Індекс споживчих настроїв

Індекс споживчих настроїв

Photo: ua.depositphotos.com / dima_sidelnikov
31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
930

Соціологічна компанія Info Sapiens уже багато років проводить репрезентативне опитування українців про їхню оцінку власного споживчого становища та очікувань від майбутнього та публікує щомісячний індекс споживчих настроїв (раніше це опитування проводила компанія GfK Ukraine). 

Індекс складається з відповідей на такі питання:

1.  Як змінилося матеріальне становище вашої сім’ї за останні шість місяців? індекс поточного становища (ІПС) індекс споживчих настроїв (ІСН)
5.  Як ви гадаєте, тепер загалом сприятливий чи несприятливий час робити великі покупки для дому?
2.  Як, на вашу думку, зміниться матеріальне становище вашої сім’ї впродовж наступних шести місяців? індекс економічних очікувань (ІЕО)
3.  Говорячи про економічну ситуацію в країні загалом, ви вважаєте, що наступні дванадцять місяців будуть для економіки країни сприятливим чи несприятливим часом?
4.  Як ви охарактеризували б наступні п’ять років – як сприятливий чи несприятливий час для економіки країни?

Як видно з рис. 1, з початку повномасштабного вторгнення індекси «розійшлися» – хоча поточне становище людей погіршилося, оптимізм значно виріс. Такі результати відповідають іншим опитуванням – так, у березні 2022 року частка людей, які вважають, що справи в країні ідуть у правильному напрямку, значно перевищила частку тих, хто вважає зворотнє, хоча ще в січні 2022 року частка песимістів була вищою. Можливо, велика кількість оптимістів відображає «ефект бази» – оскільки сьогодні багато людей відчувають складнощі, їм хочеться вірити, що далі буде краще.

Рисунок 1. Індекси поточного становища, очікувань та споживчих настроїв

Окрім споживчих настроїв, респондентів запитують про їхні очікування стосовно безробіття, інфляції та девальвації гривні. Вищі індекси (рис. 2) свідчать про очікування зростання відповідних величин. Як бачимо, очікування безробіття почали знижуватися з липня, коли бізнес поступово став оговтуватися від первісного шоку вторгнення, девальваційні очікування значно знизилися починаючи з вересня, а інфляційні - з жовтня. Жоден індекс у 2022 році не був значно вищим, ніж у 2020 році, під час “ковідної” кризи. Скоріше за все, свою роль також зіграли очікування, що після нинішніх безпрецедентних випробувань ситуація зміниться на краще.

Рисунок 2. Індекси безробіття, інфляції та девальвації

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний