Індекс реформ 217: трансформація зеленої енергетики та новий закон про службу в місцевому самоврядуванні

Індекс реформ 217: трансформація зеленої енергетики та новий закон про службу в місцевому самоврядуванні

Photo: ua.depositphotos.com / ridofranz
11 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
1011

До 217 випуску (номер випуску до аудиту — 210) Індексу реформ за період з 17 по 30 липня потрапило тринадцять реформ, однак жодна з них не перетнула оцінку у +2 бали, яка на нашу думку відділяє суттєві реформи від менш значних. Загальна оцінка Індексу реформ склала +0,9 бала з діапазону можливих значень від -5 до +5 (у минулому випуску його значення теж становило +0,9 бала).

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про відновлення і трансформацію зеленої енергетики, +1,5 бала

Закон про відновлення і трансформацію зеленої енергетики, який президент України Володимир Зеленський підписав наприкінці липня, має розв’язати низку проблем у галузі відновлювальних джерел енергії (ВДЕ).

Одне із головних нововведень закону – це впровадження реєстру гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Гарантії походження підтверджуватимуть, що товари і послуги, для виробництва (надання) яких використали зелену електроенергію, залишають менший вуглецевий слід, ніж при використанні традиційної енергії. 

Таке підтвердження дозволить уникнути додаткового оподаткування експорту українських товарів до ЄС, адже гарантії свідчитимуть, що для їхнього виробництва використали зелену електроенергію.

Крім того, виробники зеленої електроенергії зможуть самостійно продавати свою електроенергію на ринку та отримувати від держави доплату, якщо ринкова ціна нижча, ніж зелений тариф. Раніше виробники ВДЕ могли продавати електроенергію за зеленим тарифом виключно держпідприємству «Гарантований покупець»‎. ДП «Гарантований покупець»‎, відповідно до закону, зможе експортувати українську зелену електроенергію на загальноринкових умовах і за рахунок зароблених коштів частково покривати оплату зеленого тарифу.

Очікується, що норми закону дозволять залучити на ринок ВДЕ нових гравців та сприятимуть ефективнішій торгівлі зеленою електроенергією.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експерта

Роман Ніцович, Dixi Group:

«Це комплексний акт, який змінює окремі технічні моменти та вводить нові «правила гри». Закон передбачає запровадження гарантій походження на енергію з ВДЕ, право ВДЕ-виробників самостійно продавати електроенергію на ринку (доплату здійснюватиме «Гарантований покупець» за механізмом Feed-in-Premium), можливості для проз’юмерів (це ті, хто одночасно виробляє та споживає електроенергію – ред.) через механізм самоспоживання (зокрема через запровадження опції Net Billing для домогосподарств), збереження стимулів у рамках «зеленого»‎ тарифу для вітрових електростанцій (ВЕС) та малих СЕС до кінця 2023 року, а також довгострокове збереження стимулів для малих домашніх СЕС».

Закон про службу в органах місцевого самоврядування, +1,5 бала

Закон про службу в органах місцевого самоврядування набере чинності через шість місяців з дня скасування воєнного стану. Документ комплексно оновлює принципи служби у місцевому самоврядуванні. Зокрема розділяє виборні посади та посади службовців місцевого самоврядування. Закон також гарантує політичну неупередженість службовців місцевого самоврядування. Він забороняє їм демонструвати свої політичні погляди або ставлення до політичних сил, бути депутатами місцевих рад, проводити передвиборчу агітацію. За порушення цих вимог передбачена дисциплінарна відповідальність.

На виборні посади, відповідно до закону, обирають під час місцевих виборів, а службовців місцевого самоврядування  — призначають за результатами конкурсу або іншої процедури. Таким чином особи, які обіймають політичні посади, відповідно до нового закону не належать до службовців місцевого самоврядування. Самі ж посади у місцевому самоврядуванні розділені на три категорії: I — керуючі справами виконкомів та керівники відділів виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних та обласних рад; ІІ — керівники структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування; III — головні, провідні спеціалісти та інші посади, не віднесені до двох попередніх категорій. 

Новий закон також регулює оплату праці в органах місцевого самоврядування — призначення посадових окладів, надбавок за вислугу років, премій.

Коментарі експертів

Програма USAID DOBR:

«Новий закон про службу в органах місцевого самоврядування (ОМС) розмежовує посади в цих органах на ті, на які особи потрапляють шляхом призначення, та виборні. Закон також дає визначення виборної посадової особи та визначає особливості проходження ними служби в ОМС. Зокрема, на виборні посади не поширюється положення цього закону щодо поділу категорії (посади, які приймаються на службу шляхом призначення, поділяються на три категорії та п’ять підкатегорій), обмеження максимального віку вступу на службу в ОМС та для її проходження, порядку просування по службі, оцінювання результатів службової діяльності, притягнення до дисциплінарної відповідальності та політичної неупередженості тощо. Закон також визначає особливості захисту права на службу: у разі порушення прав або виникнення перешкод у їх реалізації виборна особа має право оскаржити відповідні рішення, дії чи бездіяльність ОМС чи їхніх посадових осіб до суду. Закон також встановлює особливості складення присяги для осіб, обраних на виборні посади, проходження ними навчання, умови оплати праці та припинення служби в органах ОМС».

Мирослава Савісько, менеджерка проєктів Центру соціологічних досліджень, децентралізації та регіонального розвитку KSE:

«Відповідно до ратифікованої у 1997 році Європейської хартії місцевого самоврядування, Україна зобов’язується на рівні закону врегулювати різні питання, що стосуються служби в ОМС. До моменту прийняття закону №3077-ІХ щось регулювалося Законом України «Про службу в ОМС» від 2001 року і нормативно-правовими актами, після прийняття Закону України «Про державну службу» у 2015 з’явилися додаткові норми, які треба було змінити. Щоб все привести у відповідність та наблизитися до норм ЄС на початку 2022 зареєстрували проєкт оновленого закону. 

Основні проблеми, які вирішує закон №3077-ІХ: непотизм (кумівство) та політична заангажованість служби в ОМС, непрозорий процес відбору службовців ОМС, низька оплата праці, формалізм у підходах до підвищення кваліфікації працівників ОМС та оцінки ефективності. 

Закон передбачає багато якісних змін, критично важливими серед яких є: 

  • деполітизація служби в ОМС: заборонено бути членом політичної партії, якщо особа займає посаду категорії I (керуючі справами виконкомів та керівники відділів виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних та обласних рад) і бути депутатом, якщо особа працює в апараті ради/виконавчому органі;
  • професіоналізація служби в ОМС: впроваджено посаду керівника служби, який відповідає за прозорий конкурсний відбір на заміщення посад, а також за організацію підготовки та підвищення рівня професійної компетентності службовців (складається індивідуальна програма професійного розвитку), встановлено мінімальний розмір оплати праці.

Закон отримав підтримку чотирьох ключових асоціацій територіальних громад України, а також врахував більшість рекомендацій Департаменту демократії і врядування Генерального директорату ІІ — з питань демократії Ради Європи. Тому у ньому є відносно невелика кількість недоліків або ризиків, однак на деякі моменти все ж варто звернути увагу. Наприклад:

  • Керівник служби ОМС, який організовує проведення конкурсів на зайняття посад службовців ОМС, утворює конкурсну комісію. Проте відсутні чітко прописані критерії відбору членів конкурсної комісії, а також вимоги про публікацію складу конкурсної комісії. 
  • Дія цього закону не поширюватиметься на працівників комунальних підприємств, установ або організацій. Наразі конкурсний відбір передбачений тільки для керівників закладів охорони здоров’я, культури та освіти, при цьому кожен шостий, кого НАБУ підозрює у корупції, це очільник державного чи комунального підприємства. 
  • Потрібен буде громадський контроль за оплатою праці службовців, оскільки встановлений тільки мінімальний розмір оплати праці. 

Варто враховувати, що всі нові правила служби почнуть діяти тільки після скасування воєнного стану і успіх значною мірою залежатиме від людей, які будуть на місцях в цей момент».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1.9
Закон про еАкциз +1.5
Закон про обов’язок правників реєстрації е-кабінету в Єдиній судовій системі +1.0
Закон про службу в органах місцевого самоврядування +1.5
Порядки з питань відновлення та розвитку регіонів і громад +1.0
Зміни, необхідні для старту великої приватизації через систему Прозоро.Продажі +1.5
Державні фінанси 0.0
Монетарна політика 0.0
Бізнес середовище +1.0
Зміни до Митного кодексу України, які дозволяють прискоротити час проходження митниці користувачами NCTS та розширюють застосування транзитних спрощень +1.0
Закон про удосконалення та цифровізацію процедури оцінки впливу на довкілля +1.0
Закон про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання продовольчої безпеки та розвитку тваринництва +0.5
Закон про створення Державного реєстру санкцій +1.0
Енергетика +1.5
Закон про відновлення та зелену трансформацію енергетичної системи України +1.5
Людський капітал +1.0
Зміни до закону про імміграцію стосовно отримання громадянства та штрафів за порушення +0.5
Закон про вдосконалення умов і порядку імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства +1.0
Закон про право вагітної жінки самій визначити початок декратної відпустки +1.0
Закон щодо верифікації відомостей про пацієнтів +1.0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

За підтримки

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний