Імпічмент Трампа не закінчився для громадян України | VoxUkraine

Імпічмент Трампа не закінчився для громадян України

Photo: president.gov.ua
9 Березня 2020
FacebookTwitterTelegram
2657

Можливо Сенат і виправдав президента Трампа за звинуваченнями, висунутими Палатою представників у рамках справи про імпічмент. Можливо державний секретар Майк Помпео також мав рацію, коли нещодавно сказав репортеру NPR (Національне громадське радіо), що американці мало знають про Україну і вона їх особливо не обходить. Але ось громадяни України – як і громадяни інших країн – не можуть дозволити собі ігнорувати внутрішню та зовнішню політику США.

З моменту, коли вперше з’явилася новина про сумнозвісну телефонну розмову Трампа з президентом України Володимиром Зеленським 25 липня, українських спостерігачів турбують наслідки цього скандалу, у тому числі його потенціал зіпсувати імідж Зеленського як борця з корупцією, підживлювати російські пропагандиські зусилля в Україні та підірвати спроможність США сприяти верховенству закону за кордоном.

Але наскільки імпічмент насправді вплинув на українську громадську думку? Парадоксальним чином – не особливо.

Це переклад статті, яку сперше було опубліковано англійською у виданні The Washington Post.

Як проводилося дослідження

З 17 по 18 січня ми провели опитування громадян України за допомогою онлайн-панелі для користувачів смартфонів, нещодавно створеної українською компанією-розробником Gradus.

Рекрутинг у панель відбувався за допомогою випадкової вибірки, яка б репрезентувала доросле міське населення України у віці до 60 років. Тож описані нижче тенденції не стосуються громадян більш старшого віку чи тих, які проживають у сільській місцевосці. До вибірки також не ввійшли громадяни, які проживають у зоні конфлікту на сході України, що наразі не контролюється урядом.

Прийняти участь в опитуванні погодилося 66 відсотків панелі, презентуючи дані 743 респондентів, з 4-відсотковою похибкою.

Чи звертали українці увагу на провадження щодо імпічменту?

Так, але лише трохи. Переважна більшість респондентів, 89 відсотків, чули про слухання в рамках імпічменту. Але лише 9 відсотків вибірки вказали, що вони приділяли цьому “багато” або “дуже значну кількість” уваги порівняно з 45 відсотками, які повідомили, що вони приділяли “мало уваги” або “майже не стежили за процедурою”.

Чи впливав імпічмент на внутрішню політику України?

Вочевидь ні. Зеленський був обраний навесні 2019 року великою мірою через свою антикорупційну платформу. Прохання Трампа до Зеленського використати українські правоохоронні органи для проведення політично вмотивованих розслідувань незручно поставив Зеленського в центр тієї самої схеми, яку він пообіцяв викорінити.

Але, здається, більшість українців це не обходить. Тут і нижче ми зосереджуємось виключно на тих 89 відсотках респондентів, які чули про провадження у справі про імпічмент.

На запитання, чи вплинуло провадження на їхню думку про готовність Зеленського боротися з корупцією, 71 відсотків відповіли, що їхня думка залишається незмінною. 19 відсотків вказали, що їхня думка про Зеленського погіршилася, а 10 відсотків заявили, що їхня думка покращилася.

Так само 70 відсотків респондентів повідомили, що їхнє бажання голосувати за Зеленського в майбутньому не змінилося в результаті інформації, оприлюдненої під час процедури імпічменту. І хоча значні 24 відсотки вказали, що провадження зробило їх менш налаштованими на голосування щодо повторного обрання президента України, це значною мірою відображало думки тих, хто не голосує, або тих, хто підтримує політичних опонентів Зеленського.

Серед тих, хто повідомив про своє голосування за Зеленського на виборах у квітні 2019 року, 80 відсотків вказало, що їхня підтримка президента України залишається незмінною, тоді як лише 11 відсотків заявили, що їхня підтримка зменшилася.

Чи вплинув процес імпічменту на національну безпеку України?

На думку багатьох українців, так. Останні опитування показують, що найбільш актуальною політичною проблемою в Україні сьогодні є вирішення конфлікту з підтримуваними Росією сепаратистами на сході країни. Якщо Росія вважатиме, що Україна не має підтримки США, це може зашкодити Україні використати цей важіль в її поточних переговорах з Росією.

Дійсно, 35 відсотків опитаних вважають, що процес імпічменту зашкодив переговорам України з Росією. І лише 11 відсотків вважають, що імпічмент допомагав переговорам України, порівняно з 33 відсотками, які вважали, що імпічмент не мав жодного впливу та 22 відсотками, які відповіли: “важко сказати”.

44 відсотки опитаних заявили, що імпічмент загалом мав шкідливий вплив на національну безпеку України, тоді як 43 відсотки вважають, що провадження зашкодило американсько-українським відносинам.

Чи вплинув імпічмент на погляди українців на США?

Дивним чином мало. Деякі спостерігачі припустили, що заохочуючи політично вмотивовані розслідування в Україні та притримуючи військову допомогу в порушення закону США, Трамп, можливо, підірвав здатність США просувати себе в якості моделі верховенства права.

При цьому 56 відсотків респондентів зазначили, що імпічмент не вплинув на їхній погляд на Сполучені Штати як на модель верховенства права. І хоча 20 відсотків повідомили, що провадження погіршило їхню думку щодо Сполучених Штатів як зразка для наслідування, дещо більша кількість, 23 відсотки, повідомили, що їхня думка покращилася.

Подібне питання щодо США як моделі демократії дало майже ідентичні результати.

Отже якими є ключові висновки?

Наші висновки стосуються лише громадської думки, хоча процес імпічменту майже напевно мав вплив на інші аспекти в Україні. Наприклад, подробиці дій Трампа, можливо, негативно вплинули на українських антикорупційних активістів. І російські ЗМІ охоче використовували історію про імпічмент, щоб зобразити як Україну, так і США як корумповану, слабку державу або і те, і інше разом.

Що стосується громадської думки, то наше опитування виявило певну причину для занепокоєння. Багато українців стурбовані тим, як це провадження може зашкодити переговорам з Росією, національній безпеці України та відносинам із США.

Але більш важливим висновком є те, що імпічмент не був у центрі новин в Україні, і українці не втратили віри в Зеленського як антикорупційного реформатора, або в Сполучені Штати як зразка верховенства права та демократії.

Автори
  • Тимофій БрікАарон Ерліх та Джордан Ґанс-Морзе  

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний