Індекс реформ 221: декларування військової техніки на митниці за стандартами ЄС і НАТО

Індекс реформ 221: декларування військової техніки на митниці за стандартами ЄС і НАТО

Photo: ua.depositphotos.com / designer491
25 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1445

До 221 випуску Індексу реформ за період з 11 по 24 вересня потрапили сім реформ. Дві з них отримали від експертів оцінку +2, яка, на нашу думку відділяє суттєві реформи від менш значних. Це — зміни до Митного кодексу України про уніфікацію процедур декларування військової техніки та нафтопродуктів зі стандартами ЄС та НАТО, а також нові правила продажу і оренди активів державних акціонерних товариств. Загальна оцінка Індексу реформ склала +0,5 бала з діапазону можливих значень від -5 до +5 (у минулому випуску його значення становило +0,8 бала).

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Зміни до Митного кодексу та інших законів України, які уніфікують процедури декларування військової техніки та інших товарів зі стандартами ЄС і НАТО, +2 бали

Закон має спростити ввезення в Україну товарів військового призначення і подвійного використання. Зокрема імпортери звільняються від необхідності отримувати дозвільні документи державного експортного контролю для таких товарів. Закон дозволяє використовувати замість митної декларації форму держав-членів ЄС і НАТО, з яких надходять вантажі.

Також скасовується обов’язкове отримання дозволів для переміщення лікарських засобів для забезпечення Збройних Сил України під час навчань. 

Крім того, закон передбачає, що під час імпорту в Україну нафти та нафтопродуктів імпортери мають надати митникам паперові або цифрові документи, які підтверджують якісні характеристики товару та весь ланцюг постачань нафтопродуктів від заводу-виробника до українського кордону.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експертки

Оксана Кузяків, виконавча директорка Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:

«Закон складається з декількох частин. Перша стосується ввезення на митну територію України товарів військового призначення. Ця частина є скоріше не спрощенням, а врегулюванням практики ввезення товарів військового призначення з урахуванням війни. Оскільки ввозиться багато військової техніки й запчастин до неї, застосування норми про тимчасове ввезення – це плюс (тимчасове ввезення — митний режим, який дозволяє ввозити в Україну певні товари, умовно звільнені від ввізного мита і податків, без застосування заборон чи економічних обмежень на ввезення; такі товари ввозяться зі спеціальною метою і призначаються для подальшого вивезення у встановлений термін без змін за винятком амортизації — ред.). 

Норма щодо відслідковування походження імпортного бензину і нафтопродуктів необхідна, щоб згодом не з’ясувалося, що ці товари були російського походження. Оскільки якщо виявиться, що ми купуємо товари російського походження, це матиме негативні політичні наслідки для України зважаючи на те, що ми просимо інші країни впроваджувати більше санкцій. Але чи буде це додатковим навантаженням на бізнес — залежить від впровадження і розуміння норм цього закону на місцях».

Нові правила продажу та оренди активів державних акціонерних товариств, +2 бали

Наприкінці вересня Кабмін прийняв постанову відповідно до якої активи державних акціонерних товариств потрібно продавати та здавати в оренду виключно через електронну торговельну систему Prozorro.Продажі. 

За рішенням уряду такі аукціони проходитимуть на підвищення (англійський аукціон) або на пониження (голландський аукціон). Участь у торгах зможуть брати як громадяни України, так і іноземці, окрім громадян рф. Для цього вони мають зареєструватися в одному з акредитованих майданчиків Prozorro.Продажі та подати заявку на участь. 

Договори оренди, які уклали до впровадження нових правил, зберігатимуть чинність до завершення строку їх дії.

Коментар експерта

Сергій Бут, СЕО Прозорро.Продажі:

«Відтепер за рішенням уряду акціонерні товариства, які належать державі (100%), продаватимуть та здаватимуть в оренду свої активи через державні онлайн-аукціони Прозорро.Продажі. Раніше державні акціонерні товариства самостійно визначали (згідно з законодавством про діяльність акціонерних товариств), як їм відчужувати та здавати в оренду активи. Це спричиняло невизначеність для таких компаній та призводило до відсутності єдиних правил на ринку такого майна. 

Однак із десяток державних АТ уже не перший рік реалізують своє майно через державні онлайн-аукціони Прозорро.Продажі за власною ініціативою. Бізнес, купивши або взявши в оренду активи цих компаній, заплатив уже понад 6,2 млрд грн. 

Запроваджені урядом та парламентом механізми дозволять збільшити суму надходжень до бюджету, що особливо актуально під час війни, адже вони дають можливість усім державним АТ управляти своїми активами в прозорий і конкурентний спосіб через державні онлайн-аукціони. 

Участь в аукціонах, оголошених державними АТ, зможе брати кожен охочий, в тому числі іноземні громадяни. Уся інформація про хід та результати аукціонів з реалізації активів державних АТ буде доступна для всіх охочих у публічному модулі аналітики bi.prozorro.sale».

Закон про державний контроль генетично-інженерної діяльності та обігом продукції з ГМО, +0,4

Закон запроваджує державну реєстрацію ГМО-продукції та маркування такої продукції за європейськими стандартами. Він почне діяти через три роки і за цей час Україна має уніфікувати свої правила поводження з ГМО з європейськими. Передбачається зокрема створення Державного реєстру ГМО та внесення у нього всієї продукції, яка містить такі організми. Використання не внесених у реєстр ГМО або продукції, яка їх містить, буде незаконним.

Нагадаємо, раніше продукти з ГМО були заборонені в Україні, але через недосконале регулювання агровиробники вирощували такі культури, адже вони простіші та дешевші у догляді.

Крім того, вся ГМО продукція повинна мати маркування «з ГМО» або «без ГМО», аби споживач міг зробити обґрунтований вибір щодо її придбання. Документ також встановлює правила щодо обігу, транспортування та утилізації ГМО-продукції: ці заходи мають проводитися в умовах, які унеможливлюють потрапляння цієї продукції у навколишнє середовище.

Ухвалення цього закону було одним із зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Він має на меті досягнення системної сумісності законодавства України і ЄС у сфері поводження з ГМО.

Коментар експертки

Анна Матвіїв, координаторка комітету насіння Українського клубу аграрного бізнесу:

«Ми рухаємось у Європейський Союз, тому ухвалити цей закон було необхідно. Закон набере чинності через три роки. За цей час Україна має адаптуватися до змін —  створити реєстри і внести до них усі ГМО та вивести всі ГМО, яке є неофіційними. Для тих, хто не буде дотримуватись цих правил, передбачені штрафи.

Досі у нас було законодавство (про заборону ГМО-культур — ред.), але воно не було дієвим, тому люди вирощували ГМО-рослини (наприклад, генномодифіковану сою простіше виростити, ніж сортову: менші витрати на засоби захисту, вона не настільки вимоглива, але має один мінус — ціна на готове зерно нижча, ніж у сортової сої). 

Контроль за ГМО-продукцією здійснюватиме Держпродспоживслужба. Обов’язковою стає вимога використання позначок: «з ГМО», або «вироблено з використанням ГМО», або «без ГМО». Таке маркування зараз діє у Європейському Союзі. Завдяки цьому маркуванню споживач точно знатиме, яку продукцію він споживає. 

Закон забороняє вирощувати ГМО-кукурудзу, оскільки вона швидкозапильна, і якщо така кукурудза вирощувамиметься на сусідньому полі зі звичайною, вона може перезапилитися. А це може призвести до неконтрольованого поширення ГМО.

Експорт, імпорт і транзит такої продукції вимагатиме дозволів, які буде видавати і контролювати Міндовкілля.

На час перехідного періоду діятимуть пом’якшені норми. Коли Україна стане членом Європейського Союзу, вона повністю виконуватиме норми ЄС». 

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +2.0
Із 28 вересня діють нові правила продажу та оренди активів державних акціонерних товариств +2.0
Закон про державні резерви +1.0
Закон, який визначає ієрархічну систему нормативно-правових актів +1.0
Уряд затвердив Методологію визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника +1.0
Державні фінанси 0.0
Монетарна політика 0.0
Бізнес середовище +1.0
Закон про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо уніфікації з європейськими та північноатлантичними стандартами процедур декларування військової техніки та інших товарів +2.0
Закон про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції +1.0
Антимонопольному комітету додали повноважень – Рада ухвалила закон +1.0
Енергетика 0.0
Людський капітал 0.0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний