Індекс реформ 245: резерв працівників культурної сфери на деокупованих територіях

Індекс реформ 245: резерв працівників культурної сфери на деокупованих територіях

25 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
687

До 245 випуску Індексу реформ за період з 12 по 26 серпня потрапили 3 регуляції, а значення Індексу склало +0,4 бали. У попередньому випуску значення Індексу було +1.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Уряд створить резерв працівників сфери культури на деокупованих територіях, +1 бал

У серпні Кабмін затвердив Порядок створення резерву працівників культурної та інформаційної сфер для роботи на деокупованих територіях. Це має забезпечити кадровий резерв для підприємств культури, які утворяться чи відновлять свою роботу після деокупації.

Резерв формується із людей, що вже працюють у культурній та інформаційній сферах або мають бажання працювати у цих галузях. Охочі зможуть зареєструватися в системі онлайн за допомогою електронного підпису. 

В системі відображатимуться особисті дані претендентів: освіта, попереднє місце роботи, загальний стаж, місце (підприємство), де претендент хотів би працювати. Також резерв міститиме інформацію про підприємства на звільнених територіях, які мають потребу в працівниках. 

Фінансування проєкту здійснюється за рахунок міжнародної допомоги. Власником та розпорядником резерву є Міністерство культури та стратегічних комунікацій. 

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експертки

Міла Шевченко, координаторка проєктів ГО «КримSOS»:

«У серпні 2024 р. Кабінет Міністрів України затвердив Порядок створення резерву працівників сфери культури та інформаційної сфери для роботи на деокупованих територіях. Цей нормативно-правовий акт визначає технічні особливості функціонування резерву претендентів на роботу у цих сферах після деокупації відповідних територій України.

Формування резерву працівників сфери культури та інформаційної сфери є частиною державної політики з підготовки кадрів для майбутньої роботи на деокупованих територіях. Здійснюючи моніторинг ситуації в Криму з 2014 р., ми можемо впевнено стверджувати, що культура та інформаційна сфера належать до тих сфер життя, що найбільш пронизані російською пропагандою, яка виправдовує незаконну анексію Криму, повномасштабну війну, воєнні злочини тощо. 

Для прикладу, за роки окупації Криму кількість ЗМІ на півострові зменшилася у понад 10 разів. Там не залишилося ЗМІ, які відкрито критикують окупаційну владу або демонструють нелояльність. За спробу розповісти правду у Криму можна отримати не тільки адміністративний штраф за статтею про поширення “недостовірної інформації” (як це неодноразово було із кримськотатарською газетою “Qırım”), а й кількарічне ув’язнення (як це сталося з фрілансером Радіо Свобода Владиславом Єсипенком та громадянською журналісткою Іриною Данилович). Ще в перший рік окупації Криму чимало місцевих ЗМІ переїхали на материкову частину України. Професійний досвід їхніх журналістів та розуміння ситуації в Криму можуть бути дуже цінними для майбутньої роботи на деокупованому півострові.

Культурна сфера теж очевидно піддалася впливу російської пропаганди та мілітаризації. Окупаційна влада в Криму щонайменше сприяє занедбанню, а подекуди спотворенню і цілеспрямованому знищенню тих культурних пам’яток, які не вписуються у пропагандистські штампи про “ісконно русскую зємлю”. Відтак потрібні культурологи, які мають експертизу у збереженні й відновленні культурних пам’яток та деідеологізації культурного життя.

Створення резерву працівників сфери культури та інформаційної сфери для роботи на деокупованих територіях потрібне ще до деокупації відповідних територій для того, щоб не допустити інституційного вакууму після довгоочікуваного звільнення. Наша організація активно долучається до цього. В багатьох проєктах ми співпрацюємо з представниками культурної та інформаційної сфери, зокрема в проєкті з фіксації знищених чи пошкоджених російською федерацією об’єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури, який впроваджується в рамках Програми сприяння громадської активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та адмініструється Pact в Україні».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна політика +1,0
Новий порядок ведення касових операцій у гривні та заборона на видачу готівки бізнесу за переказом без попереднього зарахування на рахунок +1,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0
Людський капітал +1,5
Порядок створення резерву працівників культурної та інформаційної сфер для роботи на деокупованих територіях України +1,0
Закон про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті України +1,3

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний