Індекс реформ 195: закон про відбудову телеком-інфраструктури

Індекс реформ 195: закон про відбудову телеком-інфраструктури

Photo: ua.depositphotos.com / 3dmentat
27 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
4301

До 195 випуску (номер випуску до аудиту — 188) Індексу реформ за період з 12 по 25 вересня потрапив лише один закон — про забезпечення умов для відновлення та розвитку електронних комунікаційних мереж. Всього у цьому випуску Індекс реформ скоротився до  +0,3 бала з діапазону можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому випуску Індекс дорівнював +1,1 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Низьке значення індексу пояснюється тим, що єдиний реформаторський закон у цей період приніс позитивні бали лише одному напрямку з шести (інші лишилися на нулі), а отже їх середня оцінка не змогла далеко відірватися від нульового значення. Експерти вважають, що за іншими напрямками було реалістично ухвалити важливі реформаторські рішення, яких не було ухвалено.

Закон про розвиток та відновлення електронних комунікаційних мереж, +1,5 бала

Закон 2530-IX сприяє розвитку телекомунікаційної мережі в Україні. Він спрощує процедуру розміщення вишок мобільних операторів на земельних ділянках державної та комунальної власності. Тепер при зміні цільового призначення ділянок розміром до 0,05 га лісогосподарського призначення для розміщення технічних засобів або споруд електронних комунікацій не потрібне погодження Кабінету Міністрів. 

Також закон створює механізм для припинення договору з доступу до технічних засобів електронних комунікацій у разі їх руйнування внаслідок бойових дій.

На час воєнного стану та протягом року після його закінчення здійснювати доступ до телекомунікаційної інфраструктури дозволяється без розроблення технічних умов та проектної документації.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментарі експертів

Олександр Слободянюк, керівник практики з нерухомості та будівництва, провідний юрист аутсорсингової компанії Nota Group

«Ключовою метою ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення умов для відновлення та розвитку електронних комунікаційних мереж» є лібералізація бюрократичних процедур, пов’язаних із побудовою та відновленням мереж операторами мобільного зв’язку та інтернет-провайдерами.

Фахівці галузі телекомунікацій підтримують та відновлюють національні комунікаційні мережі в надзвичайно небезпечних та складних умовах, та тим самим забезпечують безперешкодний доступ населення до інформації. Впроваджені Законом зміни сприятимуть удосконаленню адміністративних процедур та підтримці комунікаційної безпеки і стабільності України загалом.

Зокрема Законом врегульовано низку важливих питань, а саме, спрощено процедуру погодження розміщення елементів електронних комунікацій на земельних ділянках лісогосподарського призначення площею до 0.05 га без обов’язкового погодження з Кабміном. Таке нововведення направлене на прискорення адміністративних процедур з виділення відповідних земельних ділянок. Враховуючи особливості спрощеної процедури, зловживання з земельними ділянками з використанням нововведень малоймовірні, оскільки йдеться про спрощення надання ділянок у користування, а не передачу у приватну власність.

Беззаперечним позитивом ухвалених змін у контексті оперативного відновлення мереж є спрощення доступу до об’єктів інфраструктури впродовж дії воєнного стану та протягом року після його завершення. Більше не потрібно отримувати додаткові погодження задля відновлення комунікаційних мереж у районах, що зазнають руйнувань внаслідок бойових дій, що є безумовною перевагою спрощеної процедури доступу.

Загалом, у сьогоднішніх реаліях врегулювання правовідносин у сфері електронних комунікаційних мереж є доволі вчасним та доречним кроком для актуалізації законодавства України в умовах війни».

Маріна Мельник, адвокат АО «DT Partners»

«Роль цього Закону надзвичайно важлива, оскільки здійсненні масові ракетні обстріли по території України призвели до пошкодження або руйнування електронної комунікаційної мережі в окремих населених пунктах. При цьому, як раніше повідомляло Міністерство цифрової трансформації України, оформлення земельної ділянки для будівництва базової станції для надання мобільного зв’язку займає від 245 днів до одного року.

Раніше законодавство передбачало складні процедури погодження для розміщення споруд електронних комунікацій, а також для отримання технічних умов з доступу до визначеного переліку об’єктів інфраструктури. Крім того, діяли обмеження щодо передачі земельних ділянок для них. Прийнятий закон спрощує процедуру відновлення електронних комунікаційних мереж. 

Закон 2530-IX надає замовнику можливість доступу до інфраструктури об’єкта під час дії воєнного чи надзвичайного стану та протягом одного року після його припинення без розроблення та видачі технічних умов та проектної документації з доступу.

Не менш важливим є і визначення умов припинення договору з доступу у разі повного руйнування інфраструктури об’єкта доступу або споруд електронних комунікацій, розміщених на ньому, внаслідок бойових дій.

Отже, зазначені зміни дозволяють швидше відновлювати, наприклад мобільний зв’язок та інтернет. У будь-якому разі бюрократична процедура наразі спрощена».

Дмитро Навроцький, керуючий партнер АО «Сенсум»

«Ураховуючи сьогоднішню ситуацію та проблеми зі зв’язком та світлом, які все частіше почали виникати у громадян, прийняття таких законів є доцільним та необхідним. 

Законодавчі зміни направлені на швидке відновлення електронних комунікаційних мереж, задля забезпечення країни надійним зв’язком.

Законопроектом пропонується внести зміни до низки нормативно-правових актів, зокрема ЗК України, Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж», Законом України «Про електронні комунікації», Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

В основному зміни стосуються спрощення та дерегуляції процедур із відновлення та розміщення нових об’єктів електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж.

Закон дозволить спростити бюрократичні процедури як для бізнесу так і для розпорядників землі, у разі необхідності відведення землі для цілей розвитку електромереж».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище +1,5
Закон про мобільні оператори та інтернет-провайдери +1,5
Енергетика 0,0
Людський капітал +1,5

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

Публікація видана в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції викладені у цій публікації є позицією автора та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні та Міжнародного фонду «Відродження».

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний