українських підприємців підтримує законопроект 

Про авторизованих економічних операторів1048 (в цілому)

Спрощення митних процедур для компаній, що отримають статус АЕО. 

Коментар: Спілка українських підприємців вітає ухвалення даного законопроекту 

Про спільний транзит1082 

Запровадження транзитних процедур, аналогічні тим, що передбачені Конвенцією про процедуру спільного транзиту – єдині правила декларування і контролю транзитних переміщень товарів з використанням спільного програмного забезпечення для країн-учасниць (наразі 35 країн Європи включно з Туреччиною, Сербією, Македонією). Впроваджується системи митного обміну інформацією, історією руху товару між країнами, використовуючи комп’ютеризовану систему транзиту NCTS. Відтак, коли товар за однією декларацією буде йти через кілька країн, Україна буде бачити цю інформацію.

Про захист права власності1056-1 (в цілому)

Усунення з ринку так званих акредитованих суб’єктів – недержавних організацій, а також закріпити реальні інструменти боротьби з рейдерством.

Коментар: Олена Коробкова, НАБУ 

Коментар: СПУ вітає ухвалення даного законопроекту 

Про здійснення габаритно-вагового контролю №1047 

Запровадження автоматичного вагового контролю та штрафів за недотримання вагових норм перевезення. Зібрані адміністративні стягнення будуть надходити до Державного дорожнього фонду, з якого фінансується реконструкція доріг в Україні.

Про створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва 1081 

Система складається з Реєстру будівельної діяльності, електронного кабінету і порталу. В системі буде подання документів в електронній формі для отримання всіх адміністративних та інших послуг у сфері будівництва та отримання результатів, запровадження ідентифікатора об’єкта будівництва та включення до електронної системи контрольних примірників будівельних норм, які є обов’язковими. Оплата послуг через систему. Відкритий доступ до бази даних. 

Коментар: YouControl 

СУП підтримує даний ЗП 

Про будівельні норми 1052 (в цілому) 

Вимагаються цілі, функціональні вимоги та технічні характеристики. В проміжному варіанті – без теххарактеристик. 

Про інвестиції 1059 (в цілому) 

Пайовий внесок скасовується починаючи з 2021 року

В 2020 році діє перехідний період, під час якого встановлюється фіксована ОДНАКОВА ставка пайової участі:

  • для нежитлових будівель та споруд – 4% загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта;
  • для житлових будинків – 2% вартості будівництва об’єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури і містобудування;
  • для всіх промислових об`єктів – 0%

Також передбачається проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок приватної власності, які передаються у заставу; впровадження стандарту доказування «більшої вірогідності» в господарських справах та ін. 

Коментар: Олена Коробкова, НАБУ підтримує даний законопроект 

СУП виступає за скасування цього податку, детальніше в колонці Андрія Ерашова, голови Комітету із розвитку підприємництва СУП. 

Про фінансову реструктуризацію № 1070 (в цілому) 

Продовжується строк дії ЗУ «Про фінансову реструктуризацію» ще на 3 роки.

Коментар: Олена Коробкова, НАБУ 

Про розрахунки в сфері торгівлі і послуг 1073 та №1053-1 (в цілому)

З 1 січня 2021 року всі платники єдиного податку другої, третьої та четвертої груп мають обов’язково обліковувати касові операції через касові апарати, смартфони та ін. з обов’язковим використанням чеків. Штраф за невидачу чеку підвищили до 150% ціни товару чи послуги та 250%, якщо подібне порушення повторюється. Грошове заохочення для тих, хто повідомляє про підробку чеку.  

Коментар: Європейська бізнес-асоціація підтримує законопроект, але разом з тим наголошує на необхідності передбачити можливість працювати у разі відсутності або при недостатньому покритті мережі інтернет. 

Про скорочення переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню 1050 (у цілому)

Зокрема уникнення подвійного ліцензування в телекомунікаціях – відтепер треба просто повідомити, що суб’єкт починає здійснювати діяльність у сфері телекомунікацій.

Коментар: СУП підтримує даний законопроект та закликає підтримати в другому читанні 

Про інтелектуальну власність на розробки мікросхем (та ін) №1062 (в цілому) 

Посилення захисту прав власності на ексклюзивне комерційне використання результатів розробки. Гармонізація законодавства за Угодою про асоціацію.

Про зменшення тиску на бізнес №1080 (в цілому)

Декриміналізація положення про фіктивне підприємництво.

Про стандартизацію і промисловий безвіз 1068 (в цілому) 

Закріплює принцип добровільності використання стандартів на виробництві, що дозволить країні відкрити так званий «промисловий безвіз» – підписати Угоду про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (АСАА)

Про географічні назви в маркуванні 1065 (в цілому) 

Гармонізація законодавства з ЄС в рамках Угоди про асоціацію в частині правової охорони географічних назв-брендів. Більше жодної української фети чи одеського шампанського. Україна також тепер захищатиме свої товари з географічними назвами. 

Про штрафи роботодавців №1233

Законопроект направлений на відхід від виплати зарплат у конвертах. Знижується відповідальність роботодавця за порушення Трудового кодексу.

Енергетика

Про використання ядерної енергії 1084 (у цілому)

Встановлює державне регулювання у сфері видобування і переробки уранових руд та запровадити обов’язкове ліцензування видобування уранових руд. Встановлює єдині правила та норми безпеки і захисту здоров’я не лише для співробітників підприємств, а й для стажерів і студентів. Також законом забороняється використання, ввезення та виробництво обладнання, яке несе загрозу надмірного медичного опромінення українців.

Автори
  • Юлія Мінчева, лідерка проектів Budget Watchdog, Клуб редакторів VoxConnector, авторка та ведуча подкасту «Що з економікою?»

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний