До 250 випуску Індексу реформ за період з 21 жовтня по 3 листопада потрапило 4 регуляції, а значення Індексу склало +0,8 балів. У попередньому випуску Індекс становив +1 бал. Головна реформа випуску — закон про прозорі закупівлі на будівництві. Серед інших важливих регуляцій — закони про державну кліматичну політику та про угоди зі слідством при корупційних правопорушеннях.
Закон про прозорі закупівлі на будівництві, +2 бали
Закон 3988-ІХ зобов’язує замовників оприлюднювати на Prozorro інформацію про ціни на будівельні матеріали. Відтепер разом із договором на закупівлю будівельних робіт замовник публікує дані про вартість будівельних матеріалів, країну їх походження, кількість будівельних матеріалів та ціни на супутні послуги (заготівля будматеріалів, склад, транспортування). Інформація має бути опублікована протягом 3-х днів з моменту укладення договору. Оприлюднюються і будь-які зміни, які вносяться до договору.
Інформація про закупівлі для фортифікаційних споруд має бути оприлюднена протягом 10 днів з моменту укладення договору. Але відкритими будуть лише ім’я замовника та ціни на будівельні матеріали, а назва компанії-підрядника, місце будівництва та інші дані залишаться закритими.
Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Коментар експертки
Ольга Мельник, юристка Центру протидії корупції:
«Закон 3988-ІХ закриває серйозні корупційні дірки в будівництві. Журналісти неодноразово виявляли випадки, коли посадовці намагалися в рази завищити ціни на будматеріали на державних будівництвах, аби різницю «покласти у кишеню». 80% замовників будівництва дороговартісних обʼєктів узагалі не публікували ціни на будівельні матеріали на величезні суми. У 2022–2023 роках держава витратила на будівельні закупівлі понад 500 млрд грн, але через брак публічного доступу до інформації журналісти виявляли корупцію у будівельних тендерах лише завдяки запитам чи викривачам.
Тепер інформація про всі ціни на будівництві буде відкритою. Так буде зрозуміло, чи намагаються держоргани завищити ціни з корупційною метою. Інформацію про ціни на будівництво більшості обʼєктів (дитячі садочки, школи, лікарні) – відкрили одразу після набрання законом чинності, а ціни на будівництво фортифікацій відкриють через 60 днів після набрання чинності (але публічними будуть тільки назва замовника та ціни на будівельні матеріали для фортифікацій).
Ухвалення закону має декілька позитивних моментів. Відтепер виявити ознаки корупції на будівництві можна буде легше – проаналізувавши документ із цінами у Prozorro. А міжнародні партнери, які надають нам фінансову підтримку, отримають доказ, що їхні кошти витрачаються прозоро».
Закон про основні засади державної кліматичної політики, +1 бал
Закон 3991-IX визначає основні цілі державної кліматичної політики. Ключова довгострокова мета — це досягнення кліматичної нейтральності. Для цього потрібно зменшити викиди парникових газів до 2030 р. на 65% у порівнянні з рівнем 1990 р., зокрема через розвиток відновлюваних джерел енергії та розвиток екологічно чистих і низьковуглецевих технологій та інфраструктури.
Кліматична нейтральність — нейтральний вплив людської діяльності на клімат, тобто нульові викиди парникових газів, коли в атмосферу надходить не більше (або навіть менше) викидів, ніж може бути поглинуто природним шляхом.
Уряд планує стимулювати низьковуглецевий розвиток шляхом запровадження вуглецевого (екологічного) податку для вітчизняних виробників; запровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ); фінансової підтримки зусиль бізнесу, спрямованих на зменшення викидів парникових газів; скороченням підтримки для підприємств, діяльність яких не відповідає вимогам низьковуглецевого розвитку (підприємства в галузі видобування, транспортування, обробки та споживання викопних палив).
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України здійснюватиме моніторинг заходів, спрямованих на досягнення цілей державної кліматичної політики, а Науково-експертна рада з питань зміни клімату оцінюватиме державні політики щодо запобігання зміні клімату та адаптації до неї.
Коментар експерта
Роман Ніцович, директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group:
«Рамковий кліматичний закон є важливою основою для зеленого відновлення економіки, оскільки дозволяє інтегрувати державну кліматичну політику в усі сектори економіки та в усі сфери державної політики. Серед іншого, закон визначає як стратегічну ціль досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, а також фіксує порядок реалізації Національного плану з енергетики та клімату. Набуття актом чинності було одним із індикаторів реформ в рамках програми підтримки Ukraine Facility на 50 млрд євро. Кліматичний закон безперечно сприятиме процесу переговорів про членство в ЄС, його прийняття відзначене у відповідному звіті Єврокомісії».
Закон про угоди з визнання винуватості у провадженнях щодо корупційних правопорушень, +1
Президент підписав закон, який дозволяє пом’якшити покарання корупціонерам, які співпрацюють зі слідством. Суд може призначати обвинуваченому менший строк ув’язнення, ніж передбачено законом, якщо він викриє своїх співучасників або відшкодує завдані збитки (за умови, якщо злочин не є особливо тяжким). При цьому відшкодування можливе, якщо у злочині не було співучасників. Для організатора злочину така опція буде доступна лише у разі, якщо він викриє іншого організатора.
Як додаткове покарання суд може конфіскувати майно обвинуваченого або призначити штраф навіть якщо це не передбачено в санкції статті. Штрафи можуть бути такими:
- 340 000 — 2 040 000 грн у разі вчинення нетяжкого злочину;
- 2 040 000 — 102 000 000 грн у разі вчинення тяжкого злочину;
- 4 590 000 — 204 000 000 грн у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Коментар експерта
Павло Демчук, юридичний радник Transparency International Ukraine
«Закон містить як позитивні, так і негативні моменти. З позитивного можна відзначити, що розширено коло покарань, які можуть реально застосовуватися в разі укладення угод, усунуто законодавчу невизначеність щодо можливості укладення угод та забезпечено конфіскацію майна в разі укладення угоди. Конфіскацію як вид покарання неочікувано вилучили із Кримінального Кодексу України законом, який позбавляє колаборантів державних нагород. Але сьогодні цю норму знову повернули до Кримінального кодексу.
З негативного: немає обовʼязкового застосування спеціальної конфіскації при укладенні угод у корупційних справах за наявності підстав для цього; не конкретизовано, що можуть бути укладені угоди в тих кримінальних провадженнях, де не йдеться про завдання збитків; не надано повноваження суду витребовувати зібрані матеріали досудового розслідування».
Державне управління | +1,0 |
Закон про угоди з визнання винуватості у провадженнях щодо корупційних правопорушень | +1,0 |
Державні фінанси | +2,0 |
Закон щодо прозорих закупівель послуг з будівництва | +2,0 |
Монетарна політика | 0,0 |
Бізнес середовище | +1,0 |
Закон, який запроваджує механізм превентивної реструктуризації боргів | +1,0 |
Енергетика | +1,0 |
Закон про основні засади державної кліматичної політики | +1,0 |
Людський капітал | 0,0 |
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Фото: depositphotos.com/ua
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний