Індекс реформ 265: план подолання криз на ринку нафти та спрощені умови надання субсидій багатодітним та прийомним сім'ям

Індекс реформ 265: план подолання криз на ринку нафти та спрощені умови надання субсидій багатодітним та прийомним сім’ям

21 Липня 2025
FacebookTwitterTelegram
108

За період з 18 травня по 1 червня експерти Індексу реформ зафіксували всього три реформи. Дві з них отримали від експертів оцінку +1 (з діапазону від -5 до +5). Це урядові постанови, які затверджують нові порядки реагування на кризи на ринку нафти та спрощують процедуру надання субсидій багатодітним та прийомним родинам. Ще одна подія отримала оцінку +0,5. Це постанова, яка регулює використання матеріальних цінностей держрезерву. Значення Індексу у 265 випуску — 0,4 бали (у проміжку від -5 до +5). В минулому періоді Індекс був 1,2 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

План подолання кризи на ринку нафти, +1 бал

Кабмін розробив план, який визначає як держава буде діяти у разі дефіциту нафти чи пального. Він визначає два рівні криз на ринку нафти: рівень попередження (коли запасів вистачає менш ніж на 14, але більше 7 днів) та надзвичайний рівень (менше 7 днів запасів). На першому рівні уряд активізує моніторинг і надає рекомендації для бізнесу збільшити запаси нафтопродуктів, їх видобуток і переробку, імпорт, а також попереджає населення про можливі обмеження постачання нафтопродуктів. Якщо ситуація погіршується, уряд запускає другий рівень. Держава може встановити квоти на експорт чи взагалі заборонити експорт, обмежити продаж пального на АЗС, регулювати роботу транспорту та організацій, а також звертатися за допомогою до міжнародних партнерів.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експерта

Роман Ніцович, директор з досліджень, DiXi Group

«План визначає алгоритм дій, спрямованих на подолання різного рівня кризових ситуацій на паливному ринку з використанням мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів (МЗНН). Це один з останніх актів, що необхідно прийняти для того, щоб закон 3484-IX про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів, що набув чинності 24 грудня 2024 року, запрацював. 

Раніше прийнято порядки створення, управління та функціонування системи МЗНН, функціонування та ведення електронної системи репортингу (працює з лютого 2025 року на базі АТ «Оператор ринку»), моніторингу ринків нафти, нафтопродуктів та скрапленого газу, моніторингу якості і безпечності нафтопродуктів. 

Залишається лише розробити і затвердити методику обчислення рівня мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів. Це завдання у планах Міненерго на поточний рік».

Спрощені умови для отримання субсидій для прийомних та багатодітних сімей, +1 бал

Кабмін спростив доступ до субсидій для окремих соціально вразливих груп — дитячих будинків сімейного типу, прийомних та багатодітних сімей (з трьома і більше дітьми), а також внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Тепер дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні родини (з трьома і більше дітьми) не втратять право на субсидію через: купівлю житла або земельної ділянки, наявність депозитів та витрати на дитячі потреби (одяг, їжу, техніку тощо), якщо ці витрати підтверджені документами. Крім того, підвищили дозволений розмір боргу за комунальні послуги: з 680 грн до 4000 грн. Тобто за наявності такого боргу родина все ж зможе претендувати на субсидію. Також при призначенні субсидії не враховуватимуть доходи людей, які прописані за адресою, але фактично не є частиною родини (не вказані в декларації). А якщо в одному будинку живе кілька дитячих будинків сімейного типу, кожен з них тепер має право на окрему субсидію.

Коментар експертки

Інна Студеннікова, Центр аналізу публічних фінансів та публічного управління при Київській школі економіки

«Уряд спростив процедуру отримання житлових субсидій для дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, зокрема, дозволив їм не враховувати витрати на задоволення потреб дітей при призначенні субсидій. Це зменшує бюрократію і робить підтримку доступнішою, що важливо для запобігання інституціоналізації дітей та підтримки сімейної опіки».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси +0,5
Новий порядок відпуску матеріальних цінностей держрезервів +0,5
Монетарна політика 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика +1,0
Схвалено план подолання кризової ситуації на ринку нафти та її продуктів +1,0
Людський капітал +1,0
Спрощені умови для отримання субсидій для прийомних та багатодітних сімей +1,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний