Індекс реформ 216: запобігання зловживанням на енергоринках та УБД для добровольців

Індекс реформ 216: запобігання зловживанням на енергоринках та УБД для добровольців

Photo: ua.depositphotos.com / teddybearpicnic
29 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
1018

До 216 випуску (номер випуску до аудиту — 209) Індексу реформ за період з 2 по 17 липня потрапило сім реформ. Загальна оцінка Індексу реформ склала +0,9 бала з діапазону можливих значень від -5 до +5 (у минулому випуску його значення теж становило +0,9 бала).

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про запобігання зловживанням на внутрішніх енергетичних ринках, +1,5 бала

Закон про запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках впроваджує в українське законодавство норми європейського Регламенту про доброчесність та прозорість оптового енергетичного ринку (REMIT). 

Документ розширює повноваження Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з проведення моніторингу і розслідування зловживань. Зокрема, НКРЕКП визначатиме, яка саме поведінка на енергетичних ринках є порушенням або спробою маніпуляції, а також розслідуватиме такі інциденти. 

Закон також визначає поняття інсайдерської інформації на енергетичних ринках та встановлює правила поводження із нею. Зокрема, заборонено передавати чи розголошувати таку інформацію або використовувати її для укладення торговельних угод. 

Крім того, новий закон розширив дію понижуючих коефіцієнтів зеленого тарифу на вітрові електростанції, які були введені в експлуатацію з січня 2020 по кінець червня 2023 року (на рівні 0,975) та з липня 2023 року (на рівні 0,825).

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експерта

Роман Ніцович, Dixi Group:

«Головна мета закону — посилити контроль оптових ринків електроенергії та природного газу з боку НКРЕКП. Регулятор отримає додаткові можливості для моніторингу та виявлення правопорушень, їх розслідування, встановлення недоброчесних учасників та накладення на них штрафів. Однак тут чимало залежатиме від підзаконних актів, розгортання інформаційної системи регулятора, який забезпечить виконання нових функцій, налагодження взаємодії НКРЕКП з іншими органами.

Також мають впровадити реєстр учасників ринку, інструменти протидії зловживанням та повідомлення про підозрілі транзакції.

Закон містить додаткові новації у частині відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), окрім сонячних електростанцій, які уклали договори купівлі-продажу електроенергії за зеленим тарифом до 31 грудня 2019 року і ввели об’єкти в експлуатацію протягом чотирьох років (замість трьох років у попередній редакції). Так, документ вводить понижуючий коефіцієнт до зеленого тарифу на рівні 0,825 для вітрових електростанцій, які ввели в експлуатацію з 1 липня 2023 року. Документ також визначає механізм розподілу коштів операторів системи передачі (ОСП) від аукціонів з продажу транскордонної пропускної спроможності до кінця поточного року».

Врегульовано надання статусу УБД добровольцям – цивільним особам, які брали безпосередню участь у захисті України, 1,5 балів

Кабінет Міністрів України врегулював процедуру надання статусу учасника бойових дій (УБД) цивільним особам, які з початку повномасштабної війни пішли на фронт у складі добровольчих формувань, а тому не були оформлені офіційно.

Станом на березень 2022 року в Україні було зареєстровано понад сто добровольчих формувань, а кількість добровольців, які у перші дні повномасштабної війни записалися до лав територіальної оборони, склала близько 100 тис. осіб. Однак бійці, які з тих чи інших причин не змогли укласти контракт зі Збройними Силами України, не могли отримати статус УБД, а отже — і державну допомогу з виплатами, на які дає право цей статус. 

Відповідно до прийнятих Кабінетом Міністрів змін до постанови №413 від 20 серпня 2014 року, статус УБД зможуть отримати цивільні, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року самостійно або у складі добровольчих формувань спільно з силовими відомствами боронили Україну від російських загарбників безпосередньо у зонах бойових дій. Рішення про надання статусу УБД добровольцям прийматиме міжвідомча комісія, утворена Міністерством у справах ветеранів. Для надання статусу УБД доброволець має подати довідку від командира про участь у бойових діях або нотаріально завірені свідчення кількох побратимів, зокрема і командира підрозділу, в якому перебував доброволець.

Коментар експертки

Анна Пашкіна, ГО «Принцип»:

«У січні 2023 року Верховна Рада України внесла зміни до закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Це дало можливість добровольцям, які захищали державу у період з 24 лютого по 25 березня 2022 року, отримати статус УБД. Це стосується добровольців, які брали участь у бойових діях самостійно або у складі добровольчого формування у взаємодії із ЗСУ, МВС, ДПСУ, СБУ тощо. 

Нова Постанова 701 від 11.07.2023 вносить зміни до Постанови  413 2014 року, яка регулює порядок надання статусу УБД.

Підставою для надання статусу УБД є довідка, видана командиром військової частини, у взаємодії з якою особа сама або у складі добровольчого формування захищала державу.  Якщо така довідка відсутня, то для отримання статусу УБД необхідно подати нотаріально завірені свідчення про період безпосередньої участі у війні. Ці свідчення мають бути не менше ніж від трьох свідків з числа військовослужбовців, які вже мають УБД. Одним з них має бути командир підрозділу добровольця. 

Добровольці, які не мають вищезгаданої довідки та які отримали поранення, контузію, каліцтво, через що вони далі не можуть нести службу (крім випадків необережного поводження із зброєю, самокалічення), мають подати:

  • нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків військовослужбовців, які мають статус УБД, про період безпосередньої участі у захисті України;
  • медичні документи, що підтверджують наявність поранення, контузії, каліцтва, отримані під час участі у війні.

Ці документи можуть подати як самі добровольці, так і їхні командири. 

Розглядати заяви буде міжвідомча комісія, яку створило Міністерство у справах ветеранів України. Комісія розглядає подані документи та у разі потреби уточнює інформацію про добровольців, заслуховує їхні пояснення, свідків, представників державних органів. Комісія має протягом місяця з дня надходження документів ухвалити рішення про надання статусу або відмову і повідомити про це добровольця чи командира, які подавали документи.

Поки що рано казати, чи є вже кейси з отримання такого статусу добровольцями, адже тільки у липні Кабмін вніс відповідні зміни. Скоріш за все, перші результати варто очікувати наприкінці серпня – на початку вересня».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +0,8
Постанова, яка дозволяє створити правові основи для мережі ситуаційних центрів в Україні +1,0
Державні фінанси +0,5
Зміни в роботу Prozorro Market +1,0
Монетарна політика 0,0
Бізнес середовище +1,0
Заборона аптекам вказувати на вивісках рівень цін та порівнювати себе з конкурентами +0,6
Новий закон про захист прав споживачів +1,0
Енергетика +1,5
Закон щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках +2,0
Людський капітал +1,5
Врегульовано надання статусу УБД добровольцям – цивільним особам, які брали безпосередню участь у захисті України +1,5
Положення про дуальну форму освіти +1,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний