Індекс реформ 205: електронними грошима можна сплачувати податки

Індекс реформ 205: електронними грошима можна сплачувати податки

Photo: ua.depositphotos.com / vzphoto
20 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1801

До 205 випуску (номер випуску до аудиту — 198) Індексу реформ (за період з 30 січня по 12 лютого) потрапило п’ять регуляцій (Графік 3), однак лише закон, який розширив перелік сфер, у яких дозволено використовувати електронні гроші, набрав 2 бали — це оцінка, яка, на думку експертів, відділяє значні зміни від менш важливих. 

Загалом значення Індексу за цей період становило +1 бал. У попередньому випуску ми не зафіксували жодної реформи, тому Індекс залишився на позначці 0 балів. 

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Зміни до Податкового кодексу про розширення використання електронних грошей, +2 бала

Закон 2888-IX значно збільшив можливості використання електронних грошей в Україні. Тепер ними можна розраховуватися за товари та послуги, отримувати відшкодування за витрати у відрядження, сплачувати податки (якщо оператор електронних коштів може конвертувати їх у фіатні для Держказначейства).

З ухваленням закону також виріс рівень контролю електронних гаманців з боку держави. Тепер для використання електронного гаманця потрібно, щоб його взяла на облік податкова служба (інформацію про відкриття і закриття рахунку має подати надавач послуг), гроші на ньому підлягають оподаткуванню. 

За рішенням суду гроші на електронному гаманці можна заарештувати або стягнути. Ці кроки закривають можливість використовувати гаманці як “сіру зону” для приховування своїх доходів.

Крім електронних грошей закон регулює банківські операції. Так, він містить норму про те, що банк, куди шахраї перерахували кошти, при підтвердженні неправомірності цієї операції, має повернути власнику кошти та сплачену комісію протягом 10 днів.

На час воєнного стану НБУ заборонив банкам-емітентам випускати електронні гроші, розповсюджувати їх та поповнювати е-гаманці. 

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експертки:

Олена Коробкова, Голова Ради Незалежної асоціації банків України:

«Цей закон не передбачає “легалізації” електронних грошей, як часто кажуть, адже відносини щодо використання електронних грошей уже були врегульовані українським законодавством. Йдеться скоріше про приведення Податкового кодексу України у відповідність з останніми новаціями платіжного законодавства в процесі його гармонізації з законодавством ЄС (зокрема директивою PSD2). 

Водночас сферу використання електронних грошей цим законом дійсно було розширено. Разом із тим зміни щодо електронних грошей не матимуть істотного впливу на розвиток ринку в близькій перспективі, зокрема (але не виключно) через тимчасову заборону обігу електронних грошей на період воєнного стану.

Новий закон також виправляє деякі неузгодженості Закону “Про платіжні послуги”. Він встановлює “імунітет” у вигляді незастосування заходів впливу за невідповідність діяльності надавачів платіжних послуг вимогам закону, що могла мати місце до 01.12.2022, врегульовує можливості договірного списання коштів без додаткової згоди платника на виконання зобов’язань перед надавачем платіжних послуг (зокрема банком) та уточнює деякі положення цього закону».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
Удосконалення порядку укладання договорів про співробітництво територіальних громад +1,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна система +2,0
Зміни до Податкового кодексу про легалізацію електронних грошей +2,0
Бізнес середовище +1,0
Закон про водовідведення та очищення стічних вод +1,5
Енергетика +0,5
Людський капітал +2,0
Україна приєдналася до Марракеського договору, який полегшує незрячим доступ до опублікованих творів +1,0
Закон про протидію поширенню хвороб, зумовлених ВІЛ, та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ +1,3
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.
Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний