Індекс реформ 179: фінансові послуги та фінансові компанії

Індекс реформ 179: фінансові послуги та фінансові компанії

Photo: ua.depositphotos.com / Thomaspajot
5 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
1759

Індекс реформ становить +1,0 бал за період з 31 січня по 13 лютого 2022 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс дорівнював +0,2 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про фінансові послуги та фінансові компанії, +2,0 бала

Закон 1953-IX оновлює регулювання фінансових компаній (страхувальні компанії, ломбарди, компанії з фінансового лізингу тощо) у відповідності до закону про “спліт”, який передав регулювання небанківських фінустанови від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, до Національного банку України. Новий закон впроваджує ризик-орієнтовне регулювання та нагляд та встановлює додаткові вимоги до корпоративного управління фінустанов. Ідея у тому, щоб регулятор приділяв увагу більш ризиковим та більшим за розміром фінансовим установам. 

Позитивним кроком є дозвіл ломбардам та фінустановам додатково до основного виду діяльності здійснювати іншу господарську діяльність (крім діяльності у сфері матеріального виробництва і торгівлі), а передавати частину послуг на аутсорс.

Новий закон також істотно полегшує процедуру ліцензування та виходу на ринок для фінкомпаній і ломбардів.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментарі експертів

Олена Коробкова, Голова Ради Національної асоціації банків України:

«Закон прийнято на заміну поки що чинному Закону Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг.

Закон є базовим документом у структурі законодавства щодо ринку фінансових послуг, при цьому деталізоване регулювання окремих видів послуг встановлюється спеціальними законами (наприклад, “Про фінансовий лізинг”, “Про споживче кредитування” тощо).

В цілому Закон покликаний гармонізувати й удосконалити законодавство щодо фінансових послуг та діяльності їх надавачів, врегулювати деякі колізії та прогалини чинного законодавства, удосконалити норми щодо захисту прав споживачів фінансових послуг та вимоги щодо інформування клієнтів про основні умови надання фінансових послуг.

Закон матиме позитивний вплив на розвиток ринку».

Ілона Сологуб, наукова редакторка «Вокс Україна»:

«Закон продовжує реформу, яку розпочав закон про «спліт» ухвалений 2020 року та переважно стосується ломбардів та фінансових компаній. Зокрема, він підвищує обсяг статутного капіталу та приводить вимоги до прозорості власності та доброчесності керівників ломбардів та фінансових компаній до таких самих вимог, які існують для банків. Він також зобов’язує ломбарди та фінансові компанії надавати повну інформацію про свої послуги клієнтам так само, як це роблять банки. За певних умов фінансові компанії зможуть отримувати доступ до кредитного реєстру.

Цей закон підвищить прозорість фінансового сектору та знизить можливості для фінансових махінацій та обману клієнтів».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
Зміни до Кодексу про адмінправопорушення щодо повноважень вищих спеціалізованих судів з розгляду справ про адмінправопорушення +1,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна система +2,0
НБУ посилив захист прав держателів платіжних карток та вимоги до еквайрів +1,0
Закон про фінансові послуги та фінансові компанії +2,5
Бізнес середовище +2,0
Закон про перезавантаження сфери виплати роялті +1,0
Закон про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку +1,0
Угода про зону вільної торгівлі між Україною й Туреччиною +1,0
Споживачі зможуть укладати публічні договори приєднання про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення +0,8
Уряд встановив правила розроблення робочих проектів землеустрою +1,0
Енергетика 0,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний